Április 4-én hirdetik ki a Várkert Bazárban Az Év Irodája verseny díjazottjait a nagyszabású gálán, amelyhez kapcsolódva a szokásoknak megfelelően megrendezik Az Év Irodája konferenciát is, ahol többek között Sergei Tchoban építész, BDA Berlin legzöldebb irodaházát, az általa tervezett EDGE Suedkreuz Berlint mutatja be a TCHOBAN VOSS Architekten ügyvezető partnereként.
Sergei Tchoban építész még 2009-ben megalapította a TchobanFoundation-t, 2018-ban pedig elnyerte a Chicago Athenaeum Építészeti és Formatervezési Múzeum Európai Építészeti Díját. Tervei alapján számos lakó- és irodaházat, szállodát, épületet és revitalizációs projektet valósítottak meg, köztük az EDGE Suedkreuz Berlint, amely Németország és Európa egyik legnagyobb fenntartható, moduláris fahibrid építési konstrukcióban épült irodakomplexuma.
Az ingatlanegyüttes Sachsendamm és a Südkreuz S-Bahn vasútállomás közötti területen Schönebergben 2022-ben készült el, amely két szabadon álló épületből áll. A területen egyébként egy új városnegyed épül, ahol lakóházakat, irodaépületeket, valamint kulturális és kereskedelmi ingatlanokat fejlesztenek. A projekt részét képező nagyobb irodaház mintegy 20 ezer négyzetméter alapterületű, így Németország legnagyobb fahibrid épülete.
Kapott több elismerést is
Azóta a Német Fenntartható Építési Tanács (DGNB) a komplexumot Németország legfenntarthatóbb épületének minősítette, amely megkapta a DGNB Platinum tanúsítványt a Németországban valaha elért legmagasabb pontszámmal, 95,4%-kal. Ezen kívül az irodaház a DGNB Diamond minősítést is megkapta kiemelkedő tervezési és építészeti minőségéért, továbbá a WELL v2 platina minősítés megszerzése folyamatban van.
Az irodaház esetében a fenntartható fa-hibrid építőanyagok használata mellett az alapvető cél az volt, hogy a munkavállalók számára különféle környezeteket biztosítsanak nyitott és informális találkozó zónák kialakításával, amelyek kiegészítik a hagyományosabb irodatereket.
A projekt szíve – a tágas és fényárban úszó átrium – egy különleges tér elképesztő és különleges atmoszférával, amely farácsos szerkezetre támaszkodik. Itt négy faépítmény emelkedik ki, amelyeket lépcsők és hidak kötnek össze egymással és az irodaszintekkel. Az ötödik emeleten a Sky Lounge panorámás homlokzattal és szabadtéri terasszal nyílik az átrium bámulatos terébe.
Az épületek kivitelezésénél a CO2-lábnyom minél nagyobb mértékű csökkentésére, valamint az újrahasznosítható, fenntartható anyagok alkalmazására helyezték a hangsúlyt. Utóbbi szemponthoz kapcsolódva a projektet regisztrálták a Madaster adatbázisban, vagyis anyagútlevéllel rendelkezik, így később az építési összetevőket újra felhasználhatják. Nagyjából egy hasonló volumenű épület szükségleteihez képest 50%-nyi vasbetont takarítottak meg, illetve a fa felhasználásának eredménye a kis szerkezeti súly, a magas tervezési és költségbiztonság, valamint a hosszú élettartam.
A homlokzatok időjárásálló üvegszálas beton panelekből készültek, amelyek négyzetméterenként mindössze 30 kg-ot nyomnak. Ezek 80%-a újrahasznosítható, speciális felületi szerkezetüknek köszönhetően dekarbonizáló hatásúak. Az irodahelyiségek klimatizáltak, a megfelelő mennyiségű nappali fény az irodákban minimálisra csökkenti a mesterséges világítás szükségességét.