A világ egyik legjelentősebb gyógyszeripari vállalata a Sanofi Budapesten a Váci úton a Váci Greens irodaparkban alakította ki új vállalati központját mintegy 2100 négyzetméteren, a központi iroda ezzel egy irodaparkba került a 2020-ban átadott globális szolgáltató központjukkal. A magyar gyógyszeripar egyik ikonikus szereplőjét, a Chinoint is magában foglaló vállalat világszínvonalú munkahelyet hozott létre, ahol az irodakultúra legújabb trendjei jelennek meg. A Sanofi új magyarországi központját Az Év Irodája verseny shortlistesei közé is beválasztották.
A Sanofi a világ egyik vezető gyógyszeripari és biotechnológiai vállalata, amely világszerte közel 100 ezer munkatársával 100 országban van jelen. A vállalat milliók számára kínál gyógyító és életminőséget javító terápiás megoldásokat és fertőzésektől védő, számos esetben életmentő vakcinákat. A Sanofi Magyarországon Budapesten, Miskolcon, Veresegyházon és Nagytétényben képviselteti magát több mint 1700 munkavállalóval. A munkatársak száma folyamatosan növekszik, kiemelkedően Budapesten, és ez megjelenik a közelmúltban átadott új irodaegységeik számában és méreteiben is. Az Év irodája versenyen most döntőbe jutott irodájuk a tavaly 2100 négyzetméteren kialakított új hazai központjuk.
Ugrás a 20. századból a 21. századba
A Sanofi hazai székhelyének költözése nem csupán logisztikai, hanem kulturális misszió is, hiszen egy régi ipari telephely elavult épületeit és régmúlt hangulatát hátrahagyva költöztek egy vadonatúj irodába, amely a vállalat új stratégiájának, illetve a tevékenységalapú munkakultúrának (Activity Based Working) egyaránt megfelel. Hatalmas változást jelentett az új iroda, hiszen múlt századi munkakörnyezetből léptek át a 21. század stílusát és technológiáját tükröző modern irodába, követve a mai kor legújabb irodatrendjét.
„Az új irodánk kialakítása és emberközpontú terei erősítik az egy csapathoz tartozás érzését a kollégáinkban. Számos visszajelzésből tudjuk, hogy az iroda pozitív közösségi élményt hozott munkatársaink életében, gördülékenyebbé és hatékonyabbá tette a kapcsolattartást, és ennek köszönhetően a munkavégzést is.” – mondta el dr. Rónay Tamás, a Sanofi magyarországi leányvállalatának vezérigazgatója.
A költözési folyamatban jelentős szerepet kapott a változásmenedzsment is, amelynek során bevonták a munkatársakat is az előkészítő folyamatokba. A vállalat belső projektcsapata, külső szakértőkkel megerősítve, azon dolgozott, hogy a költözés a vadonatúj és modern munkatérbe minél zökkenőmentesebben, a munkatársak komfortját szolgáló módon történjen meg.
Új innovatív megoldások és tevékenységalapú irodák
A tervezéskor alapvető szempontként merült fel, hogy a vállalati kultúrát tükröző és a már említett szolgáltató központ designjával harmonizáló székhely jöjjön létre, amely az utóbbi időkben megjelenő munkavállalói igényeket és trendeket is maximálisan figyelembe veszi. A nagyteres irodák világától kissé eltávolodva rugalmas zónák jöttek létre, ahol 150 ergonomikus, valamint 34 alternatív, a tevékenység- és a projekt alapú működést is támogató munkaállomás jött létre. A modern technológiával felszerelt tárgyalók és közösségi terek nagyjából fele-fele arányban osztoznak a tereken.
Az iroda kialakításában elsődleges volt a zöld iroda koncepció, ezt tükrözi a sok zöld, természetes felület, a papírmentes működésre törekvés, a szelektív hulladékgyűjtés és műanyagmentesség.
„Hiába globális cég a Sanofi, nagyon családias hangulatban telt a tervezés, és ez jól érzékeltette számunkra is, milyen fontos a vállalatnál az emberi kapcsolatok támogatása. Az ötleteinket mindig nagyon nyitottan fogadták, öröm látni, hogy mind a magyar, mind a nemzetközi munkatársak büszkén tudják magukévá az új iroda tereit.” – fogalmazta meg véleményét Erdélyi Linda, a LAB5 Architects vezető belső építésze, a Sanofi iroda belső tereinek megálmodója.
A kollégák szabad asztalfoglalási rendszerben, számos lehetőség közül választhatnak az adott tevékenységüknek megfelelően. A változatos belsőépítészeti elemek a kényelmi szolgáltatásokkal (kényelmes fotelek, kanapék, puffok, masszázsfotel) kiegészülve minden aspektusból megteremtik az emberi igényeket a középpontba helyező munkavégzés lehetőségét. A tervezők kifejezetten fontosnak tartották az otthonos, befogadó és hangulatos terek kialakítását, ahová a kollégák szívesen járnak be akár minden nap, az 50%-os home office lehetőségétől függetlenül. Az otthonosság érzése és a kényelmi funkciók megléte egyre növekvő munkavállalói igényként jelenik meg az irodapiacon, ezeket a szempontokat építették be a Sanofinál is.
Magyar hagyományok
A tervezők úgy alakították ki a tereket, hogy a munkatársak közösségi és privát szférát biztosító helyszíneket is találhassanak, vagyis aktív és csendes zónák igénybevételére egyaránt lehetőség nyílik. Az enteriőr változatossága, valamint az új vizuális és hangulati hatások kialakítása kulcsfontosságú volt, így a térben haladva újabb és újabb területek tárulnak fel előttünk, szimbolizálva az ország jól ismert földrajzi területeit. Emellett kiemelt fontosságú volt a kialakításnál, hogy minden helyiség megfelelő benapozottsággal rendelkezzen.
„A korábbi helyen önálló irodákban dolgoztunk, és a költözést megelőző félelmeink egyik napról a másikra foszlottak szerte: a kollégáim nap mint nap állítanak meg, hogy elmondják, mennyire pozitívak a tapasztalataik mind az irodával, mind az elérhető szolgáltatásokkal és közösségi élményekkel kapcsolatban.” – számolt be élményeiről Szántó Andrea, a költözést irányító projektmenedzser.
Az új iroda sikerrel debütált, hiszen a visszajelzések alapján a dolgozók örömmel és elégedetten járnak be az új, kényelmes és otthonos légkörű céges központba. A felmérések alapján leginkább a kellemes hangulatot, az élhető és kényelmes tereket, illetve a munkanapot kellemessé tevő szolgáltatásokat emelik ki pozitívumként. Bár a Sanofinál régóta működik a hibrid modellben történő munkavégzés, az új munkahely igényessége nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a dolgozók szeretnek az irodában tartózkodni.
Tervezés/belsőépítészet: LAB5 Architects. Irodabútor: Blue Business Interior és Sedus. Projektmenedzsment: CBRE