A Gránit Alapkezelő nagy lépést tett a fenntarthatóság felé

A Gránit Alapkezelő portfóliójába tartozó ingatlanokat 2025-ben az ALTEO Energiakereskedő Zrt. fogja villamos energiával ellátni, amelyen belül legalább 35 százalék tiszta és megújuló energiaforrást hasznosítanak. A Gránit Alapkezelő jelenleg több mint 1000 milliárd forintos vagyont kezel, míg az ingatlanalapokban kezelt vagyon értéke meghaladja a 380 milliárd forintot.

A gazdasági válság és az orosz-ukrán háború következményeként hazánkban is előtérbe került az energiahatékonyság és a megújuló energia növekvő használata. Bár utóbbi aránya folyamatosan emelkedik, még mindig viszonylag alacsony, hiszen 2022-es adatok szerint a napenergia, a szélenergia és a biomassza az ország teljes energiafogyasztásának csupán körülbelül 15 százalékát tette ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) összefoglaló jelentése szerint. Azóta folyamatosan nő a százalékos arány, de még van hová fejlődni.

Az adatok tükrében mindenképpen kiemelkedő a Gránit Alapkezelő 35 százalékos vállalása, amelynek során az ALTEO naperőműveit hasznosítják. Emellett a vállalat ingatlanokhoz kapcsolódó szolgáltatásaira összpontosító Grandum Ingatlankezelő szeptember végéig minden épületére energiaauditot készít, hogy további zöld, energiahatékonyságot növelő projektet és korszerűsítési munkálatokat indíthassanak el.

A folyamatban lévő vagy tervezett projektek között említhetjük meg, hogy a Green House irodaházban napelemeket telepítenek, míg az Alkotás Point irodaházban teljes gépészeti megújítást hajtanak végre, az Infopark G épületében pedig szintén gépészeti korszerűsítés zajlik.

 „Üzleti stratégiánkban és befektetési döntéseinkben kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság elve és gyakorlata, amelynek megfelelően egyre inkább előtérbe kerülnek az ESG-szempontok szerinti fejlesztések és beruházások. Az ALTEO-val való együttműködésünk fontos mérföldkövet jelent a még zöldebb működés irányába, hiszen a kezelt ingatlanjaink teljes éves fogyasztásának, vagyis 28 GWh-nak több mint a harmada fog megújuló forrásból származni 2025-ben” – mondta Mikesy Álmos, a Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.

A Gránit Alapkezelő részt vesz a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) által kidolgozott Baross Gábor Tőkeprogram második pilléreként indult Zöld Alapok Tőkeprogramjában is, amelyben az NTH befektetési döntése értelmében egy új, 50 milliárd forintos jegyzett tőkéjű, szigorúan zöld szempontok alapján működő, az uniós szabályozás alapján SFDR 8-as minősítésű alap létrehozását kezdi meg a társaság.

Fotó: Alkotás Point