A feldolgozóiparban tartós a visszaesés. Az autógyárak nem kímélik a számokat

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke: 47,6, amely a hosszú távú augusztusi átlagot (52,5) is alulmúlja – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság. Az adatok alapján a tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta lassulást figyelhetünk meg a feldolgozóiparban. Különösen az autóipari termelés csökkenése szembetűnő.

A Beszerzési Menedzser Index komponensei

 A termelési mennyiség indexe csökkent a hónapban, ám az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez az ötödik legalacsonyabb e havi érték. Az új rendelések indexe csökkent, az index az új rendelések állományának csökkenését jelzi. 1995 óta ez a harmadik legalacsonyabb e havi érték. A szállítási átfutási idő indexe csökkent júliushoz képest.  Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a negyedik legalacsonyabb érték 1995 óta.

A vásárolt készletek index csökkent, értéke ismét 50,0 pont alatt áll, ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték az ötödik legalacsonyabb érték 1995 óta. A foglalkoztatottsági index változatlan és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.

MLBKT Beszerzési Menedzser Index (50 = nincs változás)

Az ipari termelés visszaesett

A fenti számokat támasztják alá a KSH augusztusban publikált adatai, amely szerint júniusban az ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában.

Az iparon belül döntő (96 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,2 százalékkal kisebb, ugyanakkor az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 9,5 százalékkal nagyobb volt a tavaly júniusinál, köszönhetően a tartós nyári kánikulának is.

Külön ki kell emelnünk, hogy a feldolgozóipari termelés 28 százalékát képviselő járműgyártás volumene 11,8 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 14,4, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása pedig 9,7 százalékkal csökkent.

Fotó: Getty Images – illusztráció