Ezeken a településeken a legjobb élni Magyarországon

Budapesten, valamint Pilisvörösvár és Pécs környékén a legjobb élni 2023-ban Magyarországon – derült ki az MBH Jelzálogbank élhetőségi rangsorából, amelynek élmezőnyébe idén hat olyan terület is bekerült, amely tavaly még nem szerepelt az első tízben.

A szakértők ezúttal is az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a bűnözés, a munkaerőpiac, a vásárlási lehetőségek és a lakóingatlanok megfizethetősége alapján vizsgálták, hogy milyen lehetőségeket biztosít az ország 174 járása és Budapest az ott élőknek, alapvetően befolyásolva ezzel az adott területen a lakáspiaci keresletet. Nyugat-Magyarországon és a nagyobb városok környékén jobbak az oktatási, a munkaerőpiaci és a vásárlási lehetőségek, a keleti területeken viszont könnyebb lakáshoz jutni, annak ellenére is, hogy jellemzően alacsonyabbak a fizetések.

Budapest előnye továbbra is jelentős, az utána jövők között azonban kicsik a különbségek

Az élhetőségi rangsort az elmúlt évekhez hasonlóan idén is Budapest vezeti. A főváros a mutatók többségét tekintve, köztük az oktatás, az egészségügy, a kultúra és a vásárlási lehetőségek tekintetében az élen áll, de előkelő helyezést ért el a munkaerőpiaci jellemzők esetében is. Gyengébben csak a megfizethetőségben teljesített a nagyon magas lakásárai miatt, míg a bűnözési mutatóját nézve a középmezőnyhöz tartozik.

A második helyen sem történt változás tavalyhoz képest, Budapestet a Pilisvörösvári járás követi a rangsorban, elsősorban a rendkívül alacsony bűnözésnek és annak köszönhetően, hogy előkelő helyen szerepel a munkaerőpiaci lehetőségeket illetően is. Az első tízbe újonnan belépő Pécsi járás lett a harmadik a sorban, míg a Debreceni megőrizte a negyedik helyét. A tavalyi harmadik helyezett Veszprémi járás ezúttal az ötödik lett. Tavalyhoz képest az első tízbe került még a Szegedi, a Budakeszi, a Győri, a Dunakeszi és a Bácsalmási járás, amelyek utóbbit kivéve az előző évben a rangsorban kicsit hátrébb, de még az első húszban szerepeltek.

A Bácsalmási járás 2022-ben a mezőny közepe felé foglalt helyet, az idén azonban jelentősen javult a bűnözéssel kapcsolatos pontszáma. Idén kikerült a legjobb tíz közül az Érdi, a Bólyi, valamint a Kisbéri, a Pécsváradi és a Tatai járás. Ezek továbbra is a tágabb élmezőnyhöz tartoznak, nagyobb visszaesés csak a Mórahalmi járás esetében volt megfigyelhető, a romló bűnözési eredménye miatt.

Budapest pontszámai jelentősen meghaladták a második helyezettét, ugyanakkor a tízes rangsor további szereplőit azonban mindössze tizedpontok választják el egymástól. A top 10-ben lévő területek egy-két mutatót illetően kiemelkedő pontszámmal rendelkeznek, más szempontból viszont akár a mezőny vége felé foglalnak helyet. A Bácsalmási járás például az alacsony bűnözés és a megfizethetőség tekintetében erős, míg a Budakeszi járás a munkaerőpiaci feltételekben.

Az összes járást nézve megállapítható, hogy a nagyobb városok infrastrukturális lehetőségekben és olyan szolgáltatásokban jobbak, mint az oktatás, a kultúra, az egészségügy és a munkaerőpiaci jellemzők, pontszámaikat ugyanakkor visszahúzza a bűnözési és megfizethetőségi mutató.

A különböző vizsgált tényezők alapján összeállított élhetőségi pontszámok szerinti első 10 járás Magyarországon (Forrás: MBH Index-számítás)

A vizsgált szempontok szerint az ország északkeleti részei rendelkeznek a legalacsonyabb értékekkel, és kevésbé kedvező a helyzete több dél-dunántúli járásnak, köztük a Balaton déli partján lévőknek is, amelyek a magas lakásárak miatt elsősorban a megfizethetőség tekintetében állnak rosszul, de nem teljesítettek jól az oktatás, a bűnözés és a munkaerőpiaci lehetőségeket nézve sem. Bár az élhetőség szempontjából kiemelkedik Budapest és agglomerációja, valamint a megyeszékhelyek környékének jelentős része, vannak kivételek, mint a Kecskeméti, a Zalaegerszegi, az Egri, a Nyíregyházi és a Szolnoki járás.

Az élhetőségi pontszámok Magyarország különböző járásaiban (maximum=100; Forrás: MBH Index számítás)

Kelet-Magyarországon Debrecen, nyugaton Pécs környékén a legjobb élni

Az MBH Index elemzői az idén is megvizsgálták, hogy az egyes vármegyékben melyek a legmagasabb élhetőségi pontszámmal rendelkező járások. Kelet-Magyarországon, az országos listán is az első tízben szereplő Debreceni járás érte el a legmagasabb pontszámot, és szintén szerepel az országos top 10-ben a Szegedi és a Bácsalmási járás, de a legjobb harmincba még további négy terület is bekerült: a Bélapátfalvai, a Jánoshalmai, a Gyulai és a Hódmezővásárhelyi járás.

A listából kiderül, hogy Debrecen és környéke előkelő helyezése ellenére a Hajdú-Bihar vármegyei második helyezett Hajdúböszörményi járás már a 105. az országos listán, itt található tehát a legnagyobb különbség a megyeszékhely és környéke, valamint a megye többi része között. Több keleti megyére jellemző, hogy még a legjobban teljesítő járások is inkább csak a középmezőnybe tartoznak országos viszonylatban, ezek közé tartozik Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg, ahol az első helyen álló Rétsági járás 53., illetve a Nyíregyházi járás a 45. helyet szerezte meg országos viszonylatban.

Nyugat-Magyarország esetében szinte az összes vármegye első helyezett járása országosan az első 30 között foglal helyet, kivételt csak Tolna jelent, ahol a legjobban teljesítő Bonyhádi járás a 36. helyet szerezte meg. A legelőrébb a rangsorban összességében Baranya és Győr-Moson-Sopron első két helyezettje végzett, előbbinél a 3. és 16. helyet, utóbbinál a 8. és 12. helyet szerezték meg. Ugyanakkor Veszprémben bár a Veszprémi járás az országos listán a 5., addig a második Ajkai járás csak a 39. A megyei legjobbak közül a leghátrébb az országos listán a Tabi és a Zalaszentgróti járások végeztek, 68. és 62. helyezésükkel.

Vármegyeszékhelyek: nagyot lépett előre Szeged és Eger

A vármegyeszékhelyek között az országosan is első Budapest vezet, amelyet tavalyhoz hasonlóan Veszprém követ a második helyen. A hetedik helyről a harmadikra lépett előre Pécs, Győr pedig visszacsúszott a negyedik helyre. Visszaesett a rangsorban a tavalyi negyedik Debrecen, amely idén a 11. helyet szerezte meg, a város szinte minden mutató esetében vesztett pontot. Szeged a korábbi 12. helyről a hatodikra jött fel 2023-ban, miután kiemelkedően javult a bűnözési pontszáma. Szintén sokat javult Eger helyezése, a 2022-es 14. helyett idén a nyolcadik lett, szintén a csökkenő bűnözésnek köszönhetően.

A megyeszékhelyek listáját ezúttal is Kecskemét zárja, előtte azonban most Békéscsaba áll, amelyet Nyíregyháza előz meg. Budapest továbbra is jelentősen nagyobb pontszámmal rendelkezik, mint vármegyeszékhelyek, a harmadik helyezettől azonban hajszálnyit csökkent a relatív különbség, és Kecskemét is 46 pontot szerzett a tavalyi kevesebb mint 40-nel szemben. 

Részletesebben is megnézve a vármegyeszékhelyek egyes almutatóit, kiderül, hogy Budapest itt is élen áll az olyan szempontok szerint, mint a kultúra, a vásárlási lehetőségek és a munkaerőpiac, ugyanakkor megfizethetőségben és bűnözés terén az utolsó helyre került a megyeszékhelyek között.

Az oktatás terén Győr számít a legjobbnak, itt a főváros a másodiknak bizonyult, míg a harmadik Veszprém lett. Az egészségügyi mutatóban Pécs szerezte meg az első helyet, de szorosan követi Szekszárd és Miskolc. A bűnözést tekintve Debrecenben, Veszprémben és Szegeden a legjobb a helyzet. Megfizethetőségben Salgótarján került az élre, jelentősen lemaradva követte a második helyezett Békéscsaba és a harmadik Miskolc.

Fotó: Getty Images