Ők azok, akik az irodájukat egy lakóautóban rendezték be

Nemrég bemutattuk a digitális nomádok fokozatos térnyerését a globális munkaerőpiacon. Azonban van egy különleges csoportjuk, az úgynevezett vanliferek, akik szintén a nagyvilágot járva dolgoznak egy laptopon. Csak máshogy! Lakóautó, kisteherautó vagy furgon, nevezzük bárhogy is az élet- és munkaterüket, az biztos, hogy négy keréken gurulnak.

Már sokan értekeztek a járvány irodapiacra gyakorolt hatásáról kezdve a munkakultúra megváltozásától a távmunkán át a közösségi terek térhódításáig. A digitalizáció és a pandémia azonban a digitális nomádoknak is egyre nagyobb szerepet ad, akik különböző helyeken laknak a nagyvilágban, és mindössze egy laptop, egy wifi és egy szállás szükséges ahhoz, hogy boldoguljanak a mindennapokban.

Számuk egyre inkább növekszik, nem véletlenül az Y és a Z generáció tagjai egyre nagyobb számban szegődnek el digitális nomádnak. Ennek az életvitelnek speciális szegmensét képezik a vanliferek, amely értelemszerűen a van life angol nyelvű kifejezésből származik. Ez pedig a kisteherautóban, furgonban vagy lakóautóban élést jelenti, azaz azokról a digitális nomádokról beszélünk, akik átmenetileg vagy hosszabb időre egy gépkocsiban élnek és dolgoznak.

Nyilván ők rendkívül mobilak, hiszen négy keréken utaznak, élnek és dolgoznak. Kicsit olyanok, mint a holland turisták, akik már évtizedek óta róják Európa útjait lakókocsijaikkal, és akár több hónapot is eltöltenek különböző országokban, nyaralóhelyeken, tengerparti településeken vagy éppen a hegyekben.

A vanliferek száma a digitális nomádokkal párhuzamosan növekszik, és bár globálisan még nem számottevőek, az emelkedő trend egyértelmű. 2022-ben 19%-kal nőtt a létszámuk csak az USA-ban és elérte a 3,1 milliót, ami az Egyesült Államok digitális nomádjainak 18%-át teszi ki a statista adatai szerint. A világjárvány azonban egyértelműen felgyorsította a vanlife trend térnyerését.

Mennyit kóstál?

A digitalizáció lehetőségei és a szabadság, illetve az utazás élmények mellett számos prózai oka is van a vanliferek térnyerésének. Jöjjön megint egy statisztikai adat! A Zillow szerint egy ház átlagos költsége az Egyesült Államokban körülbelül 357 ezer dollár, míg egy új lakóautó mindössze 130 ezer dollárról indul. Ez a szám jelentősen csökkenhet, ha használt kocsit vásárolunk, hiszen azok átlagos ára 25 ezer dollár.

Még néhány adat érdekességként: a legnépszerűbb kisteherautók átlagos alapterülete nagyjából 12-13 négyzetméter, ami azért annyira nem is kicsi. Persze vannak még plusz költségek, így a fenntartás, a javítás, a parkolás satöbbi. De a legtöbb életvitelszerűen használt kisteherautó számára a benzin a legmagasabb kiadás, hiszen 200 és 500 dollár közötti havi költségről vaan szó. Nem beszélve arról, hogy egy furgon átalakítási költsége 2000 dollárnál kezdődik, és igény szerint elérheti akár a 30 ezer dollárt is, ha életvitelszerűen szeretnénk használni.

Hitelt is felvehetünk egy kisteherautóra, hiszen a lakóautó-hitelek olyan fedezett hitelek, amelyeket kifejezetten szabadidő-járművek vásárlására terveztek, és magát a járművet használják fedezetként. A hitelezők akár 20 éves futamidőt is kínálnak.

Kiadások

A járműbe beépíthető szolgáltatások a víz- és elektromos hálózat kapacitásától függenek. A napelemek általában a legnagyobb kiadást jelentik a furgonok számára, amelyek beállításai átlagosan 1500 és 4000 dollár között mozognak. A nagyobb tételek, például a lakóautókhoz való hűtőszekrények és a működő vízvezetékek, szintén nagyobb kiadást jelentenek.

A heti és havi kiadások nagymértékben függenek az étkezési és utazási szokásoktól. A lakófurgonokban élők általában 1000 és 3000 dollár között költenek havi kiadásaikra, beleértve a biztosítási, kempingezési és szabadidős díjakat, valamint egyéb költségeket. A fizetős kempingek éjszakánként átlagosan 10-30 dollárba kerülnek, ami azt jelenti, hogy ha egy hónapig minden este egy fizetős kempingben tartózkodunk, akkor összesen 300 és 900 dollár között kell fizetnünk az USA-beli árakat tekintve.

Műszaki feltételek

Ahhoz, hogy digitális nomáddá váljunk, fel kell szerelnünk a lakóautónkat néhány lényeges eszközzel. A napelemek, a fali csatlakozó vagy az extra akkumulátortároló elengedhetetlenek az invertor működtetéséhez, valamint a laptop feltöltése sem utolsó szempont.

Laptop, monitor, videokamera vagy egyéb irodai rendszerek üzemeltetése lemerítheti az akkumulátort vagy a napelemeket, ezért inkább számíthatunk a jó kempingekre, ahol csatlakozhatunk a hálózatra. Persze kulcskérdés a kompatibilitás, ráadásul az elektronika működtetéséhez megfelelő inverterek beszerzése költséges lehet.

A digitális nomád életstílus talán legnagyobb rizikója azonban az, hogy megbízható internetes jelet biztosítsunk a munkához. A világ legfestőibb vidéki helyeinek némelyike nagyszerű parkolóhelyeket és gyönyörű kilátást kínál, de internet nélkül. Ez akadályozza a bejelentkezést és a feladatok elvégzését, illetve az adatok és kész munkák továbbítását.

Összességében a széles körben elterjedt távmunka jelensége egyedülálló lehetőséget biztosít a pénzügyi szabadsággal rendelkezőknek, hogy véglegesen útra keljenek. A lakóautó vásárlása, átalakítása és az abban való tartózkodás azonban drága, és sokak számára költséges lehet, vagyis érdemes előzetesen egy részletes kalkulációt végezni.

Fotók: Getty Images