Az egyre forróbbá váló nyarak immár menetrendszerűvé tették, hogy az elektronikai termékeket áruló kiskereskedőknél ezekben a hónapokban hiány lesz ventilátorokból, léghűtőkből, klímákból.
Az Euronics mögött álló, továbbra is magyar vállalkozásként működő cégnél elmondták: minden várakozásukat felülmúlta a ventilátorok és mobil klímák iránti kereslet az utóbbi néhány hétben. Vásárlóik különösen a padló- és oszlopventilátorokat, az asztali ventilátorokat és a mobilklímákat keresték. A tavalyi év azonos időszakához képest csak júniusban és júliusban 55%-kal nőtt a hűtőberendezések eladási számai. Csak a ventilátorok esetében több, mint 200%-kal nőtt a kereslet, írja az origo.hu.
A MediaMarkt válasza alapján ők is azt tapasztalják, hogy az elektronikus hűtőberendezésekre a kereslet extrém, mindezt pedig a számok is bizonyítják: a cég idei szezonális eladásai a hűtőberendezésekből nagyjából a tavalyi háromszorosát érték el – pedig az előző nyár is közel ennyire forró volt, mint a mostani. Falvi József, az LG magyarországi Air Solutions üzletágának értékesítési vezetője szerint a lakossági klímapiacon 2022-ben volt a tetőzés, azóta a kereslet mérséklődik. A vásárlók pedig jellemzően a legalacsonyabb árkategóriás termékeket keresik, minden más szempont háttérbe szorul.
Az eMAG-nál a torony és a talapzatos szobai ventilátor típusok a legnépszerűbbek, de a vállalat azt is elárulta, hogy a július hőhullám közvetlen hatást gyakorolt az eladásaikra: a vásárlók július 16-án rendelték a legtöbb szobai ventilátort a webáruháztól és Marketplace partnereitől, míg a légkondicionálók eladása július 5-én – az év legmelegebb napjainak köszönhetően – érte el a csúcsot.
Takács Borbála, a Jófogás marketing- és kommunikációs igazgatója pedig elmondta: a hőhullámok hatására idén júliusban több mint duplájára (118%-kal) nőtt a különböző típusú klímák, ventilátorok iránti kereslet tavaly júliushoz képest. Júniusban az eladások valamelyest elmaradtak a 2023-as számokhoz képest a piactéren, azonban júliusban látványosan megugrottak: az előző hónaphoz mérve több mint hatszorosára, míg 2023 júliusához képest két és félszeresére (160%-kal) emelkedtek.
Fotó: Getty Images