Jóváhagyta a Magyar Nemzeti Bank a WING Csoporthoz tartozó Mevinvest vételi ajánlatát az AKKO Invest részvényeire. A Mevinvest már most is a vállalat legnagyobb tulajdonosa 30,1 százalékos részesedéssel, amelyet 33 százalék fölé kíván növelni, így a jogszabályok szerint kötelező vételi ajánlatot tett 266,1465 forintos részvényenkénti árfolyamon. Később az AKKO igazgatótanácsa nem javasolta a részvényeseinek annak elfogadását, mivel ha a célok és a növekedési stratégia megvalósul, az a remények szerint növelheti a részvények piaci értékét.
Az AKKO elsősorban a pénz- és tőkepiacokon, másodsorban a reálgazdaságba befektető vagyonkezelő-holding cég, amely kiemelkedő első fél évet zárt, miután több mint negyedével 19,57 milliárd forintra nőtt a társaság árbevétele 1,54 milliárd forintos EBITDA mellett. Az első fél éves teljes átfogó eredménye (908 millió forint) pedig megközelítette a társaság 2023-as év teljes átfogó eredményét (1,16 milliárd forint).
Az AKKO legnagyobb leányvállalata, a NEO Property Services 2024 első hat hónapjában rekordszintű árbevételt és eredményt ért el: a magyar ingatlanüzemeltetői piacon meghatározó vállalat 19,45 milliárd forintos árbevételét támogatta, hogy új megbízásokkal tudta bővíteni portfolióját, valamint stratégiai jelentőségű a vállalat számára, hogy januártól sikerült újabb 2 évre elnyerni a Magyar Telekom Nyrt. irodaépületeinek műszaki, továbbá T-Pont üzleteinek és bázisállomásainak komplex üzemeltetését.
A WING hangsúlyozta: határozott célja, hogy az AKKO részvények továbbra is a tőzsde Prémium kategóriájában legyenek jegyezve, és ambiciózus terveinek megvalósítása további jövőbeli értéknövekedést jelentsen. Emellett a WING támogatja, hogy a NEO Property Services szolgáltatásait bővítse, továbbá erősítse pozícióját a bérleménykialakítási szegmensben, valamint a magasépítési és kivitelezési piacon.
Miért fontos a létesítménygazdálkodási piac?
Az AKKO ékköve, az 1999-ben alapított és jelenleg közel 600 munkatársat foglalkoztató NEO Property Services jelentőségét mutatja a hazai piacon, hogy tavaly a létesítménygazdákodási piac szereplőinek érdekvédelmi szervezete, a LEO FM (Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetségének) Vágó Lászlót, a NEO Property Services Zrt. vezérigazgatóját szavazta meg elnöknek.
A 2013-ban alapított szakmai szervezet tavalyi adatok szerint 23 rendes és 20 pártoló taggal rendelkezik. A tagok az irodaházak mellett többek között gyárak, üzemek, logisztikai központok, kritikus infrastruktúrák üzemeltetéséhez kötődő eszközöket, szolgáltatásokat nyújtva, létesítménygazdálkodási feladatokat ellátva, a magyar GDP 7 százalékát előállítva járulnak hozzá a megbízók gazdasági sikereihez.
Szintén fontos megjegyezni, hogy a kereskedelmiingatlan-piacon az elmúlt évek turbulens gazdasági változásai miatt a létesítménygazdálkodás szerepe felértékelődött. A korábbi években az ingatlanpiacon mindig a fejlesztők, a befektetők és a végfelhasználók álltak a középpontban, azonban az elmúlt évek az előtérbe helyezték az ingatlanüzemeltetési szektor szereplőit. Az energiahatékonyság, a költségcsökkentés, a felhasználói élmény mind-mind a létesítménygazdálkodási piac kulcstényezői lettek, nem beszélve a digitális megoldások terjedéséről.
Új dimenziók
Vagyis az ingatlanüzemeltetés egyre inkább a szolgáltatás- és élményalapú folyamatok felé halad: már nem csak kékruhás karbantartókra kell gondolnunk, hanem olyan komplex folyamatok irányítására, amelyek egyrészt hozzáadott értéket és szaktudást igényelnek a létesítménygazdálkodóktól, másrészt minőségi kommunikációs képességekkel folyamatos párbeszédet kell folytatniuk a bérlőkkel.
Érdemes külön is kiemelni a digitalizáció nyújtotta új eszközöket, hiszen ezek látványos módon alakítják át és helyezik új dimenzióba az FM-piac szereplőinek munkáját. A fenntarthatóság mellett, illetve azzal együtt a technológiai vívmányok alkalmazását is az FM-szektor fontos új feladatai között említhetjük meg. Az épületfelügyeleti rendszerek ugyanis egyre szofisztikáltabb technológiákat alkalmaznak, az új szoftvermegoldások a hibák behatárolásában és a karbantartásokban is növekvő szerepet játszanak, de a BIM-ről se feledkezzünk meg, amely ezen a szakterületen is nagyszerűen hasznosítható.
Fotó: Getty Images – illusztráció