Szeptember elején megtudjuk, hogy merre indul tovább a magyar ingatlanpiac és finanszírozás!

A magyar ingatlanpiac meglehetősen ellentmondásos állapotban van, egyes szektorok jól teljesítenek, mások stagnálnak vagy láttak már szebb napokat is, mindenesetre van hová előre lépni a jelenlegi gazdasági turbulencia világából. Az Ingatlan Regattához és Bankár Kupához kötődő Business BEACH Conference Balatonfüreden szeptember 5-én megmutatja az utat a legnevesebb pénzügyi és ingatanpiaci szakemberek segítségével, csak ott kell lenni!

Az elmúlt években számos kifejezéssel jellemeztük az ingatlanpiacot, sokszor használtuk a hullámvasút, a válság, az átalakulás, a fenntarthatóság és az ESG szavakat, de ezúttal sem tehetünk másként. A gazdaság nehézségei ellenére az ingatlanpiac stabil maradt, és idén már biztató jeleket is tapasztalhatunk, noha még sok a kérdőjel. A szektor meghatározó ágazatként a globális felmelegedés elleni küzdelem fókuszában áll, hiszen az épületeink és a hozzájuk kapcsolódó tevékenységek fenntarthatósága az egyik legfontosabb átfogó cél.

Folyamatos átalakulásnak lehetünk a szemtanúi, egyvalami állandó, a változás. A 2008-as válságot követően jó néhány évig tartott a reorganizáció időszaka, majd az ingatlanpiac virágzásának és a globális gazdaság prosperálásának csaknem egy évtizede következett. Később érkezett a pandémia, végül megkezdődött a visszarendeződés, amelyet újabb válságos időszak követett. Most itt tartunk.

Már a tavaly lehetett látni, hogy a stagnálás elhúzódik, és idén a stabilitás fogalma kerül előtérbe, és sokan 2025-ben várják a világgazdaság igazi fellendülését. Az ingatlanbefektetési piac az egész régiónkban visszaesett, bár azt is láthatjuk, hogy az igazán zöld, fenntartható, vadonatúj irodaházakat azért viszonylag gyorsan megveszik a befektetők, vagyis az értékteremtés a nehézségek ellenére sem veszett el az ingatlanpiacon.

A Magyar Nemzeti Bank 2024 tavaszi Kereskedelmiingatlan-piaci jelentése szerint 2023-ban a bankok 42 százalékkal kisebb volumenben folyósítottak kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthiteleket, a szállodák kivételével valamennyi ingatlantípus esetén csökkent az új kibocsátások volumene. Bíztató, hogy összességében a hazai hitelintézetek kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitel-kitettsége mérlegfőösszeg és szavatolótőke arányosan is kevesebb, mint fele a 2008-as válság utáni szintnek, és a portfólióminőség tekintetében sem mutatkozott romlás.

A finanszírozási kérdések markánsan előtérbe kerültek a szektorban, nem véletlenül az idén a balatonfüredi LUA Resort szállodában szeptember 5-én megrendezésre kerülő Business BEACH Conference-en az ingatlanpiaci témákon túl banki, pénzügyi és egyéb gazdasági kérdésekre is választ adnak majd a szakértők.

Irodától a lakásig

Az irodapiac továbbra is meghatározó eszköz az ingatlanpiacon, hiszen jelenleg is épülnek irodaházak százezres nagyságrendben, vagyis inkább stagnálásról beszélhetünk, mintsem mélypontról. A logisztika az elmúlt években felzárkózott az irodapiac mellé. A pandémia az e-kereskedelem rohamszerű penetrációja következtében fellendítette a logisztikai igényeket, a növekvő kereslet pedig együtt járt a fejlesztők intenzívebb tevékenységével. Továbbá a termelőágazatok egyre jelentősebb igényekkel lépnek fel a raktárpiacon, mindenesetre most az ágazatban az intenzív beruházási időszak konszolidációja a meghatározó trend.

A válság a retail szektort viselte meg leginkább, hiszen a növekvő terhek és az elinflálódó bevételek miatt a fogyasztás visszaesett. Továbbra sem beszélhetünk nagy plázafejlesztésekről, talán az aranykor már nem jön vissza többet. Ez nem csupán a csökkenő fogyasztás eredménye, hanem az átalakuló vásárlói igényeknek is köszönhető, amelyhez az e-kereskedelem felfutása is kapcsolódik.

A szállodaipar, amely a pandémia alatt szintén jelentős visszaesést könyvelhetett el, egyre inkább magára talál. Budapesten számos márka és koncepció települt meg, újabb és újabb fejlesztésekről hallani, ráadásul több ötcsillagos hotelt adtak át a fővárosban. Folyamatosan emelkednek a szobaárak, a régió Bécs utáni legdrágább piaca lettünk, ami az itt végbement minőségi váltásnak is köszönhető. A budapesti turizmust és hotelpiacot a külföldi, a vidékit a magyar vásárlóerő hajtja.

A lakáspiac és ezzel együtt az újlakás-piac természetesen megsínylette a magas kamatokat, az érdeklődés az energiahatékony és felújított otthonok iránt megélénkült, míg a renoválást igénylő, korszerűtlen, rossz lokációban található ingatlanok iránt csökkent a kínálat. Már szó sincs az aranykorról, amikor mindent megvettek alku nélkül. Az igazi fellendülést a hitelkamatok jelentősebb csökkenése és újabb kamattámogatott hitelkonstrukciók hozhatják el.

A magyar építőipar 2023-ban is drámai visszaesést élt át, és idén sem jobb a helyzet. Talán ez az ágazat sínyli meg legjobban a hirtelen zajló változásokat, hiszen az építőipar nem tud gyorsan reagálni arra, hogy többéves ciklusokban hol kapacitáskihasználatlansággal, hol túlterheltséggel küszködik. A következő időszakot az fogja túlélni, aki kiemelkedő hatékonysági mutatói miatt bele tud menni az árversenybe, hiszen a hazai szektor hatékonysága az uniós átlag egyharmada, vagyis van még hová fejlődni.

A Business BEACH Conference kiemelt témái:

• A megunhatatlan ESG! Már csak a zöld szín létezik?
• Zöld kötvények és alapok – Finanszírozási megoldások az ingatlanpiacon és az építőiparban
• Lesz-e földrengés? Azaz hogyan hat az állami cégek költözése az irodapiacra?
• Tokenizáció és blokkláncok a vagyonkezelésben és az ingatlanpiacon (Real World Assets – RWA )
• Milyen jövőkép formálódik a retail piacon? Ki és mit finanszíroz?
• Marketing és ingatlanfejlesztés. Hogyan vonzzuk be a nemzetközi tőkét?
• Az átrendeződő bankszektor hogyan hat a versenyre és a termékekre?
• Előbérlet, kihasználtság, bérleti idő, energiahatékonyság – Hogyan változnak a bankok feltételrendszerei?
•Mit jósol itthon a BIG Four és nagy tanácsadók?

Merre tovább?

Tavaly egy meglehetősen hullámzó évet zártunk, ahhoz képest egészen jól tartotta magát az ingatlanszektor. Bár sokan összehasonlították 2023-at a 2008-ban kibontakozó válsággal, a kettőt nem érdemes egy lapon említeni. Idén a már emlegetett konszolidáció és stagnálás a meghatározó, és a makro számok tükrében nem mondhatjuk, hogy 2025 lakodalmas menet lesz.

Mindenesetre a szektor a globális felmelegedés elleni küzdelem fókuszában áll, nem véletlenül a fenntarthatóság és az energiahatékonyság a legfontosabb hívószavak az ingatlanpiacon. Az épületeink és a hozzájuk kapcsolódó tevékenységek fenntarthatóvá tétele az egyik legfontosabb globális cél, és Magyarországon sincs ez másként. Az új kereskedelmi épületek mindegyike már zöld minősítésre pályázik, míg a régebbieket korszerűsítik, hogy versenyképesek lehessenek.