Új, innovatív pénzügyi megoldások már a hazai ingatlanpiacon is elérhetők, így kisebb összegekkel is befektethetünk különböző termékekbe. Az angol elnevezéssel crowdfunding lényege, hogy a projekt szereplői különböző összegekkel járulnak hozzá a cél megvalósításához egy nyilvános online platformon keresztül. A konstrukció új alternatívát teremt az ingatlanbefektetők számára is.
A közösségi finanszírozás előnye, hogy a segítségével olyan tervek is megvalósulhatnak, amelyek egyéb pénzügyi lehetőségek hiányában nem tudnának, viszont a befektetői közösség együttes tőkeereje már jelentős beruházásokat eszközölhet.
Egy jó ingatlanbefektetés akár több százezer eurónyi kezdőtőkével indulhat, amellyel azonban valljuk be, egy átlagember nem rendelkezik Magyarországon. A közösségi finanszírozás révén azonban olyan személyek is hozzáfélhetnek a piachoz, akik ennél lényegesen kisebb tőkével rendelkeznek, vagyis akár már 50 ezer euróval is befektetővé válhatunk.
Az utóbbi években tapasztalt bizonytalan világpolitikai helyzet, az orosz-ukrán konfliktus, a nemzetközi gazdaság nehézségei az ingatlanpiacra is kihatnak. A kiszámíthatatlan árfolyamváltozások, a sok gazdasági területet érintő szankciók elbizonytalanítják a pénzügyi befektetésekben gondolkodókat, így egyre többen ingatlanba fektetik a tőkéjüket. Ráadásul Magyarországon az állampapírok kamata is drasztikusan csökken a visszaeső inflációnak köszönhetően, ennek következtében a befektetők ismét el kezdtek megjelenni a lakáspiacon.
„Az ingatlanokba történő befektetés az Európai Unióban, illetve az európai piacon, stabilitást, sokszínűséget és jó növekedési potenciált kínál. Ehhez társul egy viszonylag újszerű megoldási alternatíva, mégpedig az ingatlanok közösségi finanszírozása. A kisebb tőkével rendelkező magyar egyéni befektetők számára a kollektív összefogással történő tőkebevonási módszer egy új lehetőség” – magyarázza Dr. Kiss-Dózsai András Attila, a Pure Profit Group üzlettársa és szakmai tanácsadója.
Közösségi finanszírozás esetén a befektetőket általában online platformok kötik össze az ingatlanprojektekkel. Mint minden befektetés, még egy hagyományos ingatlanügylet is hordoz kockázatot. Az áttöréstjelentőközösségi finanszírozáson keresztül azonban olyan esélyek nyílnak a fokozatos és folyamatos hozamnövekedésre, amelyre egyéb tőzsdei befektetések révén kevésbé lenne lehetőség.
Fotó: Getty Images – illusztráció