A Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) a pandémia hatásait is nyomon követi tavasz óta, a legutóbbi Létesítménygazdálkodási Vezetői KoronaVírus Index (LVKVI) 49,55 pontot ért el a szeptemberi adatok alapján.
Alapvetően az 50 pont jelenti a semleges értéket, ehhez képest a májusi első adat 48,78 pont lett, ami pozitívabb érték volt, mint amire a szakértők előzetesen számítottak, hiszen a márciusban hirtelen megjelenő koronavírus bizonytalanságot szült az FM-szektorban is. Nyáron közzétették a következő negyedéves adatot is, aminek értéke 51,10 pont lett, vagyis erősödés történt a kora nyári időszakban, már nem visszaesésről, hanem ismét növekedésről számoltak be a szolgáltatók.
Ez a javuló tendencia azt jelezte, hogy nagyobb mértékű veszteség nem érte az FM-szektort a pandémia miatt. Vagyis a koronavírus első hulláma után megkezdődött a konszolidáció, és bár még akkor nem sokat tudtunk az esetleges őszi második hullámról, az 50 pont közeli koronavírus érték egyfajta megnyugvást és stabilitást mutatott az ágazatban.
Nemrég pedig a LEO publikálta a harmadik negyedéves koronavírus hangulatindexet is, amely szerint a szeptemberi adat ismét csak visszaesést mutatott a 49,55 pontos értékkel, de öröm az ürömben, hogy az áprilisi első adatnál jobb az eredmény. Az is igaz, hogy ez az érték még nem tükrözheti az októberi-novemberi fejleményeket, hiszen a vírus második hulláma még erősebb is az elsőnél, ugyanakkor a korlátozások nem érik el az első hullám idején tapasztalt intézkedések volumenét.
A Kormányzat egyelőre azt a filozófiát képviseli, hogy a gazdaságnak a védelmi és egészségügyi intézkedésekkel együtt működnie kell, ezért bár a vendéglátóipari egységek és a hotelek bezártak, a plázák, kiskereskedelmi parkok üzemelnek, az üzemek, irodaházak is nyitva vannak, így a kereskedelmi ingatlanok alapvetően működnek.
A LEO értékelése szerint az új LVKVI egy második hónapja tartó stagnáló állapotot jelez. A márciusi visszaesést magyarázó sokkhatást követően áprilisban, májusban az alacsony felhasználószámmal működő épületek üzemeltetési költségei csökkentek. Az újranyitást követően visszaálló épület kihasználtság jótékonyan hatott az üzemeltetési szektor bevételeire. A csökkentett szolgáltatások szinte mindenütt visszaálltak a vírus előtti szintre.
A szokásos augusztusi „uborkaszezont” követően a szeptemberi tényszámok is hozták a koronavírus előtti szinteket. Az erősödő pandémiás helyzet még nem éreztette a hatását, ugyanakkor a bizonytalanság számos területen kivárásra ösztönzi a Megrendelőket. A tavasszal megfigyelt, a cégek jelentős részére jellemző home office szeptemberben sokkal kisebb mértékű, így az irodaházak magas kihasználtsággal működtek. Pozitív koronavírus esetén általában a cégek hazaküldik tesztelésre a kontakt személyeket, az érintett területet az üzemeltetés fertőtleníti, és 2-3 napon belül helyreáll a normál üzletmenet.
Most a kivárás időszaka zajlik, hiszen az elkövetkező hónapok nagy kérdése, hogy a vírus második hulláma, és ennek következtében az elhúzódó gazdasági bizonytalanság, illetve a kormányzati intézkedések milyen hatással lesznek az FM piac egészére.
Fotó: shutterstock.com