Mi a közös a szabadúszókban és a nagyvállalatokban? A választ az irodában kell keresni

A hibrid munkamódszerek elterjedése óta növekszik a kereslet a rugalmas munkaterületek és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások iránt. Ez arra ösztönzi a vállalatokat, hogy újragondolják hosszú távú (5+ éves) bérleti szerződéseiket az irodaházakban. Míg 2020-ban 1,95 millió, 2028-ra már 8,65 millió fő fog rugalmas coworking irodákban dolgozni világszerte. A globális trendek hatására a magyar irodapiac is jelentős változásokon megy keresztül.

A coworking piac egyre inkább a teljes körű szolgáltatást nyújtó flexibilis munkaterületek felé mozdul el. A rugalmasan üzemeltetett helyiségek akár 100+ fős csapatok számára is kínálhatnak irodákat vagy munkaállomásokat magas hozzáadott értékű szolgáltatásokkal, írja a hrpwr.hu.

A hibrid munkamódszerek elterjedése óta a vállalatokat rugalmasabb, ugyanakkor teljeskörűen szolgáltatott környezetet keresnek. Az is fontos szempont, hogy a pénz ne álljon eszközökben, például irodaberendezésben, és a hosszú távú bérleti szerződések helyett legyen könnyű reagálni a piaci változásokra. Az üzemeltetett coworking irodában a bérlők az üzletre koncentrálhatnak, míg a szolgáltató gondoskodik a működtetésről. 

Nálunk még csak most jöhet a robbanás!

A magyar piacon jellemzően kisebb coworking irodák találhatók, amelyek szabadúszókat, digitális nomádokat, valamint kisebb IT- és startup csapatokat vonzanak. Az elmúlt 5 évben itthon csökkent a coworking irodákat bérlő vállalatok száma. Ez nem a vállalatok érdeklődésének hiánya miatt alakult így, hanem mert a rugalmasiroda-szolgáltatók nem tudtak elég tőkét bevonni az impozáns terek megteremtéséhez, ezért a piac stagnált. Ez egyelőre ellentétes a globális trendekkel.

Ahogy növekszik a munkaterületek rugalmassága iránti kereslet, úgy nő a bérleti szerződések rugalmassága iránti igény is. A coworking piacon nem a szerződések hossza változik (hiszen már most is vannak 1-3 éves szerződések), hanem a szerződési feltételekben megjelenő rugalmasság. Itt említhetjük meg a bővítés vagy csökkentés lehetőségét vagy egy másik irodába költözést ugyanazon szolgáltató területén belül ugyanazon kondíciók mellett. 

A coworking ma már nem csak a szabadúszókat és a digitális nomádokat szólítja meg, hanem akár 100+ fős szervezeteket is ki tud szolgálni. A magyar rugalmas irodapiac jelenlegi stagnálása is változni fog a globális folyamatok hatására. A változás kulcsa pedig a hozzáadott szolgáltatásokban rejlik, amelyek megkönnyítik a vállalkozások életét, illetve időt és extraköltségeket takarítanak meg számukra.

A CBRE előrejelzése szerint a rugalmas irodák piaca a következő 8 évben várhatóan évi 14,9 százalék és 19,2 százalék közötti átlagos éves növekedési ütemet fog elérni. Ez a munkavállalók tekintetében azt jelenti, hogy míg 2020-ban 1,95 millió, 2028-ra már 8,65 millió fő fog rugalmas irodákban dolgozni. Így a rugalmas irodák és a coworkingek – melyek átlag 30-70 fős cégeket szolgálnak ki – 2030-ra a jelenlegi 2,5 százalékról a globális irodahelyiség-piac 30 százalékát fogják elérni.

Fotó: Getty Images