Az elektromobilitás egyre fontosabb ágazat lesz nem csak az autóiparon belül, hanem a világgazdaságban is. Sőt, az Európai Unióban a tervek szerint 2035-től befejezik a belső égésű motoros autók értékesítését. Nem véletlenül nőtt meg az igény az elektromos autók mellett a töltőkre is a közterületeken és az épületekben. Nemrég a Voltie magyar fejlesztésű töltőrendszer és applikáció is kilépett a piacra. A termékről, a tervekről és a legfontosabb egyedi jellemzőkről beszélgettünk Binder Tamással, a Voltie társalapítójával és ügyvezető igazgatójával.
– Az elektromobilitás a fenntarthatóság iránti globális elkötelezettség egyik fontos iparága, amely folyamatosan teret hódít a nagyvilágban. De vajon milyen nagyságrendben bővülhet az elektromos autók, töltők és töltési helyszínek volumene rövid- és középtávon?
– 2022-ben nagyjából 10 millió elektromos autót értékesítettek, 2023-ban pedig 14-15 milliónál tartottunk, sőt, az előrejelzések szerint 2030 körül a globális autóeladások több mint kétharmada már elektromos lesz. Magyarországon pedig jelenleg 90 ezer elektromos/zöldrendszámos autó közlekedik az utakon. Az EU is igyekszik ösztönözni az e-mobilitást, amelynek eredményeképp az európai töltőhálózat az egyik legfejlettebb a világon. Az egyik új szabályozás alapján (AFIR 2023) pedig 2025-től 60 kilométerenként kell nagy teljesítményű, 150 kW-os töltőket telepíteni minden tagállamban. Azonban még sokan panaszkodnak a villanyautókkal kapcsolatos kényelmetlenségi faktorra, mely a töltési lehetőségekből fakad. Mi a Voltie-val azt szeretnénk elérni, hogy maga a töltés is a villanyautós élményhez tartozzon, és meggyőződésünk, hogy az otthoni vagy irodai töltéssel hosszú távon nem csak pénzt, de időt is megspórolhatunk.
– Hogyan tud a Voltie hozzájárulni az autóipar forradalmához? Melyek az egyedi jellemzői és előnyei, amelyek megkülönböztetik a piaci versenytársaktól?
– A Voltie sikere és jövője az egyedi szoftverfejlesztésekben rejlik, amelyek a piaci problémákra adnak megoldásokat a felhasználók részvételével. Az elmúlt évtizedben folyamatosan teszteltem és dolgoztam különböző termékekkel, amelyek nem adtak átfogó megoldást a személyes igényeimre. Nekem egy olyan töltőre van szükségem, ami prémiumkategóriás és szó szerint jól néz ki, vagyis a külső megjelenése magas szintű esztétikai minőséget képvisel. Emellett szükség van egy jól kezelhető és folyamatosan bővülő mobilalkalmazásra is. Mivel a töltő szoftvere folyamatosan fejlődik és automatikusan frissül, ezért egy állandóan megújuló terméket használhatok.
Emellett átfogóan is nézni kell a töltőket, hiszen ha sok eszköz lesz telepítve egy adott trafó körzetben, akkor előfordulhat, hogy az elektromos hálózat túl lesz terhelve, és így nem tudja kiszolgálni az igényeket. Ilyenkor a töltőket csoportban kell monitorozni és a szabályozásba bevonni, mint egy virtuális erőművet, hiszen amikor kevés a kapacitás, mert munkaidő után mindenki elkezdi használni az otthoni fogyasztókat, akkor a töltőket vissza lehet szabályozni. Ha pedig a hálózaton többletkapacitás jelentkezik például a napelemes rendszerek túltermelése miatt, akkor az energiát az export helyett a járművekbe lehet tölteni. A Voltie rendszere is ezekre az igényekre épül, vagyis rugalmasan tud alkalmazkodni az adottságokhoz.
– Egyre nagyobb szerepet kapnak az utcai töltők mellett az épületek mélygarázsába telepített töltők. Milyen típusú ingatlanokban lehet hasznos? Családi házak mellett is érdemes ilyen töltőt telepíteni?
– Elektromos gyorstöltőt ott érdemes elhelyezni, ahol több időt tartózkodunk, vagyis az otthonunk és a munkahelyünk jöhet szóba. A töltés nem igényel 10-10 másodpercnél többet a felhasználótól, hiszen ennyi időre van szükségünk, hogy bedugjuk a töltőkábelt a kocsiba, majd kihúzzuk és visszahelyezzük a helyére. A Voltie-val minden helyszínt le tudunk fedni, legyenek azok családi házak, társasházak, irodaházak, telephelyek, vagy közterületek. Az új építésű lakóházaknál már biztosítani kell az elektromos autók töltését, ezért sok beruházó már felszerelt töltővel adja át a helyet a vevőknek.
– Mennyire könnyen és gyorsan telepíthető? Milyen költségekkel jár?
– Ha minden előkészítés adott, akkor a töltő maga 20 perc alatt telepíthető és néhány perc alatt a felhasználó már a saját mobilalkalmazásából tudja vezérelni. Azonban ki kell építeni a szükséges infrastruktúrát, így a kábelezést, a fí relét, a túlfeszültség levezetőt és a kismegszakítókat. Legyen internet elérhetőség, illetve ha szükséges, az intelligens energiamenedzsmentnek legyen kábeles összeköttetése a mérőórától, de hamarosan ez is megoldható vezeték nélkül. A kiépítés költsége pár tízezer forinttól milliós nagyságrendig terjed, amely függ a kábelezéstől, a falvéséstől, és attól, hogy szükséges-e a kapacitásbővítés a meglévő hálózathoz.
– Milyen előzetes feltételek, teljesítmény szükségesek a telepítéshez? Elegendő-e általában a kapacitás az egyes épületekben?
– Az autók többségét 3 fázis 16 amperen (az az 11 kW) vagy 1 fázis 32 amperen (az az 7,4 kW) tudják tölteni. Családi házaknál általában megtalálható a 3 fázis. De nem minden esetben szükséges teljesítménybővítést kérni az elosztótól, hiszen a termékünk kiegészítő tartozéka a Voltie intelligens mérő, amivel képesek vagyunk a háztartás aktuális fogyasztását mérni és a töltőt dinamikusan szabályozni. Tehát ha napközben az autó be van dugva, de éppen működik a mosógép, sütő és más fogyasztók, akkor a töltés nem fog elindulni. Ha pedig kapacitás szabadul fel, akkor a töltést elindítjuk és annak erősségét dinamikusan szabályozzuk a többi fogyasztó be vagy kikapcsolása esetén. Nagyjából egy este alatt az autó több 100 km-re elegendő töltést kaphat.
Más a helyzet a társas- és irodaházaknál vagy telephelyeken, ahol meg van adva, hogy mennyi kapacitás áll a közös fogyasztók vagy csak a töltők rendelkezésére. Ekkor utóbbiak a megfelelő konfiguráció után képesek egymás között kommunikálni, hogy melyik mennyivel tölt és mennyit tudnak még kiosztani. Amennyiben van más fogyasztó is a társasházban, pl. lift, hőszivattyú, akkor a meglévő épület energiamenedzsment rendszerébe kapcsoljuk a töltőket és onnan olvassuk ki a megfelelő információkat a vezérléshez, vagy a családi házakhoz hasonlóan mérjük a teljes épületfogyasztást és az alapján vezérlünk.
– Mit tud az applikáció?
– Jelenleg minden funkció megtalálható, ami szükséges: töltést indíthatunk és leállíthatunk, információkat kaphatunk az aktuális állapotról. Lehetőségünk van több töltési módra, RFID azonosítóval való indításra, ütemezett töltésekre, valamint idő- vagy kWh mennyiségalapú töltésre. A felhasználó részletes statisztikákat láthat a töltéseiről, milyen megtakarítást ért el belső égésű autóval szemben, hogyan járul hozzá a környezetvédelemhez. Ezen kívül testre szabható a mobil alkalmazás és a töltő is a különféle beállításokon keresztül. Innovatívak és rugalmasak vagyunk, mert ha ma kidolgozunk egy funkciót, akkor az már egy hét múlva alkalmazható az appban.
– Egy társasházban vagy irodaházban hogyan tudják a lakók vagy bérlők egyedileg mérni a saját fogyasztásukat?
– Minden Voltie töltő rendelkezik belső mérővel, illetve az internetkapcsolat miatt minden töltés látszik az alkalmazásban az ügyfélnél vagy nagyobb épületek esetében az üzemeltetőnél. Sőt, automatikus riportokat küldünk ki hetente, havonta, félévente és évente, amelyekben pontosan látszik töltőként és RFID azonosítónként a fogyasztás. Más termékeknél még a mai napig a közös képviselő olvassa le havonta a mérőt és az alapján csinálnak kalkulációt. Nálunk erre nincs szükség.
– A napelemek piaca robbanásszerűen növekszik Magyarországon is. Ehhez integrálható-e a Voltie, és ha igen, hogyan?
– Teljes mértékben. A Voltie megoldása márkafüggetlen, vagyis minden napelemes rendszerrel kompatibilis. Több funkciónk is kapcsolódik ide, az egyik szerint a teljesen és a félig zöld módú töltésben a töltő csak akkor működik, ha többlettermelés jelenik meg a hálózatban, amit a háztartás nem tud kihasználni. A félig zöldnél a hiányzó energiát a hálózatból vételezzük. A másik funkció egy olyan problémára ad megoldást, ami a növekvő napelemes rendszerek száma miatt jelentkezik egy adott körzetben. Ha ugyanis a hálózati feszültség emelkedik, akkor az inverterek lekapcsolnak annak érdekében, hogy védjék a hálózatot és a fogyasztókat. Ilyenkor a termelés teljesen leáll addig, amíg a feszültség értéke nem normalizálódik. A Voltie töltő képes figyelni a hálózati feszültséget és egy adott értéknél elindítja a töltést a minimális töltési erősséggel, majd azt a feszültség csökkenésével párhuzamosan növeli.