
A home office újabb sajátos formája a munka és a szabadság összekapcsolása, a holiday office. Miért ne lehetne a nyári pihenést úgy meghosszabbítani, hogy a munkavállaló tovább marad üdülőhelyén akár belföldön, akár külföldön, és a szabadság lejártával onnan veszi fel újra a munkát?
Ezzel a megoldással az egy- vagy kéthetes pihenés kitolható további néhány nappal vagy héttel. Együtt lehet maradni a családdal, és a munkaidő lejártát követően tovább lehet élvezni a szabadságot a tengerparton vagy a hegyekben. Ehhez csupán állandó internet-hozzáférés kell, valamint a szállásfoglalás meghosszabbítása. És nem utolsósorban a főnöki engedély.
Már neve is van e munkaformának: bleisure (business+leisure). ami két angol szóból tevődik össze, a business-ből (üzlet) és a leisure-ből (élvezet). Üzleti nyaralásként lehet meghatározni a jelenséget, ami a tengerentúlon és nyugaton már egészen elterjedt, különösen a COVID-19 után kapott erőre.
A digitális nomádtól kezdve, aki egy blogbejegyzést olvas a tengerparton, a menedzserig, aki az e-mailjeit ellenőrzi a sífelvonón, a főállású szabadúszótól kezdve az otthoni irodájából dolgozó mérnökig számtalan munkamódszer lehetséges. A technológiai fejlődés elmosta a határokat a munka és a pihenés, a szakma és a személyes élettér között, ezzel párhuzamosan pedig elmosódnak az üzleti és a személyes utazások közötti különbségek is.
Az üzleti nyaralás során az alkalmazottak a kiküldetés előtt vagy után extra napokat töltenek el a célállomáson, vagyis olyan országban/városban üdülhetnek, ahová valószínűleg maguktól nem is utaznának el. Ráadásul mivel a munkáltatónak az útiköltséget az üzleti út miatt meg kell térítenie, a dolgozó valójában csak az extra plusz napok kiadásait (szállás, étkezés stb.) fedezi.
Nem véletlenül az üzleti nyaralás elterjedésével együtt egyre több szálloda ilyen jellegű utasokra specializálódik a csomagajánlataival. Így például listát állítanak össze az adott város vagy környék nevezetességeiről, de kínálhatnak térképet, és egyéb segédeszközöket is.
Az üzleti utak során csoportos munkatársi utazásról beszélhetünk, illetve olyan utakról, amikor a dolgozók barátokkal és családtagokkal utaznak együtt. A Hilton Hotel & Resorts egy korábbi felmérése szerint a 25-30 éves üzleti utazó közül tízből hét szeretné meghosszabbítani az utakat mini vakáció miatt.
Mi történik a háttérben?
Összességében egyre több nyugati cég engedi dolgozni munkavállalóit a világ minden tájáról, általában néhány héten át. A cégvezetők ugyanis rájöttek, hogy a fiatalabb generációk már igénylik a meghosszabbított szabadságot a még nagyobb rugalmasság és bizalom jegyében.
Vagyis ahogy már sokat beszéltünk róla, a különböző generációk eltérő látásmódja, szocializációs háttere és viselkedésmintái kihatnak a munkaerőpiacra. A vezetőség és a beosztottak hierarchikus rendszere, az alá- és fölérendeltségi viszony is átalakulóban van, nem véletlenül egyre több vezető munkatárs közvetlenül a beosztottjai körében dolgozik nap mint nap.
A tekintélyelvűség helyett a mellérendelő viszony erősödik. Ennek jegyében az Y- és ma már egyre nagyobb mértékben a Z-generációk igényeihez a vezető beosztásban jelen lévő X-generációnak alkalmazkodnia kell. Emellett azt se felejtsük el, hogy egy kipihentebb, feltöltődött alkalmazottat kapnak vissza a vezetők, ami általában a produktivitásra is jótékony hatást gyakorol, illetve hosszú távon növelheti a vállalat iránti lojalitást is.