Nem kell megijedni! Lesz, aki felépíti a házakat

Bővül az építőipari szakmákat választók köre: négy évvel ezelőtt az iskolarendszerben építőipari szakmunkásnak 9 ezren tanultak, ez a szám a 2023/2024-es tanévben viszont már meghaladta a 16 ezret – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

A kereseti lehetőségek, a képzés ideje alatt kapható ösztöndíj, a biztos munkalehetőség és az új szakképzési törvény adta lehetőségek egyaránt ráirányítják a szülők és gyerekek figyelmét az építőiparra. A legtöbben Budapesten, Borsod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Győr-Moson-Sopron vármegyében választják az építőipari szakmákat, amelyek közül a diákok évek óta a szobafestő-mázoló és a kőműves iránt érdeklődnek a leginkább.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a legnagyobb húzóerőnek az építőipari szakmunkások iránti nagy keresletet, a biztos munkalehetőséget és a növekvő béreket lehet tekinteni. Azonban mivel évente mintegy 25 000 szakmunkás éri el a nyugdíjkorhatárt, akiknek jelentős része ott is hagyja az építőipart, pótlásuk a biztató létszámbővülés ellenére az iskolarendszerben végzettekkel továbbra sem megoldott.

Ezért az ÉVOSZ nagyszabású pályaorientációs szakmai programra hívta az általános iskolákat és az építési vállalkozókat. A szakszövetség tagszervezetei közül eddig 40 vállalkozás jelentkezett létesítményeik szakmai bemutatására a 7., illetve 8. évfolyamos általános iskolai tanulók részére a szeptembertől induló tanév elejére. A programban résztvevő vállalkozásokról és általános iskolákról az ÉVOSZ titkárságán (06-1-201-0333) lehet érdeklődni.  

Koji László hozzátette, a pályaorientációs program célja, hogy az építőipari szakmákat a megvalósult létesítmények segítségével tudják bemutatni, és egyúttal eloszlassák az építőipari munkakörülményekkel összefüggő tévhiteket.

Fotó: Getty Images