Az adatközpontok az ingatlanpiac új sztárjai?

Az adatközpontok az ingatlanbefektetések fontos szegmensei lettek többek között a felhőalapú tárolás iránti növekvő kereslet hatására. Az olyan nagy technológiai cégek, mint az Nvidia, élénkítik ezt a trendet jelentős beruházásokkal és innovációkkal a növekvő energiaigények kielégítése érdekében, beleértve a fejlett hűtőrendszereket és az alternatív energiaforrásokat.

Az adatközpontok az ingatlanpiacon a legmenőbb befektetésekké váltak. A közelmúltban lebonyolított CBRE Global Data Center Survey megmutatta, hogy a befektetők 97 százaléka tervezi, hogy több forrást fordít az adatközpontokra ebben az évben, szemben a 2023-as 89 százalékkal. A CBRE maga is rengeteg lehetőséget lát a szektorban, nem véletlenül egy adatközpont-szolgáltató megvásárlása mellett döntött.

A beruházások növekedésével együtt az energiaigény is növekszik. A nagyméretű adatközpontok az elmúlt néhány évben több száz megawattnyi teljesítményt értek el, egyes technológiai cégek olyan telephelyeket keresnek, amelyek egy gigawattnál nagyobb teljesítményt biztosítanak. A nagyságrendeket jól érzékelteti, hogy egy gigawatt elegendő körülbelül 900 ezer háztartás teljes év energiaellátásához.

A Microsoft és az OpenAI a hírek szerint az eddigi legnagyobb adatközpont megépítését tervezi. Az úgynevezett „Stargate” egy 115 milliárd dolláros projekt, amely 100-szor többe kerül, mint a most működő legnagyobb adatközpontok. Akár két évig is eltarthat a megépítése, és öt gigawatt teljesítményigénnyel rendelkezhet majd.

A fejlesztések tehát kreatív megközelítéseket igényelnek a technológiai cégek részéről az energia kapcsán, vagyis az adatközpont-ipar és az energiavállalatok között szorosabb együttműködésre lesz szükség a hálózat biztosítása érdekében. Az áramhiány miatt az olyan hatalmas projektek, mint a Stargate, gyakran saját alternatív energiaforrásokat keresnek, mint például az atomenergiát. Az Amazon a közelmúltban megvásárolt egy hatalmas adatközpontot Pennsylvania vidéki részén, amelyet egy 2,5 gigawattos atomerőmű lát el.

Ráadásul az ESG-szempontok mindent visznek, vagyis miközben az energiaszükséglet növekszik, a technológiai cégeknek csökkenteniük kell a szén-dioxid-kibocsátásukat a hatékonyság növelésével. Az adatközpontokban a szerverek száma növekszik, egyre több hőt bocsátanak ki, így a hőmérséklet szabályozása egyre sürgetőbbé vált.

Ezek a szempontok pedig még inkább innovatív megoldásokra ösztönzik a vállalatokat az adatközpontok tervezésében és kivitelezésében. Mivel a hűtőrendszerek az adatközpontok egyik legfontosabb elemei, ezért itt jelennek meg a legújabb módszerek. Norvégiában például egyes vállalkozások már hideg tengervizet vagy gleccservizet is használnak a létesítmények hűtésére. Az újítások pedig az ingatlanpiacra is nagy hatást gyakorolhatnak a közeljövőben.

Fotó: Getty Images