
Szeptemberben országos szinten 0,1 százalékkal csökkentek az albérlet-árak augusztushoz képest, miközben Budapesten visszafogott, 0,4 százalékos emelkedés történt – derült ki a KSH-ingatlan.com lakbérindexének adataiból. Éves összevetésben az országos átlagos bérleti díjak 9,6, a fővárosban pedig 9,9 százalékkal növekedtek. Vagyis az egyetemisták nagy nyári rohama már a múlté, a piac visszatért a normális kerékvágásba.
A friss adatok arra utalnak, hogy megtorpant a drágulás, de ez megszokott fordulatnak számít a szeptemberi hónapokban, amikor az albérletszezont követően a kereslet visszaesik. Ugyanakkor a bérletidíj-emelkedés éves üteme magas szinten maradt: bár az éves drágulás a tavaly szeptemberi 12 százalékról 10 százalék alá lassult, de 2021 ősze óta sosem csökkent 9,5 százalék alá.
„A bérleti díjak reálértékben stabilak maradtak, tehát legalább az infláció mértékével emelkedtek középtávon vizsgálva a trendeket. Ennek hátterében az áll, hogy a bérek is folyamatosan emelkedtek, ami hozzájárult az albérletárak emelkedéséhez” – fogalmazott Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Emellett a kínálat is bővült, hiszen Budapesten több mint 10 ezer kiadó lakás volt a piacon, országosan pedig ez a szám meghaladta a 16 ezret. Ilyen mértékű kínálat utoljára 2021 őszén volt látható, amikor a koronavírus-járvány hatása miatt robbanásszerűen megnőtt a kínálat. Most azonban más tényezők befolyásolják a piacot. Az év első kilenc hónapjában 11 százalékkal alacsonyabb volt a kereslet, mint 2023-ban.
“Ez részben a magas bérleti díjaknak köszönhető, amelyek visszafogják az érdeklődést. Másrészt annak, hogy az eladó lakások piacán a korábbinál jobb feltételek várják a lakásvásárlókat, így már kevesebb költözést tervező kényszerül albérletbe” – teszi hozzá Balogh László.

Nagy különbségek
A szeptemberi változások értékelése mellett az elemzés az október közepére jellemző bérleti díjakat is részletesen ismerteti. Budapesten továbbra is 250 ezer forint az átlagos összeg, de a városrészek között mind a választékot, mind a lakbérek összegét tekintve nagyok az eltérések.
A legjelentősebb kínálatot nyújtó XIII. és II. kerületben összesen közel 2000 kiadó lakás és ház vár bérlőre, 250-350 ezer forintos átlagos havi díjjal számolhatnak a bérlők. Fej-fej mellett halad még a V., az XI. és VI. kerület a legnagyobb kínálattal rendelkező városrészek versenyében 730-790 kiadó lakással.
Ezekben a kerületekben az átlagos bérleti díj 350, 255 és 290 ezer forint. Jelentős még a kínálat a VIII., a IX. és XIV. kerületekben is, az átlagos bérleti díj pedig elmarad a fővárosi átlagtól, október közepén 220-235 ezer forintot tett ki. A legolcsóbb budapesti kerületek közé a XVI. és a XVIII. tartozik 180 ezer forintos átlagos albérletárral.

A vármegyeszékhelyeket tekintve továbbra is Debrecen rendelkezik a legerősebb albérletpiaccal. Összesen több mint 800 lakóingatlant kínálnak a tulajdonosok, 230 ezres átlagáron. A kínálat nagyságát tekintve Pécs és Szeged következik 340-280 kiadó lakóingatlannal, amelyek bérleti díja havonta átlagosan 150-160 ezer forint. A legolcsóbb vármegyeszékhelyek Békéscsaba, Szekszárd és Miskolc, ahol 100-110 ezer forint az átlagos bérleti díj.
Fotó: Getty Images