Beindult a régió legnagyobb zöldhidrogén-üzeme

A Mol százhalombattai finomítójában megkezdte a termelést a régió legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme. A 22 millió euróból megépült üzem 25 ezer tonnával csökkenti a finomító szén-dioxid-kibocsátását. A létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít itt elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel.

A Mol-csoport áprilisban átadott százhalombattai üzeme több hónapig tartó előkészítő munkálatokat követően megkezdte a termelést. A vállalat Pozsonyban és Rijekában is tervez hasonló üzemet, amelyek közül az utóbbi 2026-ban kezdheti meg működését.

Az új üzem több mint 25 ezer tonnával csökkenti a Dunai Finomító szén-dioxid-kibocsátását évente. Az új technológiával fokozatosan kiváltható a földgáz alapú gyártási eljárás, amely jelenleg a Mol-csoport teljes szén-dioxid-kibocsátásának egyhatodát teszi ki.

„A zöld hidrogén tiszta és sokoldalú energiaforrás, amelyet ma még az üzemanyaggyártásban használnak fel a vállalat karbonlábnyomának csökkentésére, de a tervek szerint hamarosan már közvetlenül a közlekedési szektorban is lehet majd találkozni vele”, mondta Horváth Ádám, a Mol-csoport Új és fenntartható üzletágak igazgatója.

Az amerikai Plug Power elektrolizáló berendezése megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre, így nem keletkezikk környezetszennyező melléktermék. Sőt, 1 tonna hidrogén előállításával 8-9 tonna tiszta oxigént is termel az üzem.

„Büszkék vagyunk arra, hogy a MOL-t a legmodernebb elektrolízis technológiával láthatjuk el, amellyel hatékonyan állíthat elő zöld hidrogént és csökkentheti a finomítói működés szén-dioxid-kibocsátását. Együtt haladunk tovább a karbonsemlegesség felé, elősegítjük a zöldebb működést és előremozdítjuk a hidrogéngazdaságot”, nyilatkozta még áprilisban Andy Marsh, a Plug vezérigazgatója.

Fotó: mol.hu