Az akadálymentesség szempontjának egyre fontosabb szerepe van az építészetben, világszerte egyre több vállalat törekszik arra, hogy inkluzív környezetet alakítson ki. A Skanska a befogadás és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségével összhangban szintén jelentős hangsúlyt fektet erre. A vállalat az átgondolt tervezés és megvalósítás érdekében együttműködik az Access4you-val azzal a céllal, hogy épületeiben a legmagasabb szintű access4you® tanúsító védjegyet szerezze meg.
A Nordic Light Trio fejlesztésével kezdődően a Skanska azt a célt tűzte ki maga elé, hogy épületei elérjék a legmagasabb akadálymentességi minősítést. Legutóbbi projektje, a H2Offices is folytatta ezt az utat, fenntartva és tovább fokozva az akadálymentesség magas színvonalát. A Skanska a projektjeinek tervezési fázisától kezdve figyelembe veszi az akadálymentességet hátráltató tényezők felszámolását, biztosítva, hogy épületei minden aspektusa, a külső környezettől a belső létesítményekig, mindenki számára könnyedén használható legyen.
Ez magában foglalja a motoros bejárati ajtókat, az érintésmentes megoldásokat, a széles bejáratokat, a fogyatékossággal élő személyek számára fenntartott mellékhelyiségeket minden emeleten, valamint az olyan gyakorlati segítséget nyújtó technológiákat, mint a jelnyelvi tolmácsprogramok és a hordozható indukciós hurok a hallássérült személyek számára.
„A Skanska megközelítése az akadálymentességgel kapcsolatban túlmutat a megfelelőségen; az inklúziót minden egyes beruházás egyik fő pillérének tekintjük. Célunk, hogy a H2Offices első fázisával, amely az Access4you-tól arany minősítést kapott, ne csak teljesítsük, hanem túl is szárnyaljuk az Access4you által meghatározott akadálymentességi feltételeket” – mondta Ábrahám András, a Skanska magyarországi kereskedelmi fejlesztési egységének H2Offices projekt igazgatója.
Tervezési megfontolások a páratlan akadálymentességért
Az épületek akadálymentességét az alábbi szempontok határozhatják meg. Külső környezet és megközelítés: az épületek könnyű megközelíthetőségének biztosítása a tömegközlekedési eszközök közelsége, a biztonságos megközelítési útvonalak, szegélyrámpával ellátott parkolóhelyek, valamint a könnyű használhatóság érdekében kialakított rámpákkal és lépcsőkkel ellátott bejáratok révén.
Függőleges és vízszintes közlekedés: az épületeken belüli mozgás megkönnyítése jól megtervezett liftekkel, folyosókkal és nyitott terekkel, amelyek minden felhasználó számára navigálhatóak és biztonságosak. Létesítmények funkcionalitása: a tervezés során kiemelten fontos a rendelkezésre álló létesítmények önálló használhatósága mindenki számára, beleértve az egyszerű kommunikációt lehetővé tévő recepciós területeket és akadálymentesített mellékhelyiségeket.
Belsőépítészeti kialakítás: a felhasználói élmény fokozása átgondolt belsőépítészeti tervezéssel, amely a navigációt, az egyszerű használatot és a biztonságot helyezi előtérbe. Evakuálás/vészhelyzetek: minden felhasználó biztonságának megteremtése vészhelyzetekben jól elhelyezett vészhelyzeti berendezéseken és egyértelműen jelölt biztonsági zónákon keresztül
“Akadálymentesség nélkül nincs inklúzió. Az akadálymentesség és az erről szóló megbízható, részletes információ a fogyatékossággal élő emberek (re)integrációjának első lépése, amely azonban nem csak nekik, a népesség 16%-ának könnyíti meg az életét, hanem a babakocsival közlekedők, az idős, mozgásában korlátozott emberek és a baleset vagy műtét miatt átmenetileg sérült emberek számára is segítséget nyújt. Nagyra értékeljük a Skanska példamutató elkötelezettségét egy mindenki számára befogadóbb világ iránt.” – mondta Berecz Balázs, az Access4you International alapítója és ügyvezető igazgatója, aki maga is 15 éve kerekesszékkel közlekedik.