A Budapest ONE kimaxolja a dolgozói jóllétet

Az Őrmezőn, Magyarország legnagyobb multimodális közlekedés csomópontjánál álló Budapest ONE irodaház utolsó két üteme is megszerezte a WELL Core legmagasabb, Platina szintű minősítését. A 66 000 négyzetméteres komplexum így bizonyítottan megfelel a WELL Building Standard™ elvárásainak, amely világszerte az emberek egészségét és közérzetét javító tereket értékeli és ismeri el. A Futureal idehaza elsőként kötelezte el magát az emberközpontú épületeket garantáló standard mellett, aminek eredményeként mára több irodafejlesztése is megszerezte a WELL minősítést, összesen 130.000 négyzetméter bérbeadható területtel.

A WELL-minősítés célja, hogy olyan irodaházak épüljenek, amelyek a környezetvédelem mellett az ott dolgozók egészségére, közérzetére és komfortérzetére is kedvező hatással vannak. A washingtoni székhelyű International Well Building Institute (IWBI) az épületeket jelenleg tíz témakör szerint vizsgálja, ide tartozik a levegőminőség, a hőkomfort, a megvilágítás, a közösség, a mentális egészség, a mozgás, a vízminőség, az akusztikai komfort, a beépített anyagok és az egészséges táplálkozás lehetősége is.

Magyarországon a legelső WELL minősítést a Corvin Sétányon található, ugyancsak Futureal fejlesztésű Corvin Technology Park irodaház szerezte meg 2021-ben, ezt követte a Váci úton átadott Advance Tower két üteme, majd a Kelenföld vasútállomás közelében álló Budapest ONE. Az irodaház első üteme 2022-ben itthon elsőként felelt meg az IWIB legszigorúbb WELL Platina szintű elvárásainak, az utolsó két ütem pedig ugyancsak mindenben teljesítette a szakmai követelményeket. A jelenlegi fokozatok megszerzésében az ABUD Mérnökiroda szakértői csapata is segítette a Futureal munkáját.

A WELL minősítésnek köszönhetően az irodaházban a levegő- és vízminőség, illetve az akusztika is ellenőrzött, a megvilágítás a sztenderdnek megfelelően került kialakításra.  A belső falakat nyugalmat sugárzó színek, természetet imitáló anyagok borítják, az előcsarnokokban művészi alkotások láthatóak, a lépcsőházakban pedig ismert idézetek olvashatók a falakon. Ezen felül egy könyvcserepont is kialakításra került az árkádok alatt. A lobbykban nem csupán ellenőrzött vízminőségű ivópontok találhatók, hanem egy, a lelki és szellemi egészséget fókuszba helyező „WELL könyvtár” is.

A kikapcsolódáshoz és közösségépítéshez multifunkciós „WELL szoba”, tágas udvar, zöld tetőkert, az épület tetején pedig panorámás futópálya is a dolgozók rendelkezésére áll. Az épülethasználókat tusolók, öltözőszekrények és számtalan felszíni és zárt biciklitároló is várja. A komplexum belsejében fél hektárnyi nyitott közteret hoztak létre, amit egyedi kialakítású, a biodiverzitás növelését is segítő zöldterület tesz közkedvelt találkozóhellyé.

A területre az időjárás függvényében szabályozott, alacsony vízfogyasztású öntözőrendszert is telepítettek. Az időjárás viszontagságainak és a klímaváltozásnak is ellenálló szerkezetű Budapest ONE épületébe energiatakarékos, intelligens központi épületirányítási rendszert, valamint hővisszanyerős légtechnikai rendszert szereltek be, az irodaház elektromosáram-igényét részben napelemes rendszer biztosítja. Emellett lehetőség van elektromos autók töltésére, a szelektív hulladékgyűjtés pedig alapvető funkciónak számít.

„Az elmúlt években az irodapiac gyökeresen átalakult, és a bérlők olyan irodaházak felé fordultak, amelyek a kollégákat inspiráló, a csapatszellemet megerősítő közösségi tereket biztosítanak, miközben hozzájárulnak a vállalatok ESG-teljesítményéhez. A Budapest ONE koncepciójának sikerét jól mutatja, hogy az új ütemek adnak otthont többek között a Vodafone új irodaközpontjának, valamint ide költözött a BT (British Telecom) regionális szolgáltatóközpontja is” – hangsúlyozta Radványi Gábor, a Futureal főépítésze.

A Kelenföldi pályaudvar, a 4-es metró, illetve az M1–M7 autópályák fővárosi bevezető szakaszának találkozásánál elhelyezkedő irodaház nemcsak a belvárosból, hanem akár más vidéki nagyvárosokból vagy az agglomerációból is könnyen megközelíthető.  A Budapest ONE aljában működő számos üzlet és szolgáltatás mellett a szintén a Futureal által jegyzett Etele Plaza teljes kínálata is sétatávolságra van az irodai dolgozók számára.

A Futureal legújabb irodafejlesztése, a Corvin Sétány meghosszabbításával épült Corvin Innovation Campus első üteme is a WELL Platina minősítés elvárásai szerint valósult meg. A Szigony utca és a Tömő utca találkozásánál található 16.650 négyzetméteres, A+; A+ energetikai szintű fejlesztés jelenleg Magyarország egyik legenergiahatékonyabb hazai irodaépülete. Emberközpontú, környezetbarát és digitális megoldásaival a Corvin Innovation Campus olyan meghatározó bérlőket vonzott már magához, mint az IBM vagy a Turbine.