Jön a szigorítás és a revizor az akkugyárakba?

A zöldenergia a magyar gazdaság jövője is. A zöldenergia előállításával, tárolásával foglalkozó vállalatok, üzemek száma egyre nő. Azonban a biztonságos, szigorú feltételeknek megfelelő működtetés minden ipari üzemmel szemben elvárás – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM). Ennek tükrében szigorítják az ellenőrzéseket, amelyek alapvetően az akkugyárakra fókuszálnak. Mivel a társadalom széles rétegei számára ismeretlen iparágról beszélünk, ezért nem csoda, hogy az ország érintett településein megindult a vita arról, hogy ezek a gigagyárak hogyan hatnak az épített és a természetes környezetre.

A kormány az ipari létesítmények működésével kapcsolatban is kiemelt figyelmet fordít a magyar emberek egészségének védelmére és a környezetvédelmi célkitűzések további erősítésére, ezért kötelezővé teszi a környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatását valamennyi típusú akkumulátor és részegységei gyártását, valamint az akkumulátorhulladék kezelését végzők számára. A környezetvédelmi engedélyezés módosítása megteremti az egységes hatósági gyakorlatot és kiszámíthatóbb, rövidebb eljárást tesz lehetővé.

Az akkumulátorgyártást érintő környezetvédelmi hatósági engedélyezéssel összefüggő szabályozás bevezetésekor még csak a „hagyományos” savas-ólom akkumulátorok léteztek. A lítium-ion akkumulátorok megjelenésével és egyre szélesebb körű elterjedésével elengedhetetlenné vált az azok gyártására, valamint az ahhoz kapcsolódó tevékenységekre vonatkozó környezetvédelmi engedélyezés felülvizsgálata és egységesítése, amely a tárca által társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet elfogadásával valósulhat meg.

Az akkumulátorgyártás jelenleg előzetes vizsgálatköteles tevékenység, azaz szükséges hozzá a környezetvédelmi hatóságnak a környezethasználattal járó tevékenység jelentős hatásáról szóló döntése. A környezetvédelmi hatóság az előzetes vizsgálati eljárásnál dönti el, hogy a tervezett beruházásból származhatnak-e olyan jelentős környezeti hatások, amelyek miatt környezeti hatásvizsgálati eljárást kell lefolytatni. Az utóbbi időszakban számos esetben került sor környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatására, ez is alátámasztja az erre vonatkozó kötelezettség általános előírását.

A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) kormányrendelet tervezett módosítása alapján az új eljárások során egységesen valamennyi akkumulátortípus és részegységei (katód, anód, elektrolit, szeparátor fólia) gyártása, valamint hulladékainak előkezelése, hasznosítása környezeti hatásvizsgálatköteles tevékenységnek minősül. A javaslat kizárólag az akkumulátorgyártásra és azzal összefüggő tevékenységekre vonatkozik.

Miért fontos az akkumulátor-iparág Magyarországon?

Tavaly már öt akkugyár működött hazánkban. Az autógyártás azonban egy komplex vállalati ökoszisztémát jelent, vagyis az üzemekhez kapcsolódva jelentős alkatrészgyártólánc épült ki. A beszállítók pedig szintén emberek tízezreinek adnak munkát és biztosítanak megélhetést. A folyamat során nagy volumenben épültek ki akkumulátoripari kapacitások Magyarországon, majd 2021-től újabb beruházási hullám indult meg az országban.

A társadalom széles rétegei számára ismeretlen iparágról beszélünk, ezért nem csoda, hogy az ország érintett településein megindult a vita arról, hogy ezek a gigagyárak hogyan hatnak az épített és a természetes környezetre. A jelentős vízigény mellett fontos tényező az üzemek energiaellátása, hiszen meglehetősen energiaintenzív iparágról beszélünk, miközben Magyarország áramimportőr ország. Emiatt az új akkumulátorgyártók a jövőben további erőművi beruházásokat igényelhetnek.

Azonban ez az iparág gőzerővel fejlődik, egyre több innovatív megoldást alkalmaznak. Az üzemek környezetszennyezésének mértéke változó, és függ a gyártási folyamatoktól, a használt anyagoktól és a szabályozóktól. Vagyis nem elhanyagolható tényező, hogy az adott vállalat mennyire hasznosítja a naponta fejlődő innovatív technológiákat, amely a fenntarthatóság irányába tett lépések összessége, illetve ezeket mennyire teszi kötelezővé a szabályozó hatóság.

Az innovatív megoldások alkalmazásával fokozatosan áttérnek a vízmentes folyamatokra, vagy alternatív megoldásokat keresnek a vízfogyasztás csökkentésére. Emellett a gyártás során csökkentik és minimalizálják az üvegházhatású gázok és a szennyezőanyagok kibocsátását, illetve egyre inkább környezetbarát anyagokat használnak. Az energiaigény miatt a gyárak napelemparkokat, naperőműveket telepítenek, hogy zöld energiával lássák el a termelőegységeket.

Az akkumulátorok újrafeldolgozása is fontos tényező, amely szintén növeli a környezettudatos megoldásokat, ezzel csökkentve az új anyagok feldolgozásának szükségességét. A megfelelő védőtávolság kialakítása a gyár és a települések között minimalizálhatja a környezeti és az egészségügyi kockázatokat.

Összességében az üzemek építése és működtetése gyakran kapcsolódik zaj-, por- és vízszennyezéshez, amelyek negatív hatást gyakorolhatnak a helyi közösségre és a környezetre. Azonban számos olyan eset is van, amikor az akkumulátorgyárak hozzájárulnak a helyi gazdaság fejlődéséhez, munkahelyeket teremtenek és támogatják az új technológiák elterjedését. Vagyis az akkumulátorgyártás és -tárolás hatalmas perspektíva előtt áll, hihetetlen új módszerek fognak születni, amelyek egyre zöldebb megoldásokat kínálnak.

Fotó: Getty Images