
A Holt-Körös partján, az óvárossal átellenben kapott helyet Szarvas első modern hi-tech épülete. A kis irodaház a Gree Magyarországként ismert Cool4u Kft. irodáinak és az Újváros Bisztrónak ad otthont.
A hazai irodapiac túlnyomórészt Budapestre koncentrálódik, ez már történelmi léptékű adottság. Azonban az utóbbi évtizedben a vidéki nagy egyetemvárosokban is láthatóvá vált az irodapiac köszönhetően a nemzetközi fejlesztő- és szolgáltató központoknak. De úgy tűnik, hogy máshol is bukkanhatunk igazi irodakincsekre, amit jól mutat a szarvasi példa.
A világ piacvezető klímamárkájának magyarországi vezérképviseletének irodaháza egy igazi hi-tech épület, amely látványban és műszaki tartalomban is jócskán kiemelkedik az átlagból. Az épület falait szinte teljes egészében üvegek alkotják, mintha lebegne a zöld környezetében. Ilyen értelemben kissé elnagyoltan a városligeti Magyar Zene Háza „kisöccsének” is tekinthetjük.

Az ingatlan a fenntartható kereskedelmiingatlan-piac egyik kincsesbányája, hiszen a legújabb trendként felbukkanó környezettudatos technológiák valódi tárháza. Ez a fejlesztés is mutatja, hogy egy új építésű irodaház esetén könnyebb kialakítani egy teljesen zöld rendszert, mint a régebben épült ingatlanokat a kor színvonalra emelni.
Az épületben intelligens rendszerek vezérlik a frisslevegő betáplálást, a hőmérsékletszabályozást, az árnyékolást, a világítást, a professzionális audio és video technikát. Az épület tudja, hogy éppen milyen évszak van és ismeri a nap állását. Időjárásállomás méri a csapadékot, a hőmérsékletet, a szél erősségét, a fényerősséget, és több napra előre meg tudja határozni a várható időjárást is.
Nem véletlenül a létesítmény tervezésénél nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a felhasznált üveg a lehető legjobban ellenálljon a beérkező napsugaraknak. A passzív védelem mellett az árnyékoló-rendszer is segít abban, hogy a napsugárzást már az üvegfal mentén megfogják. A hűtési és fűtési rendszer egyaránt időjárás-követő, ha például érzékeli, hogy melegebb levegő érkezik a térségbe, akkor még azelőtt elveszi a fűtést, hogy az odaérne.

Arcfelismerés, jelenlét-érzékelés, légtisztítás
Arcfelismerős rendszer lett telepítve a beléptetésre, mely kezeli a jogosultságokat. Előre generált és megküldött QR kódok segítségével az irodaházba érkező vendégek idő- és helyiségkorláttal ellátott jogosultságot kaphatnak a belépésre.
Jelenlét- és mozgásérzékelők irányítják a világítást, amely egyúttal alkalmazkodik ahhoz is, hogy mennyi fény érkezik be odakintről, amely szintén energiamegtakarításként jelentkezik. Az épületben a friss levegő utánpótlást két légkezelő berendezés végzi, rendkívül magas hatékonysággal és a napelemes rendszer is kialakítás alatt van. Továbbá az épületben Magyarországon először került beszerelésre az Airow3 légtisztító modul, amely elpusztítja a Covid- és más vírusokat, baktériumokat, kórokozókat a nap 24 órájában.
Az épület tervezője a Tiba Építész Stúdió volt, akinek nevéhez számos, Budapest városképét meghatározó épület fűződik, de Magyarországon kívül számos európai országban is terveztek projekteket.

Szin Csaba tulajdonos az irodaház kapcsán elmondta, hogy gyakran teszik fel neki a kérdést: miért pont Szarvason építették a hi tech létesítményt, miért nem inkább Budapesten? Erre mindig úgy felel, hogy lokálpatrióta helyi vállalkozóként a szarvasiak számára szeretne új lehetőségeket teremteni és még vonzóbbá tenni a települést a turisták számára is.
Fotók: Gree Magyarország