Növekedett a három hónap alatt elindított kivitelezések értéke 2024 első negyedévében, az Aktivitás-Kezdés az elmúlt 6 negyedévben nem alakult ilyen magasan. A megkezdett építkezések összértéke 807 milliárd forint volt – derül ki az EBI Építésaktivitási Jelentésből.
A magasépítési szektornak nem sikerült javítania az első negyedévben
Nem sikerült magára találnia a magasépítési szektornak 2024 elején, az Aktivitás-Kezdés a 2023 utolsó negyedéves szinten alakult az idei első három hónapban. A megkezdett kivitelezések értéke valamivel több, mint 400 milliárd forint volt, ami szinte teljesen megegyezett a tavaly október és december között mérttel, de az előző évek első negyedéveitől 17-26 százalékkal elmaradt. Változatlan árakon nézve egyértelműen visszaesés látszott az elindult magasépítési kivitelezések értékében, utoljára 2015 utolsó negyedévében volt alacsonyabb az Aktivitás-Kezdés a 2024 első negyedévesnél.
A nem lakáscélú magasépítések Aktivitás-Kezdés mutatója kissé növekedett 2024 első három hónapjában 2023 utolsó negyedévéhez képest, így meghaladta a 350 milliárd forintot. Ugyanakkor a 2021-2023 közötti időszak egyes negyedéveit vizsgálva a 2024 első negyedéves a 2. legalacsonyabbnak számított. Változatlan árakon pedig 2015-ben volt utoljára kisebb az Aktivitás-Kezdés a 2024 január és március között jellemzőnél. A lakásépítések esetében az év ugyan jobban indult, mint a tavalyi, de a megkezdett kivitelezések értéke tovább csökkent 2023 utolsó negyedéve után.
Az idei év első három hónapjában elindult legnagyobb magasépítési projektek közé főként logisztikai és üzemi épületek tartoztak, például elindult a Mercedes-Benz akkumulátor-végösszeszerelő üzemének építése Kecskeméten, a Weerts Ebes logisztikai központ projektje Ebesen, a Benepack alumínium csomagolóanyag-gyártó üzemének építése Makón, az Evoring elektromos autó alkatrész gyár I. ütemének kivitelezése Jászfényszarun, valamint az építkezés a VGP Park Győr logisztikai központjának C épületét, illetve a Rossmann HQ raktárcsarnokát és központi irodáját érintően. A legnagyobb megkezdett projektek közé került irodafejlesztés is, a Zugló-Városközpont Office7, de kezdetét vette több társasházi projekt mellett például a Hilton Garden Inn szálloda, irodaház, és apartmanok építése is, illetve elindult a Hungaroring Paddock épületének fejlesztése.
Magára talált a mélyépítési szektor
Több negyedéve tartó gyengélkedés után, úgy tűnik, sikerült javítania a mélyépítési szektornak. A 2024 első negyedévét jellemző Aktivitás-Kezdés közelítette a 400 milliárd forintot, ami 2023 azonos időszakához képest közel 70 százalékos növekedést jelentett.
A javulás a nem út- és vasútépítések, illetve az út- és vasútépítések esetében is tetten érhető volt. Előbbieknél a tavalyi első negyedévhez képest 180 százalékos növekedésre került sor, de a már szintén erősebb utolsó negyedévnél is több, mint 50 százalékkal magasabban alakult az Aktivitás-Kezdés. A nem út- és vasútépítési kivitelezések értéke folyóáron utoljára 2017 első negyedévében volt magasabb a 2024 első negyedévesnél, de változatlan árakon is 2020 óta a negyedik legmagasabb Aktivitás-Kezdésnek számított.
Az út- és vasútépítéseknél a javulás elsősorban a Ferencváros-Kelenföld, 1-es számú vasútvonal építési projektre volt visszavezethető, ami a teljes építőipart illetően a legmagasabb összegű elindult kivitelezési munkának számított 2024 első negyedévében. A megkezdett legnagyobb mélyépítési projektek közé tartozott még a Nyíregyházi Déli Ipari Park kivitelezése, valamint az árvízvédelmi védmű a Mária-Valéria híd és a Prímás szigeti rámpa között, melynek I. ütemének kivitelezése vette kezdetét.
Továbbra is csak döcög a társasházi lakásépítés
Bár az idei év a tavalyinál jobban indult a társasházi lakásépítési szektorban, de az elindult társasházi projektek értéke tovább csökkent, így alacsonyabb volt a 2023 utolsó két negyedévinél. 2016 második negyedévétől kezdődőn 2024 első három hónapjában produkálta a 4. legalacsonyabb Aktivitás-Kezdést a szektor folyóáron. Változatlan árakon nézve pedig 2016-tól kezdődően a harmadik legalacsonyabb értékben indultak el kivitelezések az idei év elején.
A piaci kilátások ugyanakkor javultak az előző évhez képest, a hitelkamatok jelentősen csökkentek tavaly év végére, amely mérséklődés idén is folytatódott, és a gazdasági kilátások is javultak. Összességében a pozitívabb környezet a vevőket is visszacsábította a lakáspiacra, az élénkülés már az idei első negyedévben is érzékelhető volt, mind a használt, mind pedig az újlakás-piacon. Kedvező hír, hogy az új lakásokat terhelő kedvezményes áfakulcs időszaka meghosszabbításra került, és az idei év vége helyett elég megszerezni az építési engedélyt 2026 év végéig, hogy aztán 2030-ig 5 százalékos áfakulcs mellett legyen értékesíthető a lakás.
Sok társasházi lakásépítési projekt fejeződött be az idei első három hónapban. Az elkészült társasházak értéke meghaladta a 120 milliárd forintot, ami 2021 óta a legmagasabb negyedéves Aktivitás-Befejezést jelentette. Az idei évre még további jelentős mennyiségű társasház átadás várható, de a távolabbi jövőben a korábban visszaeső építkezések miatt várhatóan a befejezések értéke is csökkeni fog.
Az elmúlt 4 negyedévet nézve, a kivitelezési fázisba lépő társasházi lakásépítésekből 63 százalékkal részesedett Budapest, Közép-Magyarországon pedig a társasházi lakásberuházások értékének valamivel több, mint 64 százaléka koncentrálódott. Kelet-Magyarországhoz kapcsolódott az Aktivitás-Kezdés 14,8 százaléka, míg a Nyugat-Dunántúl részesedése az Aktivitás-Kezdésből 20,9 százalék volt.
Fotó: Getty Images