A Gastrade tulajdonában lévő Alexandroupolis LNG-terminál megkezdte kereskedelmi célú működését, ezzel Európa, a régió és az ország egyik legfontosabb energetikai projektjévé vált. A terminál úttörő módon járul hozzá az energiaellátás biztonságához, valamint a délkelet- és közép-európai energiaforrások és ellátási útvonalak diverzifikálásához. Ennek köszönhetően Görögország több mint kilenc ország energiakapujává válik.
Miután a Gastrade 2022. január 27-én meghozta a végső befektetési döntést, a projekt gyorsan valósággá is vált. A szárazföldi és tengeri építési munkák gyorsan haladtak Alexandrúpoliban, ezzel párhuzamosan 2023 februárjában megkezdődött az úszó LNG-tároló és -visszaalakító egység (FSRU) építése Szingapúrban. Az egység 2023. november 26-án elhagyta a Seatrium hajógyárat, és 2023. december 17-én érkezett meg a Trák-tenger vizeire, ahol lehorgonyzott állandó helyére.
A beüzemelési tesztek sikeres lezárását követően, valamint a Görög Környezetvédelmi és Energiaügyi Minisztérium által kiadott működési engedéllyel nyáron a projekt készen állt az elindulásra, lehetővé téve a kereskedelmi célú működést. Az Alexandroupolis LNG-terminál azonban nemcsak az úszó egységből áll, hanem egy tengeralatti és szárazföldi földgázvezetékből is, amely összeköti a terminált a Nemzeti Földgáz Szállítási Rendszerrel (NNGTS).
Ezen keresztül szállít földgázt kelet felé Görögországba, Bulgáriába, Romániába, Észak-Macedóniába, Szerbiába, Moldovába és Ukrajnába, valamint nyugat felé Magyarországra és Szlovákiába. Az egység csúcstechnológiájú, és évente maximum 5,5 milliárd köbméter gázt képes visszaalakítani.
Már 14 görög és nemzetközi vállalat vesz részt kereskedelmi szempontból a projektben, és vállalta a terminál kapacitásának szinte teljes kihasználását legalább 2030-ig. A projekt kereskedelmi működésének elindulása egyúttal a Vertical Corridor kezdeményezés megerősítését is jelenti, amelynek célja egy délkelet- és közép-európai földgáz kereskedelmi központ létrehozása.