Gyere, nézzük meg a sarki fényt!

Több írás foglalkozott már az Allee Bevásárlóközpont üveghomlokzataihoz tervezett ikonikus légtérinstallációival: a világhírű magyar művész, Színyei Merse Pál festményeit megelevenítő Staccatóval és a misztikus fényjátékban úszó Nordic Lighttal. Az épület Váli utcai átriumában található Nordic Light a sarki fény lenyűgöző jelenségét megidéző, fenségesen aláomló gazdag aranyfüzéreinek látványával ejti rabul a látogatókat. A fényszűrő funkciót is ellátó, nappal árnyékoló, este meghitt hangulatot árasztó installáció a ProInterier Kft. kivitelezésében valósult meg az Allee Bevásárlóközpont megbízásából.

A ProInterier Kft.-t a hazai ingatlanpiac szereplői elsősorban az irodapiaci fitout, shell & core, és álpadlómunkáiról, továbbá a karbonsemleges Interface és nora márkájú melegburkolatairól ismerik. Az utóbbi évek piaci igényeire reagálva a vállalat tovább bővítette a szolgáltatásait egyedi installációk kivitelezésével, bevásárló központok belső felújításával. A vállalat Nordic Light projektjének vezetőjét, Dian Tamást kérdeztük a projekt kulisszatitkairól.

Hogyan kezdtetek neki a Nordic Light kivitelezésének?

D.T.: Kezdetben nem állt rendelkezésre pontos kiviteli terv, de egy design book-ot kaptunk belsőépítészeti inspirációval arról, hogy milyen installáció legyen lelógatva az átrium terében az üveg mennyezetről. A designer elképzelése egy sarki fény játék létrehozása volt, amely nappal és éjjel a lámpák megvilágításától könnyed, vibráló fényjátékkal díszítené az egyébként üres teret.

Az aranylánc, mint dekorelem pontosan meg volt határozva, de az egyéb szükséges tartószerkezetek, rögzítések nem. Az ezeket lefedő tervezői munkákat mi magunk készítettük el. A kiírt anyaghasználat a költségvetés elkészítését követően kiváltásra és pontosításra került annak érdekében, hogy a tervezett büdzsébe beleférjen a megvalósítás költsége.

Milyen szakembereket vontatok be a projekt során?

D.T.: Realizálni kellett a tartószerkezeteket a költségelemekhez. Ezt úgy értük el, hogy statikus bevonásával és a designerrel való egyeztetéssel párhuzamosan megterveztük és többször modelleztük azt a tartószerkezetet, amely elengedhetetlenül szükséges a látvány érdekében, és statikailag is megállja a helyét, hiszen egy tíztonnás installációról van szó. Több koncepcióból választottuk ki a végsőt, amely esztétikai, statikai és költség szempontból is a legoptimálisabb megoldást képviselte.

Mivel a Nordic Light egy forgalmas terület felett helyezkedik el, kitéve olyan amortizáló hatásoknak, mint az UV sugárzás, a tervezők mellett bevonásra került a BME Építőanyag Tanszéke is. Velük a szakítószilárdságot és bizonyos felhasznált anyagok nyúlását vizsgáltuk. A kitűzött határidők figyelembevételével ezeket a munkafázisokat be kellett iktatni a kivitelezés megkezdése előtt.

Ahogy maga a projekt, úgy a munkafolyamat is egyedi lehetett. Bemutatnád röviden?

D.T.: Többszöri áttervezés, költségbecslés és mockup után a végleges, elfogadott koncepcióra készült tervek alapján több helyszínen folyt a gyártás. Az aranylánc részben Kínában, részben Spanyolországban került egyedi gyártásra. Az acélszerkezetek méretre gyártása és a porfestés hazai műhelyekben zajlott.

A gyártások mindvégig pontos tervek szerint készültek. Ahol volt lehetőség, ott személyes kontroll mellett zajlott a gyártás. A függesztések méretezését követően geodéta tűzte ki a rögzítési pontokat és azokat előre rögzítettük az üveg acél tartószerkezetén. Pontosan ütemezett helyszíni kiszállítással az acél tartószerkezet rögzítése, a láncokat vezető 300 méteres sínrendszer telepítése és a több mint 45000 méter hosszú aranylánc felhelyezése, valamint a körbefutó LED profilok installálása párhuzamosan zajlott.

Ezeket mind esti munkavégzésben alpinistákkal és pókdaru használatával raktuk fel, színpadi szinkron motoros technikával a helyére emeltünk őket, majd végül alpinisták segítségével rögzítettük. Végül a felhelyezett 16320 darab láncot huszasával kicsomagoltuk és a trafókat üzembe helyeztük. Nem tagadom, gyönyörködtünk az elkészült műalkotásban.

Ne hagyjátok ki, nézzétek meg Ti is a sarki fényt az Allee Bevásárlóközpontban!