Jól halad a Citadella megújítása

A szakemberek mára befejezték a keleti erődfal, az ágyútorony külső és belső homlokzatának, valamint a lődomb rézsűinek tisztítását, javítását és konzerválását, így már közel 6300 négyzetméternyi felületet újítottunk meg.

A falrendszert borító süttői fehérmészköveket, illetve a falazatot felülről lezáró tardosi faragott vörösmészköveket kőrestaurátori felügyelet mellett egy speciális réteggel fedték be, hogy tartósak legyenek, jobban ellenálljanak az időjárás viszontagságainak, írják a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán.

Az újjászületés egyik leglátványosabb elemeként megnyitották a falakat az északi és a déli oldalon, valamint az ágyútoronyál. A Szabadság-szobor mögött pedig egy látványos lépcsősort alakítottak ki, amelyen keresztül a látogatók közvetlenül beléphetnek az erőd parkjába. A falak átvágásával az a cél, hogy ténylegesen kinyissák a Citadellát a nagyközönség előtt, ne csak szimbolikusan tegyék szabadabbá a korábban zárt erődítményt.

Megkezdték az ágyútorony kilátóteraszának építését, ahonnan a Citadellára látogató turisták Budapest páratlan szépségű panorámájában gyönyörködhetnek a jövőben. A terasz falán láthatóvá teszik egy 1945 februárjában keletkezett repeszgránát vágta háborús sérülést. A tucatnyi kőelemre kiterjedő belövést szakszerűen távolítják el eredeti helyéről, hogy a megfelelő vizsgálatok és konzerválást követően újra be tudják mutatni a második világháború szomorú mementójaként. Az értékmentő beavatkozást a Rondella új kiállítóterének építése miatt végzik el.

A Gellért-hegy csúcsán, az ország egyik legszebb panorámájú pontján a világörökségi helyszínhez méltatlan állapotok uralkodtak. A fejlesztés eredményeként a Citadella zöldfelületét a másfélszeresére, 20.000 négyzetméterre növelik, az erődfalon belül egy új, 6.000 négyzetméteres közparkot, a nyugati ágyútoronyban pedig a magyarság szabadságküzdelmeit bemutató látványos kiállítást hoznakk létre.

Fotók: Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldal