Hol találjuk a globális kriptótőzsdék székhelyeit? A virtuális irodák nyomában

A Binance egy 21. századi bolygó hollandi

 A Kínában alapított Binance jelenleg a number one centralizált kriptótőzsde, bejegyzett székhelye pedig a Kajmán-szigetek. A cég megjelent a minap Hongkongban is, vagyis szeretett volna, mert időközben Kína betiltotta a kriptókereskedést, így ez a belépő nem sikerült túl jól. A Kajmán-szigetek inkább csak virtuális székhely, de állítólag hamarosan lesz egy olyan központ is, ahol valódi irodában valós személyek mondhatják el magukról, hogy a Binance-nak dolgoznak.

Mivel a decentralizált blokklánc-iparág valódi veszélyt jelent a hagyományos bankszektorra, ezért egyre szigorúbb szabályozásnak vannak kitéve a kriptótőzsdék, ráadásul a pénzmosás elleni küzdelemben is célponttá váltak, illetve az ügyfélazonosítási rendszereik sem teljesen kompatibilisek a jelenlegi nemzetközi szabványokkal. A fintech ügyében érdemes megnézni a Revolut útját is, amely szintén rálépett már jónéhány hagyományos bank tyúkszemére.

Mindenesetre a Binance nemrég Dubaiban tárgyalt az Egyesült Arab Emirátusok hatóságaival, hogy itt legyen a cég fizikai székhelye, és ne csak mint virtuális vállalat éljen a köztudatban, miután korábban a szingapúri hatóságokkal sem sikerült megegyezniük. Sokak szerint ez csak pletyka, és arra alapozzák, hogy Changpeng Zhao, a Binance vezérigazgatója vásárolt egy lakást Dubaiban. Az biztos, hogy Abu Dhabiban például kialakítottak egy úgynevezett szabad zónát, amely a főváros egyik szigetén található, és a közelmúltban a fintech cégeket csábító ösztönzőket vezettek be a szabályozás terén.

A Crypto.com a sportok nagy barátja

A 2016-ban alapított Crypto.com jelenleg a legnagyobb feltörekvő kriptótőzsde, többek között a focivilágbajnokságot és a Forma 1-et támogatják, de egy menő amerikai kosárlabdacsarnok névadóját is tisztelhetjük bennük, hiszen ezért 700 millió dollárt fizetnek a teljes időszakra vonatkozóan. Vagyis nem kevés pénzt költenek a marketingre, ami nem is csoda, hiszen nemrég meghekkelték a tőzsdét, és idén februárban kiloptak belőle 15 millió dollárnyi ethereumot.

A cég székhelye Szingapúrban található, emellett Amerikában, Európában és Ázsiában még több mint háromezer munkatárs dolgozik nekik különböző irodákban. Más esetekben Hongkong van feltűntetve, mint székhely, sokak szerint mivel itt magasabbak az adók, ezért hivatalosan Szingapúrt nevezik meg. Még a Redditen is találgatják, hogy valójában melyik város a cég székhelye.

A Coinbase meg becsukja

Az USA legnagyobb kriptótőzsdéje a 2012-ben alapított Coinbase, amelyet a kezdőknek is ajánlanak jól átlátható felületei miatt, tavaly határozta el, hogy bezárja székhelyét San Franciscóban, és decentralizálja a munkaszervezetét, hogy stílszerűen kapcsolódjunk a decentralizált kripóvilághoz. A terveik szerint kisebb irodákat szeretnének kialakítani szerte a nagyvilágban, hogy közelebb kerüljenek a helyi közösségekhez. Amúgy jól jelzi, hogy mekkora fejlődés jellemzi a kriptótőzsdéket: Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója pár hónapja vett egy birtokot Los Angelesben egy japán üzletembertől 133 millió dollárért.

De térjünk vissza az irodákhoz! A Coinbase indoklása szerint a székhely bezárása fontos lépés annak biztosítása érdekében, hogy egyetlen iroda se váljon nem hivatalos központtá, így a dolgozók karrierje sem kötődik egyetlen helyszínhez, hanem az előremenetel kizárólag a képességeken és a teljesítményen alapul. Vagyis a dolgozók eldönthetik majd, hogy hol szeretnének tevékenykedni, ha valaki az óceánpartra vágyik, biztos talál majd magának egy megfelelő irodát.

Ez egyébként egybecseng a járvány okozta irodapiaci változásokkal, hiszen a home office szerepe előtérbe került, a nagy cégek egyre nagyobb része a hibrid modellt „kóstolgatja”, vagyis kevesebb lesz a dedikált munkaállomás és egyre nagyobb teret kapnak a közösségi zónák. A nemzetközi vállalatok pedig kisebb közösségi irodákat is bérelnek, vagyis a céges központosított hierarchiát felváltják a decentralizált munkaszervezetek és helyszínek. Ebbe a kontextusba nagyszerűen illeszkedik a kriptóvilág lényege és alapfilozófiája.

Fotó: Getty Images – San Fracisco és Kajmán-szigetek – illusztráció