A szaúd-arábiai megaprojekt, a Neom inkább üdülőhelynek tűnik, mint okos városnak. Ami azért is csalódás, hiszen a 21. század egyik mintaprojektjének kellene lennie, amely irányt mutathat az emberi civilizációnak, különösen ott, ahol a természeti kihívások és általában a globális felmelegedés megkezdte áldatlan tevékenységét.
Neom Mohammed bin Szalman szaúd-arábiai koronaherceg Vision 2030 néven gigantikus tervet dolgozott ki az ország jövőjének kvintesszenciájaként, és amelynek célja az ország gazdaságának diverzifikálása és a kőolaj-értékesítéstől való függés csökkentése.
Az eredeti tervek grandiózusak és az abszurdum határát súrolták, hiszen egy 22 méter széles, 170 kilométer hosszú várost javasoltak The Line néven, amely a Vörös-tengerben lévő Neom-öböltől Tabukig, a jordán határ közeléig húzódik. A projekt az eredeti becslések szerint körülbelül 1,5 billió dollárba kerül, és a tervek szerint 2039-ben fejeződne be.
Az Egyiptommal és Jordániával is határos megapolisz akár 10 millió embert is képes lenne befogadni, és nagyjából az a lényege, hogyan képes az emberi civilizáció a sivatagi körülmények között egy élhető és modern életteret kialakítani magának.
A tervek szerint az első lakók már 2024-ben beköltözhettek volna a megakomplexumba, az építkezések azonban csak közel 20 évvel később, körülbelül 2045 környékén fejeződhetnek be. Persze azt nem tudjuk, hogy végül konkrétan mi is épül majd meg.
A The Line a legvadabb sci-fi elképzeléseinket is túlszárnyalva gyakorlatilag egy 170 kilométer hosszú és csupán 200 méter széles párhuzamos falak közé zárt új város lenne, amelyek között új otthonra lelhet az „ember”. Az új csoda ráadásul abszolút zéró kibocsátású lenne, hiszen a tervek szerint nap- és szélenergiát fognak hasznosítani. Az élelmiszereket vertikális farmok termelnék, ahová a vizet a Vörös-tengerből nyernék, amit előzőleg egy speciális eljárással sótalanítanak.
Mégse lesz giga
Azonban a projekt tervezésétől kezdve a Neom-ot számos bírálat érte az őslakosok kiszorítása miatt, és sokan voltak szkeptikusak a megvalósíthatósággal kapcsolatban is. Most, hogy a projekt késik, és nem vonzza a koronaherceg által remélt befektetéseket, a terveket visszanyesték.
A kezdetben beígért autómentes, szén-dioxid-mentes utópia helyett a The Line mára 98,6 százalékkal, mindössze 2,4 kilométerre csökkent. Úgy tűnik, hogy ami a projektből megmaradt, az inkább a csúcskategóriás turizmusra összpontosít.
Ennek részeként az Equinox Hotels egy lagúna hídszerű üdülőhely létrehozásában működik közre, míg más nagy szállodaipari márkák, például a Marriott és a Ritz-Carlton is üdülőhelyek létrehozását ígérik.
Lehet, hogy a Neom végül megkapja azt a finanszírozási hátteret, amelyre szüksége van ahhoz, hogy eredeti terv megvalósuljon, de a kilátások nem túl jók. A szaúd-arábiai kormány ugyanis 2022 óta jelentős költségvetési hiánnyal küszködik.
Az ország pénzügyi nehézségeivel kapcsolatos aggodalmak, a csökkenő olajárak és a nemzetközi hangulat hatása miatt sok finanszírozó elállt a projekt támogatásától. A végén Neom – sok más okosváros-javaslathoz hasonlóan – kevésbé lesz forradalmian intelligens város, és inkább talán csak a világ elitje számára lesz egy egzotikus, új célpont.
Képek: NEOM Facebook-oldal