A lenyűgöző épület méltán járta be az építészsajtót az elmúlt hónapokban. A funkcionalitás, a mértéktartás és az innováció irányelvei mentén megtervezett, 17 400 m² alapterületű épületben számos álpadlózási megoldás született annak érdekében, hogy a magas műszaki tartalommal megálmodott egyedi építészeti koncepció hiánytalanul és elegánsan megvalósulhasson. Az Epronex Építő Zrt. generálkivitelezésében az épület összehangolt álpadlózási munkáit a ProInterier Kft-től Boros Zoltán építésvezető irányítása mellett 10-12 szakember teljesítette, szintenként 2-3 hét alatt telepítve 1 500, összesen 9 000 m² álpadlót.
Farost vagy gipszrost?
A hat emeleten elterülő irodaházban eltérő álpadlómegoldások születtek az adott tér tervezett funkciója és burkolata függvényében. Az első emelettől felfelé a tűzbiztonsági előírásoknak megfelelő bontható farost és nem bontható gipszrost alapanyagú álpadlók több típusa váltakozik.
Az álpadlónak minden emeleten 3kN a terhelhetősége, amely az általános irodai kialakításnak és felhasználásnak felel meg. Az első emeleten hidegburkolásra alkalmas Knauf FHB38-as nem bontható gipszrost álpadló került egy rétegben. Innen felfelé haladva egészen a hatodik emeletig végig modulszőnyeg fogadására alkalmas Prosystem 38PA0 bontható farost álpadló található.
Az utóbbi megoldásnál mind az álpadló, mind pedig a modulszőnyeg tetszőlegesen megbontható és felszedhető, lehetővé téve egyfelől az álpadló alatt futó gépészeti és elektromos megoldások rombolásmentes javítását, másfelől a melegburkolat moduljainak gyors és költséghatékony cseréjét.
A szerverhelyiségekben gumival burkolt Knauf DB40 tömör gipszrost és szellőző acélpadlók váltják egymást, mivel ennél a felhasználásnál rendkívül lényeges szempont a kialakított álpadlórendszer alatti légtér átszellőzési képessége és teherbírása.
Formai kihívások és biztonság
Az épület dinamikáját meghatározó külső és belső hullámformákat az álpadlónak is természetesen le kellett követnie, amit sablonokkal sikerült megoldani. Itt óriási precizitásra volt szükség ahhoz, hogy az aljzatbetonról induló íves válasz- és üvegfalak, lépcsők és folyosók, növényládák és padlókonvektorok mentén pontosan leszabásra és telepítésre kerüljenek az eredetileg négyzet alakú és nagy szilárdságú álpadlólapok. Az íveken túlmenően a burkolati terv dilatációját szintén mindenhol leköveti az álpadlórendszer.
A lábakon álló padló
A Richter Gedeon új székházában az álpadlók lábmagassága átlagosan 15 cm. Ettől eltérő az új épületet és a 2007-ben átadott szomszédos Kémiai Kutató és Irodaépületet összekötő híd, ahol a nem bontható Knauf gipszrost álpadló 35 cm magas lábakra van ültetve.
Általánosságban az álpadlórendszerek lábmagasságát nem csupán a helyi adottságok vagy a rétegrend befolyásolja, de a padlóban futó hozzáférhető szerkezetek is. Példaként említve ennél az épületnél a tervben szereplő nyomvonal szerint minden egyes álpadlólábra műanyag védőkapoccsal került rögzítésre a lebegő hőkábel, így a lábak magasságának meghatározásánál ezt a szempontot is figyelembe kellett venni.
Legyen akár felújítás vagy új építés, az álpadlórendszerek hosszú távon modern, biztonságos, költséghatékony és elegáns megoldást képviselnek.