Nagyot buktak a Szilícium-völgy urai

Az összesítés szerint az év vesztese Elon Musk, akinek cégeiben megtestesülő vagyona 115 milliárd dollárral zsugorodott, jórészt a tőzsdei árfolyamok csökkenése miatt. A Tesla, a SpaceX és két hónapja a Twitter tulajdonosa elveszítette a világ leggazdagabb embere pozíciót, de 139 milliárd dolláros vagyonával változatlanul a leggazdagabb amerikai. Az amerikai milliárdosok listáján második helyen szereplő Jeff Bezos, az Amazon internetes kereskedőcég alapító-elnöke 80 milliárd dolláros veszteséget volt kénytelen elkönyvelni az idén, és a december 27-i adatok szerint vagyona 106 milliárd dollár volt.

A veszteséglista harmadik helyén áll Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója, a közösségi médium anyavállalata, a Meta vezérigazgatója, aki vagyonának csaknem kétharmadát veszítette el, és 78 milliárd dollárral, 42 milliárdra csökkent értéke, amivel a leggazdagabb amerikaiak listáján is visszacsúszott. A Google társalapítója, Larry Page pedig 40 milliárdos veszteség után 76 milliárd dollárral rendelkezik. Mindenesetre a technológiai vállalatok részvényei jelentős veszteségeket szenvedtek el, ez is magyarázza jelentős részben a vagyoncsökkenést.

Figyelemreméltó, hogy a listán szereplők meghatározott része jelentős pozíciókkal rendelkezik a Szilícium-völgyben, tech vállalataik köztudomásúan hatalmas céges kampuszokat építettek ki. A Facebook mélyrepülése különösen figyelemreméltó, hiszen számos irodaprojektből visszavonult korábban, többek között a Meta kihátrált egy manhattani irodabővítésből, és a Hudson Yards projektben is visszalépett egy fejlesztésről.

A vezető közösségi portál felhasználóinak száma stagnál, nagyjából elérték a plafont, emellett a fiatalabb generációkat jobban érdekli a TikTok, és sokan aggódnak a platform adatvédelmi és nyomon követési irányelvei miatt is. Valamint a folyamatosan épülő metaverzum üzletág is egyelőre veszteséges, amely valószínűleg még jó pár évig nem hoz hasznot.

A Google esetében további irodabővülésről szóltak a hírek, hiszen még tavaly áprilisban a vállalat bejelentette, hogy 9,5 milliárd dollárt költ az Egyesült Államokban irodákra és adatközpontokra, és legalább 12 ezer új állást kínál 2022 végéig. Többek között San Joséban egy 80 hektáros vegyes felhasználású projekt keretében négyezer otthon épül fel, míg az új irodákban várhatóan 25 ezer alkalmazott fog dolgozni. Az utóbbi időben már létszám-stopról is szó van, vagyis a bizonytalan időkben az expanziós törekvésekkel jobb óvatosan bánni.

Az általános gazdasági helyzet kapcsán érdemes San Franciscóról is szót ejteni, amely valószínűleg Amerika legfejlettebb városa, és hihetetlen növekedésen ment keresztül a technológiai fellendülés következtében. Bár a Szilícium-völgy nem része a nagyvárosnak, nyilvánvalóan szimbiózisban élnek, ahol a világ legmenőbb technológiai cégei tartanak fenn irodákat, kampuszokat, cégközpontokat. Olyan vállalatokat említhetünk meg, mint a Google, a Facebook és az Apple, vagy a városban működik a Twitter, amely körül Elon Musk hatalomátvétele óta zűrzavar uralkodik.

San Francisco irodapiacán a technológiai multik és a feltörekvő startup cégek miatt a bérleti díjak mindig is magasak voltak, azonban a metropolisz presztízse jócskán visszaesett a járvány után. A nagyváros komoly kihívásokkal szembesül az irodai kihasználtság és a bérbeadás terén, mivel a dolgozók távmunkára váltottak, és olyan területekre költöztek, ahol olcsóbbak a megélhetési költségek. A város központi üzleti negyedében lévő épületek általában jobban teljesítenek, míg a centrumtól távolabb eső irodaházak, amelyek népszerűek lehettek a járvány előtt, most nehezen kiadhatók.

Címlap-fotó:  Facebook HQ, szövegközi kép: Google HQ – Getty Images