Az irodák látogatottsága világszerte növekszik, de továbbra is jelentősen alacsonyabb a járvány előtti szintnél. Sok alkalmazott hozzászokott az otthoni munkavégzés kényelméhez és rugalmasságához, ezért a hagyományos irodai környezethez való visszatérésre irányuló kísérletek vegyes sikereket értek el. A tárgyalótermek és a munkaállomások helyett sokan otthon vagy a helyi kávézókban dolgoznak.
Ez az átalakulás a munkaerőpiacon előnyös azoknak az alkalmazottaknak, akik élvezik a rugalmasságot, de kihívások elé állította az általuk látogatott helyszíneket. Különösen a kávézók váltak az új típusú munkavégzés központjaivá, ezért ezek a vendéglátóipari helyek elkezdtek olyan intézkedéseket hozni, amelyek az asztalaikat főállású irodaként használó ügyfelek beáramlását szabályozza.
A kávézók számos stratégiát dolgoztak ki. Egyesek bevezették a minimális rendelési követelményeket, míg mások meghatározzák, hogy meddig lehet a kávézóban tartózkodni. Néhányan pedig odáig jutottak, hogy korlátozzák a laptophasználatot akár a teljes nyitva tartási időben, akár a forgalmas időszakokban, hogy helyet szabadítsanak fel más ügyfelek számára.
A közösségi oldalakon például számos tulajdonos fejti ki, hogy nem szereti a „kempingezőket”, a hely nem közkönyvtár vagy konferenciaközpont, és még sorolhatnánk az ellenérzéseket. Sok tulajdonos előírja a minimális fogyasztást, hiszen előfordulhat, hogy mindössze 3 dollárt költ el valaki, és 3-4 óráig foglal le egyedül egy négyfős asztalt.
Ezenkívül a technológia vívmányait is segítségül hívják, hiszen például az internetes hotspot-szolgáltatók olyan eszközöket fejlesztenek, amelyek időkorlátokat szabhatnak a felhasználók hozzáférése ügyében. Sőt, az innovációk közé tartozik a Point of Sale (POS) rendszerekkel való integráció, amely lehetővé teszi a kávézók és éttermek számára, hogy szükség esetén óránkénti internet-hozzáférést értékesítsenek.
Sokan nem örülnek a változásnak, főleg a népszerű helyek nem szeretik az órákon át itt tartózkodó távmunkásokat, hiszen inkább a közösségi hangulatot szeretnék felpezsdíteni, és a bevételeik is nőnek, ha pörög a hely. De azt se kedvelik, ha valaki órákon át zoom-hívásokat bonyolít le, vagy más virtuális meetingekbe kapcsolódik be, és felveszi a hangot, ami zavarhatja a többi vendéget. Vagyis míg egyes kávézók élvezik a nappali vendégek megnövekedett létszámát, mások a hagyományos vásárlói forgalmat részesítik előnyben.
Jelenleg alapvetően két alapvető tendencia érvényesül. Egyrészt a kávézók többfunkciós terekké alakulhatnak, ahol a hagyományos vendégkör mellett jól megférnek a távmunkások is. Ehhez persze fejleszteni kell az infrastruktúrát, amelynek anyagi és helyiség-korlátai lehetnek. A másik lehetőség, hogy a közösségi irodák természetes alternatívát jelentenek azoknak a személyeknek, akik jelenleg kávézókban dolgoznak, vagyis ezek a szolgáltatók ismét nagyobb népszerűségre tehetnek szert.
Fotó: Getty Images