Sokkal több forrás kellene az lakóépületek korszerűsítésére

A hazai épületállomány érdemi megújulásához évi 100-130 ezer lakóépület energetikai mélyfelújítására lenne szükség a szakérők szerint. A lakásállományra vetítve ez évi 3 százalékos korszerűsítési arányt jelentene. Most Magyarországon a mélyfelújítások aránya évi 1%. Mintegy 20 ezer lakás energetikai felújítása valósulhatna meg REpowerEU program magyarországi tervezetében szereplő beruházás keretében. Ez a szükséges évi felújításoknak a 15 százaléka, olvasható a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület elemzésében.

Lényeges, hogy mélyfelújításról, azaz energetikai korszerűsítésről beszélünk, és nem szépészeti és más, az épületek energiafelhasználását nem javító felújításokról (utóbbiak nem voltak kizárva a legutóbbi otthonfelújítási támogatásból). Az otthonfelújítási támogatás keretében összesen 705 milliárd forint értékben ítéltek oda vissza nem térítendő támogatást, melynek 43 százalékát fordították az ingatlanok valamilyen mértékű energetikai célú korszerűsítésére az MNB Lakáspiaci jelentése szerint.

A Nemzeti Energiastratégia 2030 így fogalmaz: „a családok többségének nincs annyi megtakarítása, hogy saját erőből épület felújításba kezdjen. A lakóingatlanok energiahatékonyságának növelését korlátozza az épületállomány alacsony megújulási rátája. Mélyfelújítások nélkül nem reális a hazai lakóingatlan állomány energiahatékony megújulása a következő évtizedben.” Egy friss kutatás szerint pedig a felújítani szándékozók csaknem fele nem kezdene bele a beruházásba állami támogatás nélkül.

Ezért sokkal jelentősebb forrásokat lenne szükséges a lakóépületek energetikai korszerűsítésére fordítani, beleértve a szakmai szervezetek által kiemelt fontosságúnak tartott szemléletformálást és felvilágosítást is. Itt jöhet a képbe a REpowerEU program, azaz az EU-s Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének újabb, önálló energetikai fejezete, amelynek tervezeteit augusztus 31-ig kell a tagállamoknak benyújtaniuk.

A REPowerEU tervet az Európai Bizottság az orosz-ukrán háború okozta nehézségekre és a globális energiapiaci zavarokra reagálva terjesztette elő 2022 májusában. A terv által az Európai Bizottság arra törekszik, hogy Európa már jóval 2030 előtt függetlenné váljék az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, s eközben a megfizethető, megbízható és tiszta energiát is biztosítani lehessen a polgárok számára. Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének REPowerEU-fejezete 14 reformintézkedést és ugyancsak 14 beruházást tartalmaz. Mindez összesen mintegy 2600 milliárd forintnyi összeget használna fel, ha Magyarország megkapja ezt az EU-s forrást.

A lakossági energiahatékonysági beruházáson túlmenően a csomag a többi között olyan intézkedéseket tartalmaz, mint az energiahálózatok fejlesztése, az energiaközösségek kibővítése, az okosmérők szabályozásának átalakítása, a megújuló energiaforrások fokozott hasznosítása, az ipar zöldítése, a középületek energiahatékonyságának javítása stb.

Fotó: Getty Images