A Stratos Magasépítő Zrt. szinte üstökösként robbant be a magyar ingatlanszektorba, ahol a generálkivitelezői piac prémium szegmensét célozta meg. Jelentős szakmai múlt egyesül fiatalos lendülettel, ahol az innováció, a magas minőség és a legjobb ár-érték arány a meghatározó. Papp Gáborral, a Stratos vezérigazgatójával beszélgettünk a vállalat céljairól, az innovációról, és azokról az értékekről, amelyek a magyar generálkivitelezői piacot egyre inkább meghatározzák.
– Ön meglehetősen fiatalon indította el a saját vállalkozását, amely már most milliárdos költségvetésű projektekben vesz részt. Mi volt az a motiváció, hogy egy huszárvágással a nagyvállalati közegből egy önálló cég indítására vállalkozzon?
– Alapvetően nem akartam önálló vállalkozásba fogni, a karrieremet egy multicégnél közép- vagy felsővezetőként tudtam elképzelni hosszútávon. Aztán a szorgalmas munka kifizetődővé vált, így meglehetősen gyorsan emelkedtem a ranglétrán. Egy idő után viszont úgy gondoltam, hogy ideje olyan új kihívásokat keresnem, amelyek folyamatos fejlődésre és új szakmai feladatok megvalósítására ösztönöznek. Megtehettem volna, hogy egy másik nagyvállalatnál dolgozom tovább, ez azonban számomra – mivel piacvezető cégtől jöttem el – visszalépés lett volna. Ezeket mérlegelve döntöttem úgy, hogy új vállalkozást indítok, amelyben kifejezhetem önmagam, és vállalkozóként részese lehetek a pár év múlva végbemenő generációváltásnak.
– Ön a Market Építő Zrt.-nél kezdte el a pályafutását, amely az ország piacvezető építőipari szolgáltatója. Milyen értékekkel gazdagodott a náluk töltött évek alatt, amelyeket a Stratoshoz is magával hozott?
– Az értékek szempontjából szerencsére kiváló mentoraim voltak. A legfontosabb érték, hogy alázattal viszonyuljunk a munkához, teljes erőbedobással, hittel és elkötelezettséggel kell támogatnunk a beruházót/megrendelőt a döntéseiben. Nagyon fontos, hogy jól szervezzük meg a projektet, miközben abszolút minőségi munkát várunk az alvállalkozóktól is: a határidők betartása alapvető, illetve minden résztvevő legyen következetes a döntéseiben. A korábbi években nagyon sokat tanultam a vezetőimtől és a kollégáimtól egyaránt, amelyeket hasznosítok a Stratosnál is a mindennapokban, és igyekszem ugyanezt a szemléletet átadni a mostani munkatársaimnak.
– A Stratos generálkivitelezőként hosszútávon arra vállalkozik, hogy a magyar építőipar színvonalát még magasabbra emelje. De a vállalat valójában miben egyedi és innovatív, ami megkülönbözteti a versenytársaktól?
– Generálkivitelezőként olyan projekteken tudunk versenyelőnyt kovácsolni, ahol a beruházó nyitott az olyan műszaki módosításokra, amelyek megtakarításokat generálnak. Az ún. value engineering – értékelemzés – keretein belül olyan új ötleteket és konstruktív javaslatokat építünk be az adott projektbe, amelyekkel költséghatékonyabb megoldásokat tudunk kínálni az ügyfeleinknek. Mi ugyanazt a professzionális értékrendet képviseljük, mint egy multinacionális hátterű vállalat, de a fiatalos szemléletünkkel és a hatékony döntéseinkkel gyorsabban tudunk reagálni a változásokra. Ezek mind olyan előnyök, amelyek egy nagyobb generálkivitelező vállalat esetében, ahol számos divízió dolgozik együtt, nem működhetnek hatékonyan.
– Manapság mindent visz a költséghatékonyság. De hogyan lehet optimalizálni a terveket, vagyis prémiumminőségben jó áron dolgozni?
– Mi első körben beárazzuk az eredeti tervet az eredeti műszaki tartalommal, majd kiválasztjuk azokat a részelemeket, amelyeket kritikusnak érzünk például az építésszerelési munka időtartama, az ára vagy az üzemeltetés során szükséges karbantartás tekintetében. Próbálunk olyan alternatívákat kínálni, amelyek ugyanazt a funkciót el tudják látni, miközben olcsóbbá teszik az eredeti műszaki tartalmat. Ezek a javaslatok érinthetik a statikát, a gépészetet vagy akár a belsőépítészetet, de végül egy olyan tervet állítunk össze, ami rentábilisan fenntartható és megvalósítható.
– Megvalósítható-e a magyar gazdasági viszonyok és források mellett, hogy az épületek a profi kivitelezés mellett olyan esztétikai minőséggel párosuljanak, amelyek az ikonikus vagy landmark ingatlanok kategóriájába sorolhatnak egy-egy fejlesztést?
– Mindenképpen hiszek ebben. Az ingatlanfejlesztést úgy kell elindítani, hogy az épület külső formavilágát és belsőépítészetét megálmodó építész/dizájner mellett egy jó értelemben vett szakmai tervező is dolgozzon, aki az elejétől a végéig kíséri a projektet, és műszakilag megtervezi az épület egyes elemeit. Sokszor azonban egyetlen ember kezében összpontosul ez a komplex munka, így vagy az esztétikumot sorolják hátrébb, vagy éppen olyan formavilágot/megjelenést álmodnak meg, amelyet nem lehet gazdaságosan, műszakilag megfelelően kivitelezni.
– A fiatalos lendület nyilvánvalóan összefügg a digitalizációval, a törekvés az új megoldások felé mindig előre viszi a munkát és az egyes projekteket is. De mit jelent ez a gyakorlatban?
– Mi minden információt az ügyfelekkel és a kollégákkal az online térben osztunk meg, a munkához kapcsolódó kommunikáció is ott zajlik. Egy jól kiforrott CRM-rendszerrel rendelkezünk, ahol az alvállalkozói elszámolások, szerződések, kimutatások találhatók. Nagyon hatékony pénzügyi rendszerről van szó, amely egyénre és projektre van szabva. A digitalizációnál a másik fontos eszközünk egy építésmenedzsment szoftver, amit a helyszíni építésvezetők használnak: ide feltöltjük az adott projekt összes tervét, ahol gombostűvel fel tudunk venni hibajegyeket/jegyzőkönyveket, amiket ki tudunk szignálni az alvállalkozóknak, majd a készre jelentett munkát ellenőrizzük. Ezzel képesek vagyunk pillanatok alatt riportokat is generálni a beruházó részére. Ez a rendszer az adminisztrációs munkát nagyon hatékonnyá, és visszaellenőrizhetővé teszi, ami kölcsönösen előnyös a beruházó-generálkivitelező-szakkivitelező háromszögben.
– Divatos hívószó manapság a BIM. Ez hogyan működik a gyakorlatban?
– A BIM-re egyre nagyobb hangsúlyt fektet az építőipar, viszont széles körben napi szinten egyelőre még kevésbé használják. Mi jelenleg egy olyan szoftverfejlesztésen dolgozunk, amely BIM modell alapján képes lesz tételes kivitelezési szintű költségvetést készíteni. Ez mindenképpen növeli majd a BIM nyújtotta lehetőségeket, és a tervező, kivitelező, beruházó számára olyan szolgáltatást biztosít, amely költség- és időhatékony módon támogatja az adott fejlesztés tendereztetését is.
– Ha innováció és digitalizáció, akkor nem kerülhetjük meg a másik jelenleg divatos hívószót sem, a mesterséges intelligenciát. Ez a gőzerővel fejlődő iparág mennyire releváns az építőiparban?
– A mesterséges intelligencia jelenleg leginkább a szöveg- és képalkotásban jeleskedik, de már irodai alkalmazásokba is beépítették. Alapvetően az emberek élétét fogja megváltoztatni és nem az építőipart. Még kérdéses számomra, hogy mindez csökkenti az emberek aktivitását és éberségét, vagy a munka minőségét más szintre emeli. Tartok attól, hogy idővel az emberek inkább hisznek majd egy számítógépes chatbotnak, aki adathalmazokból a legnagyobb valószínűségű választ adja eredményül, minthogy átgondolják az adott problémát. Ezt a kérdést majd a jövő fogja megválaszolni, de folyamatosan figyelemmel kísérjük az ezzel kapcsolatos újításokat.
– A Stratos egyik legizgalmasabb futó projektje Fóton zajlik, ahol egy iroda- és raktárkomplexum munkálatain dolgoznak. Mi a különleges a projektben?
– Az idei év koronaprojektje a cégen belül egy Fóton épülő iroda- és raktárkomplexum, amely mellett a régióban is párját ritkító filmstúdió készül. Az általunk épített ingatlanegyüttes a Visual Europe új raktározási igényeit fogja kiszolgálni hosszú évekig. A filmstúdió pedig egy olyan új technológiát megjelenítő LED-falat is magában foglal majd, amely a hagyományos díszletépítést és utómunkálatokat forradalmasítja a filmgyártásban. A filmdíszleteket virtuálisan – a játékiparban is ismert Unreal Engine 5 grafikai környezetben – fogják létrehozni, amit a kamerákra rögzített mozgáskövető szenzorok keltenek életre. 2024 Q3-ban tervezzük a projekt befejezését.
– Mi a cég jövőképe? Hová szeretnének eljutni záros határidőn belül, hiszen még az út elején járnak?
– Mi a nehéz, visszaeső gazdasági realitásokkal ellentétben növekedni szeretnénk. Középtávú célunk, hogy olyan projekteket valósítsunk meg, amelynek nagyságrendje ötszázmillió és négymilliárd forint közé esik. Ebben az árkategóriában jól tudunk érvényesülni és fel tudjuk venni a versenyt a konkurenciával. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy az építőiparban megjelenő digitalizáció adta lehetőségeket jobban kiaknázzuk, saját kollégáink tudását fejlesszük, innovatív példákat mutassunk, hogy mindenki lássa: megéri befektetni a technológiába, megéri visszaforgatni a bevételt. Olyan céget szeretnénk fejleszteni, ahol öröm dolgozni, ahol mindenki tudja, hogy mi a feladata, ahol kiszámítható a működés és gyors az alkalmazkodóképesség. Az elkövetkezendő 5-10 évben be fog következni egy masszív generációváltás a gazdaság minden területén. Fiatal vállalatként szorgalmasan dolgozunk azon, hogy tovább tudjuk örökíteni a szakmai tudást, és fel tudjunk nőni a nagy feladatokhoz. Hiszek abban, hogy a munkába fektetett energia megtérül.