Az ikonikus székházak jelentik a magyar ingatlanpiac esszenciáját! Időutazás a hazai nagyvállalatok világában

A 2022-ig tartó ingatlanpiaci fellendülés, nevezzük szerényen aranykornak, egyik hamisítatlan jellemzője, hogy a hazai központú nagyvállalatok mernek álmodni, és azt meg is valósítják. Székházak, központi irodaházak, netán fejlesztőközpontok képében. Múlt héten adták át a Richter innovatív kőbányai székházát, ennek apropóján áttekintettük a teljesség igénye nélkül, hogy az elmúlt években milyen impozáns, magyar székhelyű vállalati központok épültek.

Ahogy már írtuk, a Richter új, 17.400 négyzetméter alapterületű, hat emeletes épülete egyidejűleg a cég több mint 400 munkatársának biztosít inspiráló és komfortos munkakörnyezetet, miközben a vállalat globális munkaszervezetében dolgozó 12 ezer alkalmazott számára is iránytű lesz a kőbányai landmark épület.

Ha visszafelé haladunk az időben, akkor rögtön a 2022 végén átadott MOL Campushoz érkezünk, amely 28 emeleten, összesen 86 ezer négyzetméterével energiatakarékossági, környezettudatossági és fenntarthatósági szempontból is a legmagasabb szintet képviseli a BudaPart városnegyedben a Lágymányosi öböl mellett.

A MOL Campus nagyságrendjével vetekszik az OTP hatalmas, 84 ezer négyzetméteres új Madarász utcai M12 irodakomplexuma, amelyet szintén 2022-ben adtak át, ahol a bank integrálta számos divízióját, hogy évtizedes szervezeti nehézségeket pótoljanak. Itt érdemes megjegyezni, hogy megújul a világörökség területén található OTP Bank székháza is a reprezentáció alapvető tereként a Nádor utcában.

M12

Újabb két évet menjünk vissza az időben, hiszen még 2020-ban Dél-Budán készült el az evosoft Hungary székháza. A 22 ezer négyzetméteres ingatlan a Magyar Nobel-díjasok Kutatás-Fejlesztési Park második ütemeként épült fel a Duna mellett az Infopark területén. Ugyanebben az évben a Raiffeisen Bank hazai leányvállalata az Agora Budapest Tower épületegyüttesben találta meg új otthonát 2020-ban mintegy 19 ezer négyzetmétert birtokba véve.

Ismét két esztendő vissza, és máris eljutunk 2018-ig, amikor átadták az IT Services Hungary székházát is a budapesti Mill Parkban a Soroksári úton. A cég a német T-Systems International leányvállalataként a legnagyobb infokommunikációs szolgáltató Magyarországon, hiszen csaknem ötezer munkavállalót foglalkoztat.

Magyar Telekom

Szintén ebben az évben elkészült az ország legnagyobb székháza is, a Magyar Telekom új központja a Groupama Aréna mellett, amely mind megformáltságában, mind tömegében méltán nevezhető a 21. századi budapesti építészet egyik meghatározó ingatlanegyüttesének. A mintegy 100 ezer négyzetméteres, több mint 4000 dolgozót befogadó komplexum három irodaház méretével vetekszik.

Végül az időutazásunk keretein belül egy évtizedet haladjunk vissza, hogy újabb székház-projekteket eleveníthessünk fel. 2011-ben  a Millennium Városközpontban vette birtokba a K&H Csoport a modern hazai központját. A campus-jellegű, 76 ezer m2-es komplexumban az 54 ezer négyzetméteres „K” épületet a bank anno megvásárolta, míg a 22 ezer négyzetméteres „H” épületet bérbe vette.

Utoljára, bár nem utolsó sorban jussunk el 2009-ig, hiszen abban az évben költözött a 12 ezer négyzetméteres alapterületű törökbálinti irodaházába a Yettel (anno Telenor). Az épület átadásakor Közép-Európa egyik legnagyobb környezettudatos beruházásának számított, amely a nyolc hektáros Égett-völgyben helyezkedik el, belesimulva a környező dombvidékbe. A projekt a mai napig egy idealista képet mutat arról, hogy mi is a nagybetűs dolgozói élmény és jóllét. Azonban szerencsére ez a fejlesztés nem kivétel volt, hanem inkább etalonnak számító úttörő vállalkozás, amely ma már szinte a sztenderdet képviseli.

Yettel

Új székházak is várhatók

De ne csak a múltban kalandozzunk, hanem tekintsünk előre is! Rögtön itt az újabb két projekt, amit nevesíthetünk. Új székházba költözik az RTL Magyarország is a Városligetnél, hiszen a WING beruházásában újjászülető Liget Center és a Liget Auditórium épületegyüttesében alakítja ki új központját és hírstúdióit. A projekt különlegessége, hogy a 20. századi modern magyar építészet egyik budapesti gyöngyszemének felújítása során a 21. századi követelményeknek fog megfelelni.

Új, fenntartható székházat épít az MBH Bank is a Váci úti irodafolyosón az Agora Budapest irodanegyedhez kapcsolódva. A több toronyból álló épületegyüttes a tervek szerint 2026 elejére készülhet el a bank igényeire szabva. A beruházás célja, hogy a vállalat munkavállalóinak korszerű és kellemes, a hatékony munkavégzést segítő munkakörnyezetet biztosítson.

Liget Center

Borítókép: MOL Campus