Az elmúlt időszak változásai felforgatták az irodapiacot is, a rugalmas irodaszolgáltatók szerepe növekedett, a távmunka és a hibrid modell előtérbe került a cégek jelentős részénél. De mi a helyzet a digitális nomádokkal? Úgy tűnik, hogy a pandémia hatalmas lökést adott a szektornak, évről évre egyre többen választják ezt az élet- és munkastílust.
A digitalizáció és a technológiai újdonságok újraértékelték a munkaerőpiacot is. Nem véletlenül jó tíz éve elkezdődött a közösségi irodák térnyerése. Magyarországon is egyre több ilyen típusú munkahely található, ahol egyszerűen és rugalmasan bérelhetünk munkaasztalt vagy éppen szükség szerint tárgyalót. Sőt, különböző networking programokban is részt vehetünk. Emellett a szolgáltatott irodák is egyre inkább előtérbe kerülnek, amelyek számos cég irodaköltségeit optimalizálják.
Ha például egy globális vállalat képviseletében valakit kiküldenek Hongkongba vagy Detroitba, jó eséllyel tud magának helyben coworking munkahelyet választani. Ennél még egyedibb módja a munkavégzésnek a digitális nomádokhoz köthető, akik a világhálóhoz kapcsolódva tudnak dolgozni.
Magyarán összeköltözhetnek a laptopjukkal, így helytől függetlenül végezhetik a munkájukat, nem köti semmi őket egy adott irodához vagy vállalati székhelyhez. Így fordulhat elő, hogy valaki a trópusokról vagy éppen Floridából jelentkezik be. Nyilván ez a szerep is összefügg az élettel és a családi állapottal, hiszen nem mindenki akar még a nyugdíjas évei előtt is a nagyvilágban utazgatni, és persze ha családunk van, akkor a gyerekeket például iskolába is kell járatni.
Kiknek való?
Milyen munkakörökben lehetünk digitális nomádok? Valójában a digitalizációs folyamatos térnyerésével párhuzamosan egyre több szerepben kipróbálhatjuk magunkat, így lehetünk virtuális asszisztensek, tanácsadók, online sales-ben és marketingben dolgozók, nyelvtanárok, fordítók, grafikusok vagy éppen online szerkesztők. De alapvetően az IT-szektorban dolgozók élvezhetik leginkább a digitálisnomád-élet előnyeit.
Ha az emberi oldalát nézzük, akkor számos ellentmondást nevesíthetünk. Nem kell minden reggel felkelnünk és bemennünk a munkahelyünkre, nem kell aszalódnunk a nagyvárosok csúcsforgalmában, vagy ingázva egyik településről a másikba hajtanunk, vagyis a szürke hétköznapok hátrányait megússzuk. Ugyanakkor távol kerülve a szülőföldtől kiszakadunk a hagyományos közösségeinkből, mint család, barátok, munkahelyi kollégák, vagy éppen a lakóhelyünk tágabb környezete.
Persze ha nyitott személyiségek vagyunk, akkor gyorsan beilleszkedhetünk új ideiglenes környezetünkbe, és ismerősökre, sőt, barátokra is szert tehetünk. Nyilván ha tovább lépünk, akkor ezek az újonnan megszerzett kapcsolatok erodálódnak, nagy valószínűséggel meg is szűnnek. Egyfajta erős egóval is rendelkeznek a digitális nomádok, vagyis önállóan is jól boldogulnak, a magányt nem egyedüllétnek tekintik, hanem új lehetőségek iránti kihívásnak.
Vannak kedvenc helyek a nagyvilágban, ahol spéci vízummal tartózkodhatunk. A statisztikák szerint Európa népszerű hely a digitális nomádok körében, hiszen nyilván a mediterrán világba igyekeznek a fiatalok, ahol süt a nap és zajlik a dolce vita (pl. Malaga, Lisszabon stb.).
Számos helyen azonban éves jövedelemhez kötik a vízumkiadást, amit nem könnyű megugrani, ha például 4-5 ezer dollárt kellene havonta felmutatnod jövedelemként. És akkor még Európán kívül ott van a TB-ellátás megoldása, a szélessávú internet folyamatos elérése, a helyi SIM-kártya megvásárlása, vagy éppen a közbiztonság és életminőség kérdése.
A statisztikák egyértelműek
De nézzünk konkrét statisztikákat is a Statista, a Buffer és a Nomad List adatai szerint! Alapvetésként érdemes megjegyezni, hogy a járvány kezdete óta a digitális nomádok száma több mint háromszorosára nőtt. 2022-ben az Egyesült Államok állampolgárai a digitális nomádok 50%-át tették ki világszerte, ezt követi az Egyesült Királyság (7%), Oroszország (5%), Kanada (4%), Németország (4%), Franciaország (3%), Ausztrália (2%), Brazília (2%), Hollandia (2%) és Spanyolország (2%).
Jelenleg 16,9 millió amerikai munkavállaló nevezi magát digitális nomádnak, ami 131%-os növekedést jelent a 2019-es járvány előtti évhez képest. A digitális nomádok többsége (57%) legfeljebb 2 éve választotta ezt a munkamódszert, vagyis a pandémia döntő lökést adott a szektornak.
Mennyit és hol keresnek?
A digitális nomádok átlagos fizetése évente 30 ezer USA dollár, és hetente körülbelül 40 órát dolgoznak. A digitális nomádok többnyire szállodákban/hostelekben (46%), kávézókban (45%), Airbnb-lakásokban (27%) vagy könyvtárban (20%) dolgoznak. A digitális nomádok sokféle területen tevékenykednek, a főbb szakmák közé tartozik az információs technológia (21%), a kreatív szolgáltatások (12%) az oktatás és képzés (11%), az értékesítés, a marketing és a PR (9%), a pénzügy és a számvitel (9%), valamint tanácsadás, coaching és kutatás (8%).
A Buffer 16 különböző országból származó emberek körében végzett felmérése szerint a digitális nomádok 52%-a alkalmazott, míg 42%-a független tanácsadó vagy szabadúszó. Az alkalmazottak 74%-a 500 fős vagy annál kevesebb fős cégeknél dolgozik. A Nomad List jelentése rezonál az előbbi adatokra, mert felmérésük szerint a digitális nomádok 44%-a teljes munkaidős alkalmazott, 17%-a szabadúszó, 16%-a startup alapító, 7%-a teljes munkaidős vállalkozó, és 7%-a ügynökségeknél dolgozik.
Egyre fiatalabbak és egyre többen lesznek
A Statista szerint világszerte a digitális nomádok közel fele 30 év körüli. A felmérés azt is kimutatta, hogy a 40-59 éves korosztály is jól reprezentált, a digitális nomádok 35%-át teszik ki világszerte. A fiatalabb generációk, a Z generáció (17%) és a Millenárisok (47%) alkotják a legtöbb digitális nomádot, mivel életszakaszukból adódóan általában nagyobb rugalmassággal rendelkeznek. Az X generáció részesedése 2022-ben stabil maradt 23%-kal, de összességében a digitális nomádok fiatalabbak lettek az elmúlt 4 évben.
De mit hozhat a jövő? Természetesen robbanásszerű penetrációt! 73 millió felnőtt amerikai, aki még nem digitális nomádként dolgozik, tervezi vagy gondolja, hogy ezt az életstílust választja a következő 2-3 évben. Ez a tendencia 12%-os növekedést jelent 2021-hez képest. A digitális nomádok 71%-a pedig azt tervezi, hogy még legalább 2-3 évig ugyanígy szeretne dolgozni.
Fotók: Getty Images