A válságos idők után kisütött a nap! Az ingatlanüzemeltetők optimistán várják az őszt

A Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) legújabb hangulatjelentése egy robosztus erősödést vetít előre 2024 harmadik negyedévére. Hosszú idő után ez az első olyan kutatás, amikor az üzemeltetési vezetőknek nem az egymás után jelentkező válságok hatásait kell kezelniük, hanem a megrendelésállomány növekedése miatt a munkaerőhiány megoldása vált kulcstényezővé.

A 10 éves Létesítménygazdálkodási Vezetői Hangulatindex (LVHI) a piaci szolgáltató szervezetek vezetőinek véleménye alapján készül negyedévente, amelynek segítségével – mintegy sorvezetőként – feltérképezhetjük a piaci hangulatot és a jövőbeni trendeket.

A harmadik negyedévre vonatkozó LVHI értéke 53,21 pont, amely erős növekedést vetít előre a megnyert új projekteknek és a jelentős mértékű opcionális megrendeléseknek köszönhetően. Bár még három válaszadó kiemelte az ukrán-orosz konfliktus negatív hatását, úgy tűnik, hogy a pandémia és az energiaválság már csak kis hatást gyakorol a létesítménygazdálkodási szervezetekre.

Ellenben a munkaerőhiány és a magas infláció együttes hatásaként erős bérnyomás jellemzi a facility menedzsment (FM) iparágat. A cégek közel 60%-a munkaerőhiánnyal küzd, amely több esetben a további növekedés gátjává válhat. Továbbá a válaszok 35%-nál az inflációt, mint a nyereségességet negatívan befolyásoló tényezőt jelölték meg, amely azt mutatja, hogy az év eleji indexálási tárgyalásoknál csak részben sikerült érvényesíteni az infláció költségnövelő hatását.

A válságok FM-piacra gyakorolt hatását jól nyomon lehet követni a LEO által kiadott FM Benchmarking V. című könyvben is. A válaszadók írásos visszajelzése alapján a szektort befolyásoló folyamatokat megvizsgálva még néhány elemet érdemes megemlíteni. Így bár az orosz-ukrán konfliktus energiára gyakorolt hatása enyhült, azonban még számos aktív konfliktuszóna van világszerte, amely újabb válságot idézhet elő.

A fenntarthatóság természetesen az üzemeltetőket is egyre nagyobb mértékben érinti, így az ESG szabályok, tanúsítási elvárások kötelezővé tétele komoly adminisztrációs terhet jelenthet, ugyanakkor a környezetvédelmi elvárások teljesítése miatt pluszt megrendelésekhez segítheti a piaci szereplőket.

Az építőipari teljesítmény visszaesésével együtt stagnálnak az ingatlanfejlesztések, így az üzemeltetési piac méretének növekedése is megállt. Bár az ipar fejlődése új gyárak építésével jár együtt, azonban az új termelő egységek átadása és újabb üzemeltetői feladatok megszerzése csak az elkövetkező években várható.

Fotó: Getty Images