Véget ért az akciós lakásárak korszaka?

Már látszik a fordulat a lakáspiaci adásvételek számában és a lakásárak emelkedésében. A lakásépítések trendje ugyanakkor egyelőre még csökkenést mutat, mivel jelenleg is érezteti hatását a 2022-es nemzetközi és hazai gazdasági lassulás. Ezzel összefüggésben, várhatóan idén lakásépítésekben gyengébb évet zárhat a piac, mint tavaly.

Kedvező tendenciák

Számos új intézkedést alakítja jelenleg a lakáspiacot, hiszen július 1-jén elindult az új Otthonfelújítási program, miközben június 30-ig élt az újonnan felvehető lakáshitelek önkéntes THM-plafonja. Továbbá két ponton is módosult a rozsdaövezeti akcióterületekre vonatkozó szabály. Az egyik változtatás az adó-visszatérítési támogatást érinti, a másik pedig a rozsdaövezetek tulajdonjogának változásával kapcsolatos.

Alapvetően idén mind keresleti, mind kínálati oldalról javulnak a feltételek a hitelezés érdemi gyorsulásához. A lakáscélú hiteleknél a hitelkamatok csökkenése az év elején a piaci kondíció mellett szerződött hiteleknél hozott áttörést, az év második negyedévétől magasabb fokozatban pörögnek a CSOK Plusz, júniustól pedig indultak az Otthonfelújítási hitelek szerződései. Vagyis idén az új szerződéses volumen a 2022. évi szintre ugorhat vissza.

A reállakbérek növekedése a befektetőknek kedvez, illetve a hozamkörnyezet alakulása az alacsonyabb kamatok révén, valamint az állampapír-hozamok kifizetése is terelhet forgalmat, így ez a vásárlói réteg is megjelenhet újra a lakáspiacon. Idén az infláció csökkenése miatt várhatóan kisebb lesz a bérletidíj-emelkedése mint tavaly, így 10% körüli emelkedéssel lehet számolni.

Idén 120-130 ezer adásvétel valósulhat meg

Megérkezett a várva várt ingatlanpiaci fellendülés az adásvételek tekintetében 2024 első félében.  Az új otthonteremtési támogatásoknak, a kedvezőbb kamatkörnyezetnek és a gazdasági klíma oldódásának következtében látványosan javult a lakásvásárlási kedv. 2024 első félévében a Duna House által becsült adatok szerint 61.646 tranzakció ment végbe a piacon, ami 40%-os emelkedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. A CSOK Plusz által egy újra aktív vásárlóréteg az ideihez képest akár 20-30 ezerrel több lakástranzakciót eredményezhet 2024-ben a piacon az elhalasztott kereslet realizálódása mellett.

Emelkednek a lakásárak és a bérleti díjak

Magyarország az utóbbi években többször dobogós helyen végzett az Európai Unióban lakásáremelkedés tekintetében, azonban  2022 óta csökkent a piac, így már nem számít kiugrónak az itthoni áremelkedés trendje. 2024 Q1-ben az élen Lengyelország és Bulgária végzett 15% feletti év/év növekedést mutatva. Számos nyugat-európai országban viszont csökkenés következett be, a legnagyobb mértékben Luxemburgban és  Németországban, mindkét országban 5% körüli árcsökkenéssel.

Hazánkban 2024 első negyedévében, negyedéves alapon 2,7%-kal nőttek nominálisan a lakásárak az előző negyedévi 1,5 százalékos emelkedést követően. Alapvetően a kedvező bázishatások eredményeként az éves nominális növekedési ütem az előző negyedévben megfigyelt 8,4 százalékról 7,5 százalékra lassult, reál értelemben pedig éves szinten 3,6 százalékos felértékelődés ment végbe a lakásárakban. Az év hátralévő részében a lakásárak további emelkedésére számítunk.

2024 júniusában országosan 1,9, Budapesten 1,6%-kal nőttek a lakbérek az előző hónaphoz mérten. Az előző év azonos időszakinál országosan 10,3, Budapesten 9,9, a 2015. évi bázisnál pedig 108, illetve 99%-kal voltak magasabbak a júniusi lakbérek. Budapesten az év első felében 250 ezer forint volt az átlagos havi lakbér. A legdrágábban Pest régióban (265 ezer forint), a legolcsóbban Észak-Magyarországon (129 ezer forint) kínálták kiadásra a lakásokat.

Nőtt Budapest és a legtöbb vidéki település közti árolló mértéke a használt lakások esetében. Az új és a használt lakások árváltozása kezd szétválni egymástól, mivel az új építésű lakások áremelkedési trendje továbbra is erős maradt, míg a használtaké enyhébb növekedést mutat. A budapesti új lakások átlagos négyzetméterára nagyjából 1,5 millió forint, és jelenleg alacsony is az újlakás-kínálat. Míg a használt lakások esetében 954 ezer forintnál jár az átlagos négyzetméterár a fővárosban.

Folytatódott a lakásépítések és a kiadott építési engedélyek számának csökkenése

Az idei első félév egészét nézve összesen 6027 új lakás épült Magyarországon, 18%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban.  A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 8972 volt, ami ugyancsak 18%-kal maradt el a 2023 azonos időszakitól. Az adatok alapján lászik, hogy tovább folytatódik az évek óta tartó csökkenő dinamika, és ez alapján 2024-ben még a tavalyinál is kevesebb lakás épülhet Magyarországon, így számuk 15-20 ezer között mozoghat.

Fotó: Getty Images