„Az Eagle Hills Properties izgatottan várja a Magyarország által kínált lehetőségeket” – nyilatkozta Mohamed Alabbar emirátusi üzletember a Khaleej Times-nak. Sokan azonban nem ennyire optimisták, és úgy gondolják, hogy a város érdekeit felülírja majd a beruházó érdeke. Még semmi sem történt, de már megy a harakiri.
A mini-Dubajnak becézett, Rákosrendezőre tervezett, ötmilliárd euróból épülő új városrészról beszélt az Eagle Hills Properties tulajdonosa. Már nemcsak Európa legmagasabb tornyáról, de egy tervezett bevásárlóközpontról, valamint egy részben elhagyott vasútállomás fejlesztéséről is szó esik. Mohamed Alabbar volt az építtetője korábban a világ legmagasabb és Dubaj leghíresebb épületének, a 828 méteres Burdzs Kalifának is.
„Ez egy olyan ország, amelyet jelentős potenciáljáról és gazdag kulturális örökségéről ismerhetünk. Őszinte megtiszteltetés számunkra, hogy partneri viszonyt alakítunk ki ebben a jelentős fejlesztésben” – fogalmazott Magyarországról Mohamed Alabbar. A befektető szerint a projekt túlmutat egy ingatlanbefektetésen, azt mondta, projektjük Magyarország történelmi jelentősége, kulturális élete és jövőbeli ambíciói iránti mély tiszteletüket és csodálatukat is mutatja. Szerinte a projekt nemcsak teljesíti, de túl is szárnyalja majd az elvárásokat.
Ötmilliárdo beruházás: új minőség vagy elfuserált dömping?
Ez egy ötmilliárd eurós beruházás, amelynek nyomán egy új városrész, egy új városnegyed valósul meg a Rákosrendező vasútállomás környékén, illetve a körülötte elterülő elhagyott, romos ipari területeken. Ez a hatalmas városfejlesztési projekt új lendületet ad Budapest fejlődésének, hiszen nem csupán új, modern városnegyed épül, hanem komplex turisztikai, gazdasági, üzleti és sportfunkciókkal rendelkező nagy városfejlesztési beruházás történik – mondta korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Szerinte a nagyberuházás új minőséget ad Budapest és az ország életének is, a főváros felkerül arra a globális térképre, amelyen a hasonlóan nagyléptékű fejlesztéseket végrehajtó városok szerepelnek.
A projekt szokás szerint felkavarta a hazai közélet állóvizét, többnyire a magasházak és felhőkarcolók kapcsán lesz mindenki szakértő. Mivel választások is lesznek, még inkább fel lesznek korbácsolva az indulatok. Csak nehogy kiöntsék a fürdővízzel együtt a gyereket is. Mindenesetre a főpolgármester szerint az Egyesült Arab Emírségekből származó Eagle Hills ingatlanfejlesztő által tervezett építkezés rossz jogi konstrukció, amely a közérdeki helyett a befeketetői érdekeket veszi figyelembe. Példaként a Belgrádban megvalósított projektjükről beszélt, ami „az elfuserált urbanisztikai megoldások egyik iskolapéldájaként vonul be a történelembe”.
Hozzátette, Budapestnek szüksége van rozsdaövezetekre, ahol minőségi lakóhelyek épülhetnek, megállítva ezzel a lakosság csökkenését és az agglomerációs népesség gyarapodását, a „mini-Dubajt” ugyanakkor rossz irányzatnak tartják, mivel versenyeztetés nélkül választották ki a beruházót, lehetővé téve, hogy az Eagle Hills szabja meg a feltételeket. Karácsony szerint a kormánnyal közös fejlesztési tervet kellett volna készíteni, aláhúzva, hogy Rákosrendezőre parkvárost szeretnének, és 2019-ben már megterveztek egy koncepciót, amely egy „kompakt városrészt” vázolt fel a helyszínre. Mindezt 8-10 ezer lakással, kereskedelmi szolgáltatásokkal, valamint minőségi zöldterületekkel.
Fotó: illusztráció – Burdzs Kalifa