Április 4-én hirdetik ki a Várkert Bazárban Az Év Irodája verseny díjazottjait a nagyszabású gálán, amelyhez kapcsolódva a szokásoknak megfelelően megrendezik Az Év Irodája konferenciát is, ahol nemzetközi vállalatok vezetői és szakértői elemzik átfogóan a szektort. Most ismerkedjünk meg néhány külföldi előadóval, akik hozzánk érkeznek.
A szervezők már tavaly is nemzetközi perspektívába helyezték a magyar iroda- és munkaerőpiacot, hiszen így láthatjuk csak igazán, hogy melyek a világon zajló legfontosabb trendek és ezekhez hogyan kapcsolódnak a hazai megoldások. Idén is kiemelkedő nemzetközi szaktekintélyek vesznek részt Az Év Irodája konferencián, amely ezúttal az irodaterek átalakulására és a zöld megoldásokra koncentrál.
Mindenki tudja, hogy a pandémia szinte földrengésszerű változásokat hozott az irodapiacra, elég csak a hibrid modellre vagy a home office-ra gondolni. Majd elkezdődött a visszacsábítás folyamata a munkahelyekre, amelynek során a dolgozói jóllét mindennél magasabb szintet ért el, többek között a dedikált munkaasztalok kárára a rugalmas terek és a kényelmes közösségi zónák kerültek előtérbe.
Kulcsszerepben az irodavezetők
Nem véletlenül Hana Gray, az Office Managers Group alapítója és ügyvezetője arról fog beszélni, hogy az átalakított terek és új trendek mellett egy irodavezető hogyan tud alkalmazkodni a változó világhoz és körülményekhez, és egyáltalán a munkájával hogyan támogathatja a munkaerő bevonzását és megtartását.
Az Office Management Group alapvetően irodai és adminisztratív szakemberek számára kínál szolgáltatásokat, ars poeticája, hogy az irodák és az irodavezetők, adminisztrációs munkatársak jelentik minden vállalkozás alapját, vagyis végső soron kulcsszerepük van a céges identitás és a munkatársak jóllétének megteremtésében.
Most amikor folyton változik a piac és átalakulnak a munkahelyi szokások, még inkább előtérbe kerülnek az irodavezetők, hogy az új munkakultúrákat és igényeket sikeresen bevezessék a vállalati munkaszervezetben.
Irodabútorok bűvöletében
Az átalakulás azonban nem csak magát az embert és a viselkedéskultúráját befolyásolja, hanem a terek kialakítására és a berendezési tárgyakra is hatást gyakorol. Nem véletlenül kerül fókuszba az irodabútorgyártás is a konferencián. Laima Surgautaite, a NARBUTAS márka nagykövete bemutatja a legújabb trendeket, amelyek formálják az irodák mobíliáit és használati eszközeit. Itt a többfunkciós bútorok a menők, a színes és élményt kínáló tárgyak vonzzák a dolgozókat.
A litván eredetű NARBUTAS 800 értékesítővel mintegy hatvan piacon van jelen, bemutatóteremmel rendelkeznek többek között Párizsban, New Yorkban, Varsóban vagy éppen Stuttgartban. A tevékenységük fókuszában a hosszú élettartamú, 10 éves garanciával igazolt és fenntartható termékek gyártása áll, amelyek szétszedhetők és igény szerint újrahasznosíthatók.
De itt lesz Roman Karpenko, a Steelcase regionális sales menedzsere is, aki az inkluzív irodatervezésről tart előadást. Világunk ma számos kihívással néz szembe, ezért a valódi változások érdekében új szemlélettel kell a mindennapokban érvényesülnünk egy inkluzívabb és innovatívabb megközelítéssel. A vállalat nem véletlenül hozta létre a Better Futures közösséget, amely összehozza a vállalat ügyfeleit, kereskedőit és az irodapiac más szereplőit.
De mit is jelent az inkluzívitás? Olyan megoldás, amely a különbözőségre és sokszínűségre összpontosít. A mai világban, ahol a digitalizáció pillanatok alatt egy virtuális térbe hozza a világ távoli vidékein élő embereket, az irodák tervezése során figyelembe kell venni a különböző igényeket és munkastílusokat, és olyan helyiségeket kell kialakítani, amelyek minden munkavállaló számára megfelelőek. Többféle teret és kényelmi faktort kell megjeleníteni, legyen az csendes helyiség, állítható asztal vagy akár akadálymentes közlekedés a rászorulóknak, és még sorolhatnánk. A Z-generáció már biztosan ebben a komplex világban érzi otthon magát.
Célkeresztben az ESG és más zöld dolgok
De nem csak a terek bűvöletében él az irodapiac, hanem ugyanúgy a legfontosabb tényezők egyike lett a környezettudatosság. Massányi Tibor, a DVM group ügyvezető partnere moderálása mellett egy izgalmas panelbeszélgetés keretében a neves külföldi vendégek az ESG szerepét járják körbe az ingatlanpiacon, ahol olyan beszélgetőpartnerek lesznek jelen, mint Duncan Morris, a Fourfront Group fenntarthatósági vezetője; Amit Anafi, az Il Prisma ESG és fenntarthatósági vezetője és Malin Meyer, a danielsen ügyvezető partnere.
Amit Anafi a milánói Politecnico-n szerzett diplomát fenntartható építészet és építőipar szakon. Jelenlegi szerepkörében a környezeti hatások csökkentésével és a társadalmi szerepvállalással kapcsolatos témákkal foglalkozik. Malin Meyer Koppenhágában végzett a Királyi Képzőművészeti Akadémián. 25 éves pályafutása során többek között olyan építészeti projekteket valósított meg, mint a koppenhágai repülőtér terminálja vagy éppen a Metropolis Residential Tower Koppenhága kikötőjében. Duncan pedig a Fourfront Group fenntarthatósági vezetőjeként több mint 15 éves tapasztalattal rendelkezik, ügyfeleik és projektjeik esetében a környezettudatossági törekvések megvalósulásáért felelős.
Egy másik izgalmas panelbeszélgetésen Radványi Gábor a Futureal-csoport főépítésze és fenntarthatósági vezetője, a HuGBC felügyelőbizottsági tagja a greenwashing témakörében beszélget Richard Teichmann-nal, a World Green Building Council regionális elnökhelyettesével és Hoffer Dáviddal, a Skanska projektmenedzserével.
A Bécsben élő Richard Teichmann, mint a Teichmann et Compagnons Property Networks ügyvezető partnere 1985 óta dolgozik az építőiparban és az ingatlanszektorban. Többek irodaházakat, repülőtéri projektet vagy éppen Közép-Európa egyik legnagyobb ipari övezetét fejlesztette. Hoffer Dávid pedig a Skanskától igazán autentikus szakember, hiszen a svéd gyökerű vállalatcsoport mindig a fenntartható ingatlanpiacért dolgozott, hazai projektjei a legzöldebb irodaházak közé tartoznak, jelenleg is fejlesztik a H2Offices második fázisát.
Emellett még egy nagyon izgalmas projektet láthatunk, hiszen Sergei Tchoban építész, BDA Berlin legzöldebb irodaházát – az EDGE Suedkreuz Berlint – mutatja be a TCHOBAN VOSS Architekten ügyvezető partnereként és a berlini iroda vezetőjeként, amelyről már korábban részletesen beszámoltunk.
Képek: Az Év Irodája verseny és konferencia – 2023