Nagyot kaszáltak a bankok. Idén jöhet a konszolidáció

A kelet-közép-európai bankok rekordszintű nyereséget értek el 2023-ban a megemelkedett kamatkörnyezet és az alacsony kockázati költségek hatására, a megnövekedett tőkeellátottság pedig a felvásárlási aktivitás erősödését és a piac további koncentrációját vetíti előre – ismertette a Deloitte könyvvizsgáló és tanácsadó cég sajtótájékoztatón a térség banki fúzióit, felvásárlásait (M&A) elemző legújabb tanulmányában.

A világjárvány utóhatásai, a geopolitikai feszültségek, az inflációs nyomás és a magas kamatkörnyezet ellenére a régió bankrendszere ellenállónak bizonyult. A 2022-ben elkezdődött kamatemelési ciklus a szektor magasabb jövedelmezőségéhez vezetett, az átlagos mérlegfőösszeg viszont infláció alatti mértékben, 6-7 százalékkal nőtt tavaly – mondta Csoma Attila menedzser a 14 ország pénzintézeteire kiterjedő elemzés eredményeit összegezve.

A visszafogott hitelezési tevékenység ellenére a közép- és kelet-európai régióban a bankok átlagos sajáttőke-arányos megterülése (ROE) 18,3 százalékra emelkedett 2023 első félévében a 2022-es 11,1 százalékról. Ez a mutató egyes országokban, így Magyarországon is meghaladta a 20 százalékot. Az emelkedő kamatjövedelmek mellett a szigorú költségkontroll is növelte a banki marzsokat – fogalmazott.

A nem teljesítő hitelek (NPL) aránya az elmúlt évek trendjébe illeszkedve tovább csökkent, és ez is javította a pénzintézetek jövedelmezőségét. Az NPL ráta 2023 júniusára átlagosan 2,65 százalékot ért el a vizsgált országokban, amely 2022 egészéhez képest 0,14, 2021-hez viszonyítva 0,7 százalékpontos csökkenést jelent. 

Az irányadó kamatlábak csökkenésével, valamint a kockázati költségek várható emelkedésével idén a bankok tavalyi kimagasló profitabilitásának normalizálódása várható. Csomor Csaba igazgató ezzel összefüggésben elmondta, hogy a magas kamatok eredményjavító hatásai már megjelentek az eredménysoron, ugyanakkor ennek árnyoldala, a romló eszközminőség még nem.

Lelassult a felvásárlások aktivitása

A bankpiaci tranzakciós aktivitás 2023-ban lassult a régióban, ugyanakkor a csökkenő kamatkörnyezet és a bankok erős tőkehelyzete jó alapot teremt a fellendüléshez 2024-ben – mondta Márton Albert partner. Csomor Csaba hozzátette, az M&A aktivitás a turbulens gazdasági környezetben általában nagyobb, mint amikor a működési környezet kedvező. Az értékesítési kényszer növekedhet az eszközminőség és a profitabilitás romlásával – tette hozzá.

Tavaly összesen 11 banki felvásárlás történt a régióban, ebből hetet lezártak, ami az elmúlt évek legalacsonyabb értéke. 2022-ben 16, 2021-ben 25 tranzakció történt. Az elmúlt hat évben a legtöbb M&A ügyletre a balti országokban került sor (16), Szerbiában 14, Magyarországon 12, Romániában pedig 11 ügyletet zártak – derül ki a Deloitte tanulmányából.

A régió legaktívabb felvásárlói listáján az OTP csoport végzett az élen, amely hat felvásárlást hajtott végre, de ebben nincs benne az üzbég bank tavaly júniusi akvirálása. A magyar bankot az Erste csoport, a Raiffeisen Bank International és a Nova Ljubljanska Banka követte a listán. A legaktívabb eladók a Sberbank (7) és a Société Générale (6) voltak, összhangban a régiós exit, illetve racionalizálási stratégiájukkal.

Márton Albert partner szerint további konszolidáció várható azokon a fragmentált piacokon, amelyeken a vezető bankcsoportok nem rendelkeznek stratégiai jelentőségű részesedéssel, ez általában 3-5 százalék között mozog. A bankok előtt ebben az esetben két lehetőség áll: vagy új akvizíciókat keresnek, vagy hátrább lépnek. A kiemelkedő nyereségrátáknak köszönhetően pedig a potenciális felvásárlóknak erős tőkebázissal kell rendelkezniük a tranzakciók végrehajtásához – tette hozzá.

A magyar piacon tavaly öt tranzakciót regisztráltak – derül ki a Deloitte tanulmányából. Az Erste Bank AG megvásárolta az EBRD-től és a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-től az Erste Bank Hungary Zrt.-ben lévő 15-15 százalékos részesedést. Két tranzakció köthető a MBH Bankhoz, a Fundamenta Lakáskassza és a Duna Takarék Bank Zrt. megvásárlásával. A Cofidis csoport pedig a Magyar Cetelem Bankot szerezte meg.

A Deloitte tanulmánya idén először kitért a fintech piac vizsgálatára. A kelet-közép-európai régióban már több cég 40 millió euró feletti tőkebevonásban részesült az elmúlt években – ismertették. A magyarországi fintech cégek negyede banki infrastruktúrával összefüggő szolgáltatást végez, míg 18 százalék fizetési szolgáltatást, 13 százalék működési területe pedig a kiberbiztonsághoz köthető. A piac legnagyobb szereplője a 2022-es adatok szerint a SimplePay volt 52,2 millió euró árbevétellel és 3,9 millió euró nyereséggel. A legnagyobb 15 szereplő a teljes piac árbevételének 80 százalékát adta.

Fotó: pixabay