Ilyen, amikor egy humanoid robot fogad az irodaház recepcióján

Az ingatlanszektorhoz kapcsolódó technológia, azaz PropTech egyre nagyobb szerepet játszik a piacon, újabb és újabb innovációk születnek, amelyek nem csak a lakások műszaki berendezéseit irányíthatják (pl. hűtés-fűtés, világítás, páratartalom), hanem nagyobb kereskedelmi egységekben is megjelennek. A technológia számos ágazatban ér el sikereket, a mesterséges intelligencia az egyik legígéretesebb terület, ahol az egyik emblematikus jelenség a humanoid robot.

A robotok fejlődése során számos mérföldkőről beszámolhatunk, a Grey Walter által 1948-ban készített „teknőst” tekinthetjük a világ első autonóm mobil robotjának. Majd az első kereskedelmi forgalomba került robot a Unimate manipulátor volt, vagyis automatizált robotkar, amelynek első példányát 1960-ben adták el a General Motorsnak. Az elmúlt évtizedekben rengeteg fejlesztés zajlott, ma pedig már a manipulátorok mellett az önellátó mobil robotok (AMR-ek) piaca is egyre nagyobb mértékben növekszik.

Itt jönnek képbe a múlt század óta folyamatosan fejlődő emberszabású robotok, sőt, az 1960-as években már Magyarországon is volt humanoid robot, akit a szegedi egyetemen Muszka Dániel fejlesztett. Még egy budapesti játékboltban is elkezdték használni, Pepperhez hasonlóan ő is tudott beszélni, bár nyilván teljesen más technológiát használtak akkoriban.

Az emberszabású robotok egyik legújabb képviselője Pepper a Netlife Robotics-tól. A céget azzal a céllal hozták létre, hogy humanoid robotokat fejlesszenek nagyvállalati környezetben. Bartha Levente, a Netlife Robotics egyik alapítója ennek kapcsán mesélt a LEO szakmai reggelijén a mesterséges intelligencia szoftverek jelenéről és jövőjéről, hosszútávú jelentőségükről.

Egyik legfőbb termékük egy voicebot, amely valójában élőszóban irányítható chatbot. Ennek segítségével magyar nyelven, élőszóban lehet a gépekkel, robotokkal kommunikálni. Pepper robot is ezen voicebot segítségével tud magyarul beszélni, akit egyébként már egy egészségügyi intézmény is alkalmazott, így a járványveszélyt a minimálisra tudták csökkenteni a falakon belül.

A megértést úgynevezett mélytanulásos algoritmusok segítségével és neurális hálókkal érik el a szoftverfejlesztők, amelyek jelenleg a mesterséges intelligencia csúcstechnológiáját jelentik, így a robot képes kommunikálni az érkező vendégekkel és ügyfelekkel. Pepper képes ugyanazt a feladatot többször egymás után végrehajtani, így például a recepciókra jellemző monoton tevékenységet el tudja látni, ami az embereknek sok esetben nehézséget okoz, a robot nyilvánvalóan a századik kérdés hallattán sem érzékeltet negatív reakciót.

Pepper az ügyfélszolgálati munka mellett szociális robotként is megállja a helyét, ezért fontos, hogy megnyerően és kedvesen viselkedjen. Képes a beszédértésre és -szintézisre, szenzorokkal és kamerákkal is rendelkezik. Képfelismerő technológiát is lehet hozzá fejleszteni, illetve arckövető és arcfelismerő funkcióval rendelkezik.

A jövő ügyfélszolgáltatain és recepcióin várhatóan egyre több humanoid robot fog feltűnni, akiknek alkalmazása egyébként a pandémia időszakában kifejezetten előnyös lehet, hiszen nem tudnak fertőzést elkapni vagy átadni. Az irodaházak mellett ipari környezetben, kereskedelemben, vendéglátóiparban, bankszektorban is be lehet vetni a Peppereket.

Fotó: Netlife