Ipari méretekben gyártják az imaszobákat? Új szinten a mentális egészség az irodákban

A távmunka és a hibrid munka elterjedése, valamint a gazdasági válság arra késztette a cégeket, hogy alaposan megvizsgálják, hány négyzetméterre van szükségük az irodában, és hogyan lehet csökkenteni a tereket a költséghatékonyság érdekében. Ezzel párhuzamosan azonban új funkciók is megjelentek a munkahelyeken, amelyek a világjárvány következtében kerültek reflektorfénybe.

A mentális egészségre törekvés már jó néhány éve megjelent a munkaerőpiacon, hiszen a természetes fény, a sok zöld növény a belső terekben, a zöld terasz és a belső kert, a megfelelő páratartalom, a szellőző rendszerek mind-mind a dolgozói jóllétet tartja szem előtt. A wellbeinget vagy éppen a WELL-minősítés előtérbe kerülését a pandémia csak felerősítette, hiszen a világjárvány elbizonytalanította a dolgozókat, sohasem tapasztalt új kihívások elé állította az egész emberiséget.

Ebben a világméretű változásban az irodisták is kapaszkodókat keresnek, vagyis egyre fontosabbá válik a lelki és fizikai egészség. Ezzel összefüggésben a multikulturális közeg, a sokszínűség még inkább hangsúlyos szerepet kap, sőt, az ESG is foglalkozik a témakörrel.  Már korábban is számos helyszínen alakítottak ki játékszobát vagy hobbitermet, ahol a dolgozók kikapcsolódhattak, míg ma egyre több vállalatnál jelennek meg a meditációs és/vagy imaszobák, amelyek új szintet céloznak meg a mentális egészség kapcsán.

Persze ez az új trend is Amerikából indult ki, amelynek egyik előzménye, hogy az Amerikai Pszichológiai Társaság 2022-es felmérése szerint a dolgozók 39 százaléka arról számolt be: a munkahelyi környezete negatív hatással van a mentális egészségére. A Steelcase irodabútor-gyártó nemrégiben készült tanulmánya szerint pedig a megkérdezettek több mint 90 százaléka mondta azt, hogy egy nyugodt helyre van szüksége a feltöltődéshez. Ez pedig lehet a meditáció, a relaxáció, az ima vagy éppen nők esetében a szoptatás tere.

Az új helyiségek tervezése új kihívások elé állították a vállalatokat, hiszen a kivitelezés során figyelembe kell venni a felhasználók sajátos igényeit. Az imaszobák jellemzően nem felekezeti jellegűek, és minden vallású személynek megfelelhetnek. Ezekben a terekben, amelyeket néha „csendes helyiségnek” is neveznek, elegendő hely van az imaszőnyegek elhelyezésére, de akár mosdókat is beépíthetnek a muszlimok számára.

Már gyártják is

A közelmúltban ehhez hasonló létesítményeket alakított ki az Amazon, amely három imaszobát és mosdót épített külön férfiak és nők számára egy logisztikai üzemben Minnesotában, ahol nagy számban élnek muszlim vallású szomáliaiak. Sőt, a miami székhelyű Open Seed startup olyan előgyártott meditációs mobil kuckót/struktúrát alkotott meg, amelyek beépíthetők a különböző irodahelyiségekbe, és akár aroma- és fényterápiára is alkalmasak. Beindult a biznisz, hiszen ezeket már olyan nagy cégek használják, mint például a Deloitte vagy éppen a Morgan Stanley.

Az imára vagy meditációra is szolgáló privát szobák általában egyetemi kampuszokon találhatók, de egyre gyakoribbak találkozhatunk velük akár ipari konferenciákon is. Az Urban Land Institute (ULI), a világ egyik legnagyobb ingatlanpiaci vállalata az éves tavaszi és őszi konferenciáin már ima- és meditációs termet is kialakított.

Dubajban az imaszobákat, ahol külön terekkel rendelkeznek a férfiak és a nők, gyakran laktációs helyiségként is használják. Itt érdemes megemlíteni, hogy bár az 1970-es évek óta jelentősen megnőtt a nők aránya az irodákban, a Fair Labor Standards Act módosítása csak 2010-től írja elő, hogy az 50 vagy annál több alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknak intim helyiséget kell biztosítaniuk a nők számára. A közelmúltban számos amerikai állam törvényt fogadott el a szoptató nők munkahelyi jogainak további megerősítésére.

Emellett az USA-ban 1990-ben lépett hatályba az Amerikai Fogyatékossággal Élő Törvény (ADA), amelynek következtében az épületeket úgy kell megtervezni, hogy azok mindenki számára hozzáférhetők legyenek, beleértve a fogyatékkal élőket. Ez a törekvés ma már a hazai kereskedelmi épületekben is egyre nagyobb szerepet kap, nem véletlenül egyre több épület szerzi meg az Access4you minősítést.

Összességében az alkalmazottak túlnyomó többsége csendes helyekre vágyik, ahol feltöltődhetnek. Mivel manapság az irodapiacon a bérlők elégedettsége mindent visz, ezért mind az irodaház-tulajdonosoknak, mind a munkáltatóknak egyre nagyobb figyelmet kell szentelniük a mentális egészségmegőrzésre.

Fotók: Getty Images