Picasso az irodában? Posztmodern a tárgyalóban?

Az iO Partners és az Art is Business közös szervezésében megvalósult rendezvényen unikális témaként a művészet és a kereskedelmi ingatlanszektor összekapcsolódásáról beszélgettek a résztvevők. Úgy tűnik, hogy a céges employer branding a mostanában divatos ESG mellett újabb nagyágyúval, még pedig a művészettel gazdagodhat.

Bár az építőipar kulturális és művészeti értékkel történő összekapcsolása Magyarországon sem újkeletű fogalom, hiszen például a huszadik század elején integráns része volt a városfejlesztésnek, ma mégsem fordít rá kellő figyelmet a kereskedelmiingatlan-piaci szektor. Pedig egyszerre képes társadalmi értéket teremteni és vállalati identitást erősíteni a művészet integrálása az irodai környezetbe, miközben ezek a törekvések a céges ESG-célokkal is összhangba hozhatók.

Az, hogy a művészet támogatása megjelenhessen a vállalati gondolkodásban, hosszútávú gondolkodásmódot és vezetői elköteleződést igényel. Aktív dialógusra is szükség van a helyi művészekkel, ahogyan arra is, hogy ezt a fajta tevékenységet összehangolják az adott vállalat ESG-céljaival – mondta Major Krisztina, az iO Partners irodatranzakciós igazgatója az eseményen.

Varga Róbert, az Erste Alapkezelő ingatlanértékesítési igazgatója pedig úgy vélte: ma ott tart a kereskedelmi ingatlanok piaca a művészeti elköteleződésben, mint pár éve a fenntarthatóságban. Akkoriban az sem számított vezetői szinten kiemelt témának, inkább hobbiszinten jelent meg, mára viszont kötelezővé vált a zöld minősítés, anélkül az irodabérlők sarkon fordulnak és távoznak.

A bérlők úgy akarnak bejönni az irodaházba, mintha egy hotelbe érkeznének, ehhez kapcsolódva a piaci elvárások elkerülhetetlenül ki fogják kényszeríteni a művészeti értékek megjelenését, tette hozzá Vattay Csilla, a GTC bérbeadási igazgatója.

Furulyás Ferenc az iO Partners ügyvezető igazgatója szerint azzal, hogy a művészet értelmet ad, inspirál, közösséget formál, teljesen átalakítja a munkakörnyezetet, javítja a hatékonyságot, a kreativitást és az alkalmazottak társadalmi célok iránti elkötelezettségét.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy a művészet a vállalati kultúra szerves részévé tehető, és miközben erősíti a céges identitást, társadalmi értéket is képes teremteni. Ráadásul olyan tudástranszfer is kapcsolódhat hozzá, amelynek segítségével a művészeti szcéna az üzleti működésről kaphat releváns információkat miközben utóbbiak szintén első kézből ismerhetik meg a kulturális szereplők sajátságos világát és az azt mozgató mechanizmusokat.

Fotó: Apollo Galery – Pixolar Photography