Már sok szó esett arról, hogy a családi házak energetikai korszerűsítésére kiírt Otthonfelújítási Program túlságosan is szakmai a laikusok számára, sok szakkifejezés szerepel a szövegben, ezért sokan hibás pályázatot adnak be. A kormány már többször módosította a pályázatot, de még így is érdemes szakértők segítségét igénybe venni, ha biztosra akarunk menni.
Júlistól vált elérhetővé az 1990. december 31. előtt épült, életvitelszerűen lakott, egy-és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére igényelhető otthonfelújítási támogatás, amelynek alapfeltétele, hogy a kiinduló állapothoz képest legalább 30 százalékos mértékű fajlagos primer energiafogyasztás csökkenést eredményezzen az elvégzett beruházás.
A program iránt fokozott az érdeklődés, ezt jól mutatja, hogy csak az első két hónapban 10 ezer energetikai tanúsítványt rendeltek meg, és 2 ezer hitelkérelmet adtak be az MFB Pont plusz hálózaton az érdeklődők. Ez viszont nem jelenti azt, hogy mindenki garantáltan meg is kapja a támogatást.
Kovács R. Gábor, a Gordius Finance Kft. ügyvezetője rámutatott, a tapasztalatok szerint sokan azért csúsznak le a kormány által kínált ingyenpénzről, mert a beadott pályázatba durva hibák csúsznak. Ezt részben az is okozza, hogy a dokumentáció sokszor változik.
Példaként említette, hogy korábban a megadott helyrajzi számon lévő ingatlannál jelezni kellett, hogy az vállalkozás székhelyeként vagy telephelyként szolgál-e, majd később már telephely, végül székhely sem lehetett az érintett ingatlan. Mostanra eljutott a rendszer odáig, hogy ha a vállalati tevékenység szétválasztható a magánjellegű tevékenységtől az ingatlanban, akkor az érdeklődő jogosult lehet a támogatásra.
Sokszor nem stimmelnek a számok
Gyakori buktatónak számít az is, hogy miután valaki megszerzi az energetikai tanúsítványt és árajánlatot kér, valamilyen oknál fogva változtat az eredeti terveken. Pedig ha a tanúsítványon nem ugyanazok a számok szerepelnek, mint a beruházó által adott ajánlatot, akkor azonnal visszadobják a kérelmet.
De előfordult az is, hogy valaki a közüzemi számla egyik oldalát felejtette el leadni, és emiatt kellett hiánypótlást végeznie. Az is bosszantó hiba lehet, ha az ingatlan címe eltér a közüzemi számlákon lévő címtől akár minimálisan, egy betűvel is, mert emiatt is megtagadhatják a támogatást. Ezeket mindig célszerű előre ellenőrizni, mert egy-egy hiánypótlás akár hónapokkal is kitolhatja a beruházás idejét.
„Ebből az elmúlt negyedévben sok félreértés és kellemetlen helyzet alakult ki, hiszen a lakosság nem mindig naprakész a pályázatok frissítéseivel kapcsolatban. Sokszor már a megfogalmazások is kétértelműek lehetnek a laikusok számára, ezért mindig érdemes nagy tapasztalattal rendelkező, hiteles és megbízható szakemberekkel konzultálni, akik garanciát is vállalnak a munkájukra” – magyarázta Kovács R. Gábor.
Fotó: Getty Images