Júliusban a kiskereskedelem forgalmának volumene naptárhatástól megtisztítva 2,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest a KSH friss adatai szerint. A nagyságrend nem változott az előző hónaphoz viszonyítva. Ha az elmúlt éveket nézzük, akkor jól látható, hogy a 2021. áprilisa és 2022 májusa közötti időszak kiemelkedő statisztikáit még jó ideig megközelíteni sem tudjuk.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,8 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,6 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,6 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 6,4 százalékkal bővült.
Az országos kiskereskedelem forgalma 1676 milliárd forintot ért el júliusban. Január-júliusban a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,6 százalékkal emelkedett naptárhatástól megtisztítva az előző év azonos időszakához képest. A kiskereskedelmi üzletek árbevétele egy év alatt 6,3 százalékkal emelkedett, ami továbbra is elmarad a bérek jelentős mértékű nominális növekedésétől.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) értékelése szerint „a kereskedelmi forgalom lassabb növekedése a háztartások óvatos magatartásának fenntartására, az óvatossági motívum lassú ütemű oldódására utal. A magas jövedelemmel rendelkezők megtakarítanak és külföldön fogyasztanak, a középréteg és az átlag alatti keresők pedig elsősorban lakásvásárlásra költik a pénzüket, miközben az is megfigyelhető, hogy a lakosság az áruk vásárlása helyett a szolgáltatások és turizmus iránti keresletét növeli.”
Az NGM úgy vélekedik, hogy a kiskereskedelmi forgalom erősödése ugyanakkor továbbra is a gazdasági növekedés motorja, amelynek bővülése a 4,7 millió feletti foglalkoztatottság és a jelentősen emelkedő reálkeresetek hatására tovább folytatódhat.
Egy kis időutazás
A jelenlegi adatokat érdemes többéves kontextusba helyezni. 2020 áprilisában a járvány hatására jelentősen bezuhant a kiskereskedelem a jól ismert okok miatt. Majd egy év múlva 2021 áprilisában ismét megnyitottak az üzletek, és jelentős visszapattanásnak lehettünk a szemtanúi. Ez az időszak 2022 február-május között tetőzött, majd az orosz-ukrán háború kibontakozása, az energia- és gazdasági válság nyomán ismét fokozatosan visszaesett a retail.
A mélypont tavaly tavasszal következett be, amikor az előbb említett okok mellé felzárkózott a hatalmas volumenű infláció. A fogyasztási sokk lassan enyhülni kezdett, és idén februártól szerény méretekben megindult a kiskereskedelmi forgalom bővülése. Ez a folyamat azóta stagnálásba ment át, vagyis a 2021-2022 közötti időszak biztató számaitól még fényévekre vagyunk.
Fotó: Getty Images