A fosszilis tüzelőanyagokkal ellentétben a megújuló energia lehetővé teszi számunkra, hogy nagyon kevés üvegházhatású gáz kibocsátással fogyasszunk. De bármennyire is fenntartható a megújuló energiatermelés, gyakran nem elég megbízható a teljes villamosenergia-hálózat ellátásához. Ezért egyre nagyobb igény van arra, hogy az épületek a valós adatokat láthassák az energiafelhasználásukról és az árakról, ez alapján pedig lehetőség szerint kerüljék a csúcsidőszakokat, így minél kevesebb fosszilis tüzelőanyagot elhasználva csökkenthessék a szénlábnyomukat.
Mivel a megújuló energia kínálata és az aktuális energiaigény egyaránt változó, még a legtisztább energiahálózatoknak is gyakran fosszilis tüzelőanyag-támogatásra van szükségük. A fosszilis tüzelésű erőművek gyorsan bekapcsolhatók és bővíthetők, amikor a kereslet a csúcsra jár, így megelőzhetők a veszélyes áramkimaradások.
Természetesen a csúcsigényű időszakokban a legdrágább az energia, ráadásul egyes közszolgáltatók az ingatlan csúcsidőszaki igénye alapján számítják ki az energiadíjakat az egész évre vonatkozóan. A kibocsátás és az energiaszámlák csökkentése érdekében az épületeknek a közművektől származó adatokat kellene beszerezniük, és bár a legtöbb fejlett energiagazdálkodási és BMS rendszer képes az energiafelhasználást elemezni, de az adatok használható formátumban való megjelenítése nem mindig egyszerű.
A közüzemi társaságok egy része rendelkezik olyan alkalmazással, amelyek lehetővé teszik a fogyasztók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a hálózatra vonatkozó valós idejű adatokhoz. Azonban a legtöbb közüzemi cégnek nincs erőforrása ilyen technológia létrehozására és karbantartására, amelyek megmutatnák, hogy milyen napszakban mennyibe kerül az energia. Az Egyesült Államokban vagy éppen Európa nagyobb országaiban több ezer villamosenergia-vállalat működik, amelyek száma növekszik, mivel az ügyfelek egyre inkább megválaszthatják, hol szerezzék be az áramot.
Bonyolult képletek
A közüzemi környezet meglehetősen bonyolult, nehezen átláthatók az árképletet meghatározó tényezők, ezért egyes technológiai cégek olyan alkalmazásokat fejlesztenek, amelyek a közüzemi adatok egyszerű importálási módjait támogatják. Azonban egyelőre a közművállalatok sok esetben nem is érdekeltek abban, hogy az adatok transzparensen hozzáférhetők legyenek, hiszen az növelné a versenyt és számos monopol helyzetben lévő céget fejlesztésre ösztönözne.
A valós idejű árazási adatok megszerzése mellett az épületeknek adatokra lenne szükségük az energiatermelő erőművekről is, hogy azok mennyi fosszilis és megújuló energiát használnak fel, illetve ezek aránya hogyan alakul. Összességében törekedni kell a szén-dioxid-jelentések egyszerűsítésére, ami elkerülhetetlenül szabványosabbá teszi majd a közüzemi adatokat, de természetesen eltarthat egy ideig, amíg az átláthatóság megvalósul.
Egyre több épületnek és településnek van szüksége szénfelhasználási adatokra, hogy csökkentsék a szénlábnyomukat. Vagyis az ingatlankezelőknek meg kell találniuk a közműadatok importálásának hatékony módját. Az alkalmazott szoftverek pedig hozzájárulhatnak ahhoz, hogy csökkenjen az épületek energiaszámlája és szénlábnyoma, hiszen az adatokból leszűrve a tapasztalatokat, a kereslet mérsékelhető olyan időkben, amikor a hálózat a leginkább túlterhelt.
Fotó: Getty Images