Újabb zöld megoldásokat teszteltek! Jöhetnek a szivattyús energiatározók?

Egyre több országban alkalmaznak szivattyús-tározós erőműveket, amelyek a naperőművek által termelt többletenergiát raktározzák. Magyarországon is próbafúrásokat és felszíni geofizikai méréseket végeztek Borsod és Heves vármegyékben, amelyek augusztus végén fejeződtek be. Az adatokat kiértékelve mérhetjük fel, hogy ezek milyen hatékonysággal valósíthatók meg.

Magyarországon jelentősen bővülnek a naperőművi kapacitások, azonban ezek nyilvánvalóan időjárásfüggőek. Ezért ezek működtetése úgy hangolható össze hatékonyan a felhasználással, ha megoldást találunk az előállított áram tárolására. Itt jönnek a képbe a szivattyús energiatározók (SZET), amelyek különböző szinteken kiépített és csővezetékkel összekapcsolt tározókból állnak, írja az Eneregiaügyi Minisztérium.

A gyakorlatban ez úgy működik, hogy az éppen aktuális jelenlegi szükségleten felüli energiamennyiséggel az alacsonyabban fekvő tározóból a felsőbe szivattyúzható fel a víztömeg. Visszaeresztésével pedig turbina és generátor hajtható meg, így a fogyasztási igényekhez igazodva olcsón és tisztán nyerhető újra villamos energia.

A szivattyús energiatározó élettartalma hosszú, működési költségei alacsonyak. Üzemeltetése semmiféle károsanyag-kibocsátással nem jár, ám megkönnyíti az időjárásfüggő kapacitások – így a már említett napenergia – rendszerbe illesztését.

Az elmúlt hónapokban két helyszínen, a Heves vármegyei Markaz térségében és a borsodi Nagybarca-Sajóivánka-Vadna községek szomszédságában zajlottak a talaj teherbíró-képességének felmérésére alkalmas kutatófúrások, felszíni geofizikai mérések. A kutatási tevékenységet a lehető legkisebb területre szorítkozva, az érintett erdőrészek, szántók és rétek élővilágának minimális bolygatásával, a lehető legrövidebb idő alatt végezték.

A tervek szerint az első hazai SZET 600 megawatt beépített kapacitással jöhetne létre, 6 órás energiatermelésre lenne képes, ennyi idő alatt folyna át a víz a felső tározóból az alsóba. A medencék vizének megóvása, a felelős vízgazdálkodás érdekében a vízfelszín egy részét úszó napelemtáblákkal fednék le, amelyek a párolgást is mérséklik.

Kép: kormany.hu