Gigabiznisz az irodapiacon! A magyar Szilícium-völgy a tornádóban is állja a sarat

Az SAP meghosszabbította több mint 18 ezer négyzetméteren az irodabérleti szerződését a Graphisoft Parkban: az együttműködés immár nagykorú lett, hiszen a globális cég 18 éve működik a Duna-menti irodaparkban. De nem csak ez a deal, hanem a Graphisoft Park eddigi története is jelzi, hogy egy válságálló, a trendeket folyamatosan követő, emberközpontú, minta irodanegyedről beszélünk, ahol megértették és megértik az idők szavát.

Gázgyárból IT-paradicsom

A 82 ezer négyzetméter kiterjedésű Graphisoft Park Budapest egyik leginnovatívabb irodakomplexuma Észak-Budán a Szentendrei út mellett, közvetlenül a Duna-part mentén. A mini irodanegyed mintegy 18 hektáros zöldövezetben helyezkedik el, és valaha óbudai gázgyárként élte a korábbi fénykorát.

1998-ban a Graphisoft költözött ide elsőként, aztán a cég saját ingatlanfejlesztő vállalatot alapított, amely további irodatereket kínált a betelepülő vállalatok számára. Az üzleti park tervezésekor különösen nagy hangsúlyt fektettek a természetközeli környezet megőrzésére és a kampusz jelleg kialakítására, vagyis egyfajta mini Szilícium-völgyről beszélhetünk.

„Amikor 1996-ban elkezdtük a Park fejlesztését, azért választottuk bérlői célcsoportként a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozásokat, és számukra ezt a csendes természetközeli Duna-partot, mert az alapító Graphisoft szoftvercég saját tapasztalatából tudtuk, hogy egy ilyen vállalkozásnak mi a fontos” – mondta Bojár Gábor, a Graphisoft Park SE igazgatótanácsának elnöke.

A különleges atmoszféra miatt számos nemzetközi és helyi, főként technológiai szektorban tevékenykedő cég választotta az irodaparkot saját székhelyének. Az egyik legfontosabb bérlő, az SAP – Európa egyik vezető szoftvervállalataként – már 2006 óta itt működteti hazai kereskedelmi és fejlesztőközpontját, és most meghosszabbította 18 ezer négyzetméterre vonatkozó irodabérleti szerződését.

„Ez az üzleti park számunkra egy olyan hosszú távú és kompromisszumok nélküli megoldást biztosít, ami egyszerre szolgálja ki gyorsan fejlődő vállalatunk igényeit, és felel meg a legmagasabb szintű innovációs és fenntarthatósági elvárásainknak. A fenntarthatóság ugyanis nem csupán egy üzleti megoldás számunkra, amit ügyfeleinknek kínálunk a piacon, hanem a működésünkben, döntéseinkben is megnyilvánuló hosszú távú elkötelezettség a környezetünk iránt” – hangsúlyozta Pintér Szabolcs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója.

Honnan jöttek és hová tartanak?

Az első félévi adatok szerint az irodapark kihasználtsága 95 százalék körül állandósult, miközben Budapesten az átlagos üresedési ráta 14 százalék. Ráadásul további jelentős keresletcsökkenésre a társaság nem számít, sőt, újabb fejlesztési lehetőségeket vizsgál, noha az elmúlt évek globális gazdasági-társadalmi feszültségei a kereskedelmiingatlan-piacon az irodaszektort kiemelt módon érintették.

Elég csak megemlíteni a COVID-19 hatásait, majd a visszarendeződés után a home office és a benti munka egyensúlyát, vagyis a hibrid modellt kellett megvalósítani, majd érkezett az újabb gazdasági válság, amely szintén új helyzetértékelésre és jövőkép-formálásra ösztönözte a vállalatokat. Ennek ellenére a Graphisoft Park folyamatos bővülésben gondolkodik.

Még 2017-ben megkezdték az akkor 20 éves irodapark legrégebbi épületeinek szisztematikus korszerűsítését és felújítását. Akkor a közel 13 ezer m2 irodaterület átalakításához kapcsolódóan felmerült költség mintegy 4 millió euró volt, amelyhez kapcsolódva a bérlők saját egyedi igényeik kielégítésére további 6 millió euró értékű beruházást végeztek el az épületeken. Majd 2019-2020-ban több kisebb épület felújítását végezték el mintegy 7 ezer m2-en.

Összességében az északi területek revitalizációjával együtt a teljes fejlesztési potenciál mintegy 66 ezer m2, vagyis a Graphisoft Park összesen 148 ezer m2 bérbeadható területre növekedhet. Ennek a koncepciónak a mentén még 2017-ben átadták az impozáns, 3 ezer négyzetméteres Fogadó épületet, amely közösségi helyszínként és az irodapark bejárataként is funkcionál. 2020-ban pedig a South Park I és a South Park II között egy 1.200 m2-es területet vettek meg, ahol egy másik telekkel együtt további 4 ezer m2-nyi irodaterület fejlesztése válik lehetővé.

Nyilvánvalóan a jelenlegi átmeneti időkben kivárnak, ráadásul most az egész irodapiacon a modernizáció, a műszaki megoldások és az energiaellátottság fejlesztése van napirenden. Itt sincs másként, hiszen kiemelt figyelmet fordítanak a környezettudatosságra: napelemeket telepítenek, és 100%-ban megújuló energiaforrásból származó áramot használnak.

Az SAP együtt fejlődött a parkkal

Visszatérve az SAP hazai központjára, a 18 éves közös múlt kivételes teljesítmény a hazai kereskedelmiingatlan-piacon. A Graphisoft még 2005-ben állapodott meg az SAP-vel, hogy egy 8800 négyzetméteres irodaházat épít fel számára. A meghívásos tervpályázatot követően a STÚDIÓ’100 készítette el a terveket, majd az épületet 2006-ban adták át. Akkor a budapesti leányvállalatnál kapott helyett a globális cég 14 globális fejlesztőközpontjainak egyike, illetve egy ügyféltámogatást ellátó regionális központ is.

Egy igazi innovatív irodakomplexumról beszélünk, ahol a legmodernebb globális trendek érvényesültek. Erre jó példa az úgynevezett design thinking szoba, vagyis a problémamegoldások szobája. Ez egyfajta ötletbörze-helyszín, egy speciális játszótér, ahol a munkatársak szabadon játszhatnak mindenféle eszközzel, így akár legóból is kirakhatnak új alakzatokat. Már akkor élen jártak a fenntarthatóság témakörében is, így zöld iroda-csapatot alakítottak, zöld sarkot hoztak létre, szemétgyűjtési akciókat szerveztek satöbbi satöbbi.

Az SAP térnyerése maga után vonta a munkaszervezet folyamatos növekedését is, aminek újabb mérföldköveként a vállalat 2018-ban egy új épületben rendezte be új fejlesztő laborját, amely a korábbi, meglévő komplexum szellemiségét követi. Az SAP akkori bővülésének az oka az volt, hogy a cég megduplázta létszámát és árbevételét. Számos nemzetközi befektetést sikerült Magyarországra csábítani, aminek köszönhetően a hazai egység a régió vezető SAP-leányvállalatává fejlődött. De a növekedés most sem állt meg, hiszen a bérleti szerződés meghosszabbítása ismét változásokkal jár együtt.

„Az SAP bérleti szerződésének meghosszabbításával párhuzamosan az irodáinak helyet adó épület korszerűsítése is elindul. A Graphisoft Park jelentős energetikai beruházásokat végez annak érdekében, hogy megfeleljen a közösen megfogalmazott ESG célkitűzéseknek. Az irodaház zöld működésre áll át, elektromos hűtés-fűtési rendszert alakítanak ki, amely csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást és hozzájárul a fenntartható működéshez” – magyarázta Ecsődi Miklós, a bérleti tárgyalások során az SAP-t képviselő Colliers Hungary Occupier Services üzletágának vezetője.

Borítókép: SAP-székház