Világszerte egyre nagyobb figyelem irányul az egyebek mellett napelemeket, valamint zöldhidrogén-termelő, -tároló és -felhasználó eszközöket is magukba foglaló hibrid háztartási energiarendszerek fejlesztésére, melyekkel akár a teljes energiafüggetlenség is elérhető.
Japánban tesztelési fázisban van egy háztartási méretű naperőművel kombinált zöldhidrogén-rendszer fejlesztése; a Sekisui House. Japán egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője kísérleti projektjének középpontjában egy lakossági (fotovoltaikus) naperőmű, egy kis méretű elektrolizátor, hidrogéntároló tartályok és üzemanyagcella alkotta rendszer áll. A cég szerint az otthoni hidrogéntermelő és -tároló rendszer várhatóan 2025 nyarán kerülhet kereskedelmi forgalomba, írja a greendex.hu.
A hidrogénes és az akkumulátoros energiatároló rendszerekre bizonyos felhasználási területeken ma még mint riválisokra, hosszabb távon azonban sokkal inkább mint egymás kiegészítőire érdemes tekinteni a jövő energiarendszerében, mivel eltérő karakterűek. Előbbi például jóval hosszabb időtartamú tárolást tesz lehetővé, míg az akkumulátorok hatékonysága nagyobb.
Számos koncepció szól arról, hogy a hidrogén a jövőben az infrastruktúra alkalmassá tételét követően a földgázba keverve akár a háztartásokba is eljuthat, ahol a kazánban elégetve a hőtermelés tisztább módját biztosíthatja. Ugyanakkor a hidrogén otthoni hőtermelésben való nagyobb arányú alkalmazása ellen érvelők kiemelik a kisebb hatékonyságot és a magas költségeket. A villamos energiát termelő elektrolizátorok a szakértők várakozásai szerint méretgazdaságossági okok miatt várhatóan elsősorban nagyobb méretű és teljesítményű egységekben fognak elterjedni az új energiarendszerben.
A különböző vizsgálatok eredményei rámutattak arra, hogy a prognosztizált költségek, az infrastrukturális fejlesztési igények, illetve a hidrogén földgázénál kisebb energiasűrűsége miatt a háztartási szezonális hidrogéntárolás várhatóan viszonylag szűk réspiacot fog képezni, elsősorban azon észak-amerikai, észak-európai, északnyugat-eurázsiai, illetve közel-keleti régiókban, ahol a hálózati csatlakozás nem megoldott.
Az is mind egyértelműbb, hogy a kizárólag napelemes energiatermeléssel rendelkező épületek teljes önellátását lehetővé tevő energiarendszerében a napelemek, a tökéletes szigetelés, az akkumulátoros energiatároló, a vízmelegítő, az inverter és a hőszivattyú mellett egy, a fűtési rendszerbe integrált hibrid hidrogénes energiatárolónak is lehet helye. Más kérdés, hogy a teljes energiafüggetlenség elérése a legtöbb ingatlan esetében nem indokolt, különösen ilyen magas költség mellett.
Fotó: Getty Images