Metaverzum technológiákkal épül a jövő városnegyede Berlinben

A német fővárosban indult barnamezős fejlesztést a névadó Siemens Xcelerator platformjának a technológiáival végzik. A projektbe a műszaki nagyvállalat tíz év alatt 750 millió eurót fektet be.

Európa egyik legnagyobb városfejlesztési projektjének megvalósulása után mintegy 35 ezer ember él és dolgozik majd a Siemensstadt negyedben, aminek a területe több mint egymillió négyzetméter. A projekt az alapcélokon kívül egyben azt is kívánja bizonyítani, hogyan lehet a városi barnamezős fejlesztéseket hatékonyan végezni. A Siemens Xcelerator platform digitális technológiái – a végpontok közötti digitális ikerpártól a mesterséges intelligenciáig (AI) – élhetővé és a jövő számára alkalmassá teszik a kerületet, írja a digitrendi.hu.

A német nagyvállalat a számos partnert is bevon a projektbe, amelynek a helyszíne egy több mint százéves ipari telephely Berlin Spandau körzetében. A fejlesztésre a Siemens 750 millió eurót költ 2035-ig, de a teljes beruházási összeg elérheti a 4,5 milliárd eurót is. A jövő kerülete egyesíteni kívánja a termelést, a kutatást, a tanulást és a napi életet. Utóbbi keretében mintegy 7 ezer fős lakótér épül 270 ezer négyzetméternyi területen.

Kiemelendő, hogy az itt épülő otthonok 30 százaléka szociális lakás lesz. A projekt megálmodói bíznak abban is, hogy a partnercégek akár 20 ezer munkahelyet is teremthetnek. A városrész átalakítása egyben megerősíti a helyszín versenyelőnyét és versenyképessé teszi az ott található ipari munkahelyeket.

„A Siemensstadt tér lesz a jövő városának terve. A projekt a mesterséges intelligenciát, a digitális ikreket és a Siemens Xcelerator platform egyéb technológiáit kombinálja, hogy a barnamezős ipari területet a stabil, egészséges növekedés motorjává alakítson át. A zéró kibocsátást automatizált termelés és épülettechnológia, optimalizált energiagazdálkodás és környezetbarát megoldások támogatják” – mondta az alapkőletételi ünnepségen Roland Busch, a Siemens AG elnök-vezérigazgatója.

Gyakorlatban az ipari metaverzum technológiái

A Siemensstadt Square városi infrastruktúra tervezésének, optimalizálásának és üzemeltetésének középpontjában egy végponttól végpontig terjedő digitális iker technológia áll, amely egyesíti az összes adatpontot az egyetemektől, a lakóépületeken át, az energetikai rendszerekig.

Ezeknek az adatoknak az összekapcsolásával és hasznosításával a kerület virtuális összképe jön létre, megszűnnek a különálló adatsilók. Ezáltal a hibák észlelhetők már a digitális városban, és elkerülhetők a való világban. A digitális világban folyamatosan azonosíthatók és megvalósíthatók a fejlesztési lehetőségek is, és tesztelhető a jövőbe mutató koncepciók is.

Az egyetemi iker, amelyet a Bentley Systems-szel együttműködésben fejlesztettek ki, valós idejű digitális főtervként működik, és minden lényeges adatot egyesít. A Building X szoftvercsomag részét képező épületiker a meglévő terület fotorealisztikus újratervezésére szolgál.

A kerület áramellátásának optimalizálása érdekében pedig az energiaiker a virtuális világban előrejelzések generálására és az ellátási lehetőségek megfigyelésére szolgál. Az integrált mesterséges intelligencia adatelemzés optimalizálja az energiahatékonyságot, a forgalom- és hulladékgazdálkodást.

Így lesz fenntartható Berlin új negyede

A projekt átfogó energetikai tervezése azt is megmutatja, hogy a forgalmas nagyvárosok hogyan csökkenthetik szén-dioxid-kibocsátásukat. A Berliner Wasserbetriebe-vel – Berlin vízszolgáltató és szennyvízelvezető társaságával – és egy energiaszolgáltatóval együttműködve Európa legnagyobb szennyvíz-hőcserélőjét telepítik a helyszínen.

Míg a kerület jelenleg évente mintegy 3 ezer tonna széndioxidot bocsát ki – ami 2100 belsőégésű motoros autó éves kibocsátásának felel meg –, a rendszer hőszivattyúkkal kombinálva megkezdi a kerület 100 százalékos szén-dioxid-semleges fűtését és hűtését.

A rendszerhez szükséges villamos energiát teljes egészében megújuló és helyi energiaforrásból állítják elő. Az első két épület 2026 őszére készül el: egy átriumos épület – az úgynevezett Siemens Hub Berlin – és egy információs pavilon, amely tájékoztatja a helyi lakosokat a projekt előrehaladásáról. Épül egy 60 méteres toronyház is, amelyben a Siemens Mobility csapatának egy része is helyet kap majd.

Fotó: press.siemens.com